Wydarzenie Roku 2023: 13. Edycja głosowania

Za nami ekscytujący rok. Wiele działo się na niebie wśród zjawisk astronomicznych, równie dużo emocji zapewniły nam próby z nową, największą i najpotężniejszą rakietą w dziejach. Wiele spośród najpiękniejszych wydarzeń, którymi cieszyliśmy oko było takimi, do których można się przygotować, jak choćby obfite Perseidy czy spektakularna wielka koniunkcja Wenus z Jowiszem o separacji 40 minut łuku będąca największym zbliżeniem dwóch najjaśniejszych planet do 2039 roku, ale część z tych piękności była tymi, jakich w żadnym kalendarzu nie odnotujemy z wyprzedzeniem by do obserwacji się przygotować. Pomimo często nierównej walki z zachmurzeniem rok 2023 pozwolił wielu z nas dodać do swojego dorobku niejedno piękne wydarzenie, którego nikt już nam z pamięci nie odbierze. Które z nich zapamiętamy jako to najważniejsze? Czy zwycięzca jest oczywisty czy może tym razem pojedynek będzie nierówny jak rzadko kiedy? Zapraszam do udziału w 13. edycji naszej dorocznej zabawy astro-wyborów na wydarzenie roku - "karta wyborcza" dostępna poniżej pod filmowym spotem przypominającym w telegraficznym skrócie "nominowanych".


1. Wielka koniunkcja Wenus z Jowiszem (01-02.03)
2. Ciężkie burze magnetyczne kategorii G4 (23-24.03 oraz 23-24.04)
3. Maksimum roju Perseidów w noc bezksiężycową (12.08)
4. Debiut Super Heavy-Starship: loty IFT-1 (20.04) oraz IFT-2 (18.11) z przekroczeniem Linii 
Kármána
5. Częściowe zaćmienie Księżyca (28.10)
6. Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc (09.11)



Jeżeli formularz głosowania nie wyświetla się powyżej, możesz go także otworzyć bezpośrednio pod tym linkiem. Udział w astro-wyborach możliwy jest do piątku 26 stycznia 2024 roku. Po zakończeniu głosowania na blogu ukaże się podsumowanie wyników 13. edycji wyborów czytelników na wydarzenie roku.


AKTUALIZACJA 28.01.2023 - WYNIKI GŁOSOWANIA


Wydarzenie Roku 2023 według Czytelników Polskiego AstroBlogera
Ciężkie burze magnetyczne kategorii G4 (23.03/23.04) - 39,6% głosów

Drugie miejsce
Wielka koniunkcja Wenus z Jowiszem (01-02.03) - 22.6% głosów

Trzecie miejsce
Debiut Super Heavy-Starship: loty IFT-1 (20.04) i IFT-2 (18.11) z przekroczeniem Linii Karmana - 18,9% głosów

Dalsze lokaty:
Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc (09.11) - 11,3% głosów
Częściowe zaćmienie Księżyca (28.10) - 3,8% głosów
Maksimum roju Perseidów w noc bezksiężycową (12.08) - 3,8% głosów




  f    t    yt   Bądź na bieżąco z tekstami, zapowiedziami, alarmami zorzowymi i wiele więcej - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebookuobserwuj blog na Twitterzesubskrybuj materiały na kanale YouTube lub zapisz się do Newslettera.

Komentarze

  1. https://www.youtube.com/watch?v=KlIjVjqcnmE&ab_channel=J%C3%B6rgSchoppmeyer

    https://www.youtube.com/watch?v=SWHkEqFgtmA&ab_channel=startrails

    12 grudnia było w południowej Europie przyciemnienie Betelgezy przez asteroidę 319 Leona. Taka ciekawostka. A w ogóle fajnie, że tak dużo zobaczyłem w tym roku, dzięki blogowi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Choc jej nie widzialem głosuje na zorze.
    Innych zjawisk tez nie widzialem , ogolnie w tym roku pogoda zachmurwila mi astro życie , inteligencja chmurw, zorza jestesmy ,zacmienie jesteśmy itd itd zas jesli chodzi o pozostale to w moim obsrwatorskim ujeciu astronautyka jest interesująca to wieczór z księżycem ciekawszy, fenomenu koniunkcji nie czuję nigdy nie czulem co innego zakrycie.
    Perseidy były przeciętne .
    Zabrakło w zestwieniu bez ksiezycowch Geminidow tylko czy ktos je widział, tej przegranej z chmurwami zaluje najbardziej jako zagorzały rojarz meteorarz .
    Rozumie ze zakrycie Betelgezy nie zostało ujęte jako nie wystepujace w Polsce, wtedy glosowal bym na nie.

    OdpowiedzUsuń
  3. też wybieram zorze nad Polską, mam już dość podniecania się tanimi elonowymi fajerwerkami, to przynajmniej jakiś konkret a nie te jego kolejne kroki milowe, ile to jeszcze tych rakiet wyleci w powietrze by coś konkretnego się wydarzyło? To już Chińczycy więcej mogą pokazać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zgadzam się z przedmówcami co do zórz zwłaszcza z kwietnia, ale dla mnie widok niemal zlewających się ze sobą Wenus i Jowisza to było prawie coś takiego jak jakaś trudna do uwierzenia wizualizacja z jakichś Gwiezdnych wojen czy innej symulacji speców od efektów w filmach sf. Niby koniunkcja to nic nadzwyczajnego, ale widoku tamtej po prostu nie zapomnę :))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"