LIVE Solar Update (grudzień 2018)

Uwaga, czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (grudzień 2018) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


31.12.18
Z PUSTYM SŁOŃCEM W NOWY ROK - od 15 dni nie zmienia się nic w temacie produkcji plam. Tarcza słoneczna po raz 23. w grudniu jest dziś czysta, co sprawia, że 2018 rok zamkniemy z sumą 222 dni bez plam słonecznych. Dla porównania rok ubiegły takich dni przyniósł nam 104, widać zatem, że zmniejszenie produkcji plam było w tym roku ponad dwukrotne. Rozpoczynając wchodzenie w nowe Słoneczne Minimum musimy liczyć się z tym, że rok następny i początek nowej dekady mogą niewiele się różnić od kończącego się roku 2018 - rzeczywisty moment Słonecznego Minimum będzie bardziej pewny w wyznaczaniu już wraz z przyrostem plam, nie jako po skończeniu minimum. Czy rok 2019 przyniesie już taki powolny wzrost, czy też okaże się porównywalny lub z jeszcze bardziej pogłębioną ciszą, przekonamy się już wkrótce.

28.12.18
SŁABA BURZA - w wyniku napływu strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dobrze już znanej nam dziury koronalnej rozwinęła się dziś krótkotrwale słaba burza magnetyczna kategorii G1 (między 08:00 a 11:00 CET), która jednak już w tym momencie nie zachodzi. Dziura koronalna wytraciła sporo na swojej rozpiętości i emitowany w ostatnich dniach CHHSS nie był już tak imponujący co we wrześniu czy październiku, nie mniej napływ nadal trwa i w okresach korzystnego południowego skierowania pola magnetycznego wiatru słonecznego słaba burza w najbliższych 24 godzinach wciąż może sporadycznie być wznawiana. Prędkość wiatru wzrosła do 580 km/sek. przy niewielkim wzroście natężenia pola magnetycznego wiatru do 12nT i okresowych zmianach jego skierowania.

Tarcza słoneczna w dalszym ciągu pozostaje czysta, dzisiaj obserwujemy 20. dzień z zerową liczbą Wolfa w grudniu.

24.12.18
CISZA TRWA - już 214 dni z czystą tarczą słoneczną za nami w roku 2018. To nie tylko podwojenie wyniku z roku ubiegłego (104) ale też dodanie pewnej nawiązki, która jeszcze się zresztą nie skończyła. Jesteśmy w niezmiennie okresie z zerową liczbą Wolfa, a dzisiejszy dzień jest 9. dniem w tym okresie i jednocześnie 16. w grudniu. O ile sytuacja taka nie zostanie przerwana przed końcem roku, grudzień w skrajnym scenariuszu może przynieść do 23 dni z czystą tarczą słoneczną, a przez to cały rok 2018 zakończylibyśmy z wynikiem 222 dni bez plam. Czy tak się stanie przekonamy się już w ciągu najbliższego tygodnia kończącego Anno Domini 2018. 

13.12.18
CZYSTA TARCZA - po dwóch dniach widoczności niewielkiej plamy 2730 tarcza słoneczna na nowo stała się całkowicie pozbawiona plam. 12 grudnia weszliśmy w trzeci w tym miesiącu stan czystej tarczy, który na tę chwilę podniósł ogólną sumę z zerową liczbą Wolfa do 206 dni. W najbliższym czasie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie kontynuacja takiego stanu rzeczy, choć nie można wykluczyć uformowania nowych plam na podobieństwo ostatniej grupy 2730 - tyle, że w okolicach Słonecznego Minimum, w jakich się znajdujemy, większość takich struktur to plamy o bardzo krótkim czasie istnienia, niekiedy wręcz rzędu kilku godzin.

11.12.18
NOWA PLAMA - w centrum tarczy słonecznej formuje się nowa plama, obecnie jeszcze bez numeracji, która przerwała jednodniowy stan czystej tarczy (10 grudnia) będący szóstym takim dniem w miesiącu. Łącznie z dniem wczorajszym rok 2018 przyniósł jak dotąd 204 dni bez plam, a więc o 100 więcej względem roku ubiegłego. Wydaje się jednak wysoce prawdopodobne, że obecny wynik ulegnie jeszcze podwyższeniu co najmniej do 210, biorąc pod uwagę fakt, że od października ub.r. każdy kolejny miesiąc przynosi nam przynajmniej 10 dni bez plam.

Przejście ostatniej dziury koronalnej przez tarczę słoneczną, mimo że cechującej się sporą rozpiętością, nie przyczyniło się do istotnego rozwoju aktywności geomagnetycznej. Stan burzy nie zaistniał, a jedyne trzygodzinne zaburzenia (Kp=4) ograniczyły się do szerokości okołobiegunowych.

06.12.18
DZIURA KORONALNA - w centrum tarczy słonecznej znalazła się dziura koronalna o znacznej rozpiętości emitująca strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości ku Ziemi. CHHSS powinien dotrzeć do naszej planety za około 3 doby, w okresie 9-10 grudnia możliwe okresy wzmożonej aktywności geomagnetycznej o ile cechy strumienia okażą się ku temu sprzyjające. Nowa grupa plam na tarczy oznaczona numerem AR2729 przerwała wczoraj dalszy wzrost sumy dni bez plam - na tę chwilę mieliśmy ich 203 od początku roku, a więc o 99 więcej niż w roku ubiegłym. Nowa plama znajduje się jednak bardzo blisko zachodniej krawędzi tarczy i niebawem przestanie być widoczna, co w świetle braku wytwarzania sie nowych plam może obrodzić szybkim wznowieniem przybywania dni z zerową liczbą Wolfa.

01.12.18
NADAL CZYSTA TARCZA - rozpoczęty 5 dni temu okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną jest kontynuowany po dziś dzień, który stanowi kolejną wyraźną granicę, jaką Słońce pokonało. Początek grudnia bowiem to 200. dzień z czystą tarczą słoneczną w 2018 roku, wobec 104 dni bez plam jakie przyniósł rok ubiegły. Jeżeli jeszcze przynajmniej 8 takich dni przyniesie kończący się rok, wynik ubiegłoroczny zostanie w pełni podwojony - wiele jednak wskazuje na to, że zostanie on przewyższony ze sporą nawiązką. Listopad przyniósł w sumie 20 dni bez plam, stając się czwartym miesiącem 2018 roku, który osiąga próg 20 dni zerowej liczby Wolfa w ciągu jednego miesiąca, a jednocześnie 14. miesiącem podtrzymującym tendencję przynoszenia co najmniej 10 dni bez plam. Jeśli więc w grudniu spełniony byłby minimalny chociaż warunek, rok ten zamknęlibyśmy z sumą 210 dni bez plam - lecz w praktyce będzie zapewne ta suma jeszcze wyższa.

OCZEKIWANIE NA CHHSS - w najbliższych 24 godzinach powinniśmy zaobserwować kolejny napływ strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej, która od września co około 28 dni przynosi nam stan burz magnetycznej. CHHSS emitowane przez tę formację są skuteczne we wzburzaniu pogody kosmicznej, jest więc wysoce prawdopodobne, że i tym razem zaobserwujemy burzę magnetyczną. Póki co prędkość wiatru słonecznego napływającego na Ziemię jest niska, rzędu 360 km/sek. przy niewielkiej gęstości 10 protonów/cm3 i natężeniu pola magnetycznego około 6-8nT. Wraz z napływem strumienia z dziury koronalnej prędkość powinna wzrosnąć do ponad 500 km/sek.
Archiwum: LIVE Solar Update (listopad 2018)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze