STS-133 Discovery: Dzień do startu

Dziś o godzinie 15:30 miała miejsce kolejna konferencja prasowa w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego. Wzięli w niej udział Steve Payne, dyrektor testów NASA, Scott Higginbotham, menadżer ładunku jaki misja STS-133 dostarczy na pokład stacji kosmicznej ISS oraz Kathy Winters, przedstawicielka do kwestii meteorologicznych.

Jak poinformował Steve Payne, procedura odliczania przebiega poprawnie. O godzinie 15:00 oficjalny zegar zatrzymał się o czasie T -11 hours rozpoczynając najdłuższą przerwę techniczną, w czasie której zostanie odsunięta od promu Discovery obrotowa konstrukcja serwisowa RSS. Dziś technicy rozpoczynają inspekcje i przygotowania zewnętrznego zbiornika paliwa do operacji tankowania ciekłego wodoru i tlenu. Start zaplanowany jest na jutro, na godzinę 20:52 czasu polskiego. Warunki pogodowe w dniu jutrzejszym są sprzyjające. Istnieje 90% szans na sprzyjającą aurę w czasie procedury tankowania zbiornika ET oraz 70% szans na dobrą pogodę w czasie okienka startowego. Także jutro pojawiają się bardzo dobre warunki do odzyskania rakiet wspomagających SRB, które zostaną odrzucone od wahadłowca w dwie minuty po starcie (T +2minuty 4 sekundy), po czym spadną do Oceanu Atlantyckiego. Jeżeli miałoby dojść do przełożenia startu do czwartku, warunki pogodowe pogarszają się dając 24 godziny później tylko 30% szans na przeprowadzenie startu. W piątek warunki ponownie poprawiają się dając 70% szans na start.

Aktualna przerwa techniczna, która potrwa 13 godzin 27 minut zakończy się o godzinie 04:27 czasu polskiego w środę nad ranem. Wcześniej, bo o północy od promu Discovery zostanie odsunięta konstrukcja RSS - transmisja na żywo w telewizji NASA.

Transmisja NASA z operacji tankowania zewnętrznego zbiornika paliwa rozpocznie się jutro, o godzinie 11:25 czasu polskiego, transmisja z finałowych godzin przedstartowych od 15:30. Specjalny "blog na żywo" połączony z chatem z ostatniego startu promu kosmicznego Discovery rozpoczyna się o godzinie 13:00.

Konferencja "Countdown Status Briefing" w KSC na Florydzie. (NASA)

 Warunki pogodowe w czasie tankowania zewnętrznego zbiornika paliwa ET. (NASA)

Warunki pogodowe w czasie okienka startowego, które potrwa 10 minut, w okolicach godziny 20:52 czasu polskiego. (NASA)

 Warunki pogodowe w trakcie odzyskiwania rakiet wspomagających SRB. (NASA)

Komentarze