LIVE Solar Update (maj 2020)

Uwaga, czytelniku: poniższe informacje są archiwalne (maj 2020) i nie dotyczą aktualnej sytuacji na Słońcu. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

31.05.20
EPIZOD Z ROZBŁYSKIEM I POWRÓT CISZY - wspomniana w poprzednim komentarzu potencjalnie nowa plama wyemitowała przed wejściem na tarczę rozbłysk klasy M1.0 na początku weekendu przynosząc tym samym najsilniejsze tego typu zjawisko od trzech lat i pierwszy rozbłysk tej siły podczas trwającego Słonecznego Minimum. Niestety, wraz z rotacją słoneczną i upływem ostatniej doby, podczas wstępowania na tarczę zanikła zanim zdołała uzyskać oficjalną numeracje, co sprawia, że oficjalnie stan czystej tarczy słonecznej jest podtrzymany. W dniu dzisiejszym osiągany jest próg 120 dni bez plam od początku roku i 30 dzień obecnego okresu bez plam. Tym samym, mimo pojedynczego rozbłysku sprzed wejście tej plamy na tarczę, kontynuujemy najdłuższy jak dotąd okres czystego Słońca w 2020 roku.

29.05.20
PLAMA NA HORYZONCIE - tarcza słoneczna od początku miesiąca pozostaje czysta. Obecnie odnotowaliśmy już 118 dni bez plam w 2020 roku, trwający okres trwa już 27 dni i jest najdłuższym od początku roku. Możliwe, że w ostatni weekend maja sytuacja ulegnie zmianie - zdjęcia w skrajnym ultrafiolecie wykonywane przez sondę SDO ukazują potencjalną nową grupę plam mogącą się wyłonić zza północno-wschodniej krawędzi tarczy słonecznej w przeciągu 24-48 godzin. Czy są tam rzeczywiście plamy czy tylko obszar pochodni przekonamy się już niebawem.

11.05.20
100 DNI BEZ PLAM - z początkiem tygodnia osiągnięty został próg 100 dni bez plam w 2020 roku. Od 2 maja znajdujemy się w nowym okresie czystej tarczy słonecznej i jak na razie nie widać oznak mogących tę sytuację zmienić. Przekroczenie granicy 100 dni bez plam w zaledwie 4 miesiące i 10 dni od początku roku daje nam jasny sygnał, że jeszcze wiele czasu musi minąć zanim z tego Słonecznego Minimum zaczniemy wychodzić. W ubiegłym roku próg 100 dni stanu czystej tarczy nastąpił w połowie czerwca, a rok ten był rekordowy pod tym względem od czasu roku 1913 przynosząc w sumie 282 dni bez plam. Utrzymanie w pozostałych miesiącach trendu widocznego przez dotychczasowe niespełna 4,5 miesiąca 2020 roku może sprawić, że całościowo będzie on wyciszony na skalę bardzo zbliżoną do ubiegłorocznej. Czy na jeszcze większą bijąc rok po roku rekord stulecia - jeszcze za wcześnie by takie wyroki ferować, ale perspektywa taka na pewno nie jest nierealna.

02.05.20
CZYSTA TARCZA - niestety mimo powstania w ostatnim czasie kilku grup plam, głównie nowego cyklu słonecznego, tarcza Dziennej Gwiazdy ponownie stała się pozbawiona plam. Otwarta została "dziesiąta dziesiątka" dni bez plam w 2020 roku - utrzymanie się obecnego stanu zerowej liczby Wolfa przez najbliższe 9 dni sprawi, że z początkiem drugiej dekady maja przełamana zostanie bariera 100 dni czystej tarczy od początku roku - dla porównania w roku ubiegłym granica 100 dni została przekroczona dopiero przed połową czerwca.

01.05.20
I JESZCZE JEDNA NOWA NOWA PLAMA - na tarczy słonecznej uformowała się nowa grupa plam 2762 należąca na 25. cyklu aktywności słonecznej. To już trzeci obszar aktywny formujący się w skali ostatniego tygodnia. Podczas gdy kwiecień 2020 ujęty był w obowiązującej prognozie jako okres najgłębszego uśpienia między starym a nowym cyklem słonecznym, drobne zmiany ostatnich dni sprawiają, że do głosu dochodzą przypuszczenia o minięciu już tego okresu "nadiru" i stopniowym ożywianiu nowego 25. cyklu słonecznego (zakres błędu wynosi pół roku, więcej czas najgłębszego uśpienia w obecnym Słonecznym Minimum mógł już nastąpić, a może wciąż nas czeka). Tak czy siak w nowy, statystycznie najpogodniejszy miesiąc roku wchodzimy z aż trzema grupami plam oznaczonymi obecnie na tarczy, z których dwie są reprezentantkami nowego cyklu. O ile trend ten zostanie utrzymany, przypuszczenia o minięciu już najgłębszego wygaszenia aktywności słonecznej mogą się potwierdzić, ale jednocześnie miejmy świadomość, że wciąż wiele okresów ciszy i stanu pustej tarczy z pewnością przed nami. Tym nie mniej pojawianie się drobnych i krótko istniejących plam nowego cyklu ma prawo cieszyć.
Archiwum: LIVE Solar Update (kwiecień 2020)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.