LIVE Solar Update (luty 2020)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (luty 2020) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony. 26.02.20
CZTERDZIEŚCI DNI MINĘŁO - w chwili obecnej jesteśmy już po 40 dniach w 2020 roku, które minęły pod znakiem czystej tarczy słonecznej. Warto z tego powodu przywołać fakt, że w analogicznym momencie 26 lutego rekordowego roku 2019 takich dni zaobserwowaliśmy dopiero 26. W tym roku suma dni z zerową liczbą Wolfa jest na tym etapie o całe dwa tygodnie wyższa, co coraz bardziej zdaje się potwierdzać, że obiecujący początek roku z nieco spowolnionym przyrostem dni bez plam był tylko "wypadkiem przy pracy" w wykonaniu Dziennej Gwiazdy. Naturalnie wiele jeszcze się może w tym roku zmienić, ale na razie trend podtrzymywania wygaszonej aktywności plamotwórczej zdaje się być jeszcze głębszy, niż w rekordziście stulecia, roku 2019.

22.02.20
TRZY TYGODNIE BEZ PLAM - dobiega końca 21 dzień bez plam w rozpoczętym 2 lutego okresie czystej tarczy słonecznej. Jednocześnie za nami 36 dni bez plam od początku roku, co wskazuje, że w najbliższym czasie nie ma co oczekiwać bardziej radykalnych zmian w Słonecznym Minimum, jakie można było oczekiwać na początku stycznia.

19.02.20
SŁABA BURZA, ALE JEDNAK! - napływ nieco korzystniejszego niż na co dzień wiatru słonecznego wywołał minionej nocy trzygodzinny epizod ze stanem słabej burzy magnetycznej kategorii G1 (między 04:00 a 07:00 CET) połączony ze stanem niewielkich zaburzeń (Kp=4) poniżej poziomu burzy. Z północnych obrzeży Polski istniała możliwość obserwacji subtelnej zorzy polarnej (foto) jeszcze zanim burza się rozwinęła do swojego maksimum, jednak zalegające nisko nad horyzontem zachmurzenie nawet tam uniemożliwiło w większości dostrzeżenie zjawiska. Jest to jednak pierwszy przypadek wystąpienia delikatnej zorzy polarnej przynajmniej ze skrajnie północnych obrzeży Polski w trwającym Słonecznym Minimum. Obecnie warunki słabną (choć i tak nie były imponujące), przy prędkości wiatru na poziomie 450 km/sek. i Bz w okolicach -10nT podczas maksimum burzy.

14.02.20
CISZA TRWA - nie zmienia się sytuacja w aktywności plamotwórczej, a właściwie jej braku. Od czasu oczyszczenia tarczy słonecznej 2 lutego stan ten się nie zmienia, dzisiejszy dzień jest 13. w trwającym okresie zerowej liczby Wolfa i jednocześnie 29. od początku roku. Jako, że zmian na horyzoncie nie widać, a mamy połowę lutego, można zauważyć, że na półtora miesiąca dotychczas trwającego 2020 roku przypada miesiąc bez plam na tarczy słonecznej. Ewentualne utrzymanie takiej tendencji do końca roku, oznaczałoby w sumie wystąpienie około 8 miesięcy bez plam, co dawałoby orientacyjnie około 240 dni. To oczywiście tylko luźna szacunkowa dywagacja, która może w sposób znaczny odbiegać od realnej sumy rocznej i jest ona efektem jedynie swobodnego założenia co by było, gdyby nadal na każde kolejne półtora miesiąca wypadało około 30 dni bez plam jak w chwili obecnej. Jutro zapewne zostanie domknięta trzecia dziesiątka takich dni, co mimo obiecującego rozpoczęcia stycznia 2020 sprawia, że ogólna aktywność słoneczna pozostaje bardzo zbliżona do zeszłorocznej. Pewne przejawy wzrostu produkcji plam, jakie obserwowaliśmy w pierwszych dniach roku wzbudzały nadzieję, że być może rok 2020 zacznie przynosić wyraźniejsze zmiany świadczące o rozwoju nowego cyklu słonecznego. I być może tak też się jeszcze stanie, ale na dzień dzisiejszy tamte nadzieje wydają się być jednak na wyrost. Teoretycznie według najnowszej obowiązującej prognozy NOAA/SWPC, "szczyt szczytów" w odwrotnym tego słowa znaczeniu, a więc najgłębsze wygaszenie aktywności plamotwórczej w obecnym Słonecznym Minimum powinno nastąpić w kwietniu 2020 plus minus 6 miesięcy.

05.02.20
CZYSTA TARCZA - od trzech dni tarcza słoneczna pozostaje wolna od obszarów aktywnych. Możliwe jednak, że niebawem zza wschodniej krawędzi wyłonią się nowe grupy plam, o czym mogą świadczyć najnowsze zdjęcia z SDO w skrajnym ultrafiolecie. Pierwszy miesiąc tego roku zamknęliśmy z sumą 15 dni bez plam, co jest najniższą taką wartością od maja 2019. Pierwszy raz po siedmiu miesiącach suma dni z zerową liczbą Wolfa nie przekroczyła 25, a nawet 20 dni w skali miesiąca, co w razie kontynuacji takiego trendu powinno przynieść wyraźnie mniej dni z czystą tarczą wobec roku ubiegłego.
Archiwum: LIVE Solar Update (styczeń 2020)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.