21 grudnia Księżyc wejdzie w ziemski cień...

W najbliższy wtorek dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca (owacje na stojąco!)... ale w Polsce nie zobaczymy całkowitej fazy zaćmienia (uuuu...). Jeżeli warunki pogodowe dopiszą, to jednak pomimo trudnych warunków zachęcam do obserwacji zjawiska.

Zaćmienie częściowe rozpocznie się o godzinie 07:34 - dane dla Gdańska. W tym momencie Księżyc znajdywać się będzie na oszałamiającej wysokości sięgającej 2 stopni kątowych (4 średnice Księżyca w pełni licząc od linii horyzontu). Wschód Słońca nastąpi tego poranka niemal najpóźniej w roku, tj. o godzinie 08:04. Niebo więc będzie o tej porze już znacznie się rozjaśniać. Z każdą kolejna minutą faza zaćmienia będzie się zwiększać (brawo!), a Księżyc będzie na niebie coraz bliżej horyzontu (a niech to!). Kiedy Srebrny Glob zacznie zachodzić i dotykać dolną krawędzią tarczy linię horyzontu będzie godzina 07:52. Wówczas największa faza zaćmienia jaką zobaczymy (lub nie w przypadku zachmurzonego nieba) wynosić będzie około 20%. Całe zjawisko będzie miało miejsce na niebie północno-zachodnim.

Poprzednie zaćmienie Księżyca jakie mogliśmy obserwować z terenu Polski wystąpiło 31 grudnia 2009 roku. Nie wszystkim obserwatorom dopisała pogoda - mi dopisała częściowo, ale na tyle wystarczająco, aby zjawisko jako tako móc obserwować. Wówczas tamto zaćmienie było tylko częściowym. W tegorocznym grudniowym zaćmieniu, tarcza Srebrnego Globu wejdzie całkowicie w cień ziemski, ale kiedy to nastąpi, Księżyc będzie już dawno pod horyzontem. Najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca, jakie zobaczymy w Polsce przypada 15 czerwca 2011 roku - zaćmienie to widoczne będzie przy wschodzie Księżyca.

Symulacja częściowego zaćmienia Księżyca w dniu 21 grudnia 2010 roku - początek widoczności zjawiska (Stellarium)


Symulacja częściowego zaćmienia Księżyca w dniu 21 grudnia 2010 roku - zachód Księżyca przy fazie maksymalnej widocznej z terenów Polski. (Stellarium)

Przebieg całkowitego zaćmienia Księżyca w dniu 21 grudnia 2010 roku. (NASA)

Wątek na forum dotyczący obserwacji tego zaćmienia Księżyca (LINK)

Komentarze