STS-133 Discovery: Finałowy spacer kosmiczny

W środę, podczas siódmego dnia misji STS-133, astronauci z promu Discovery zrealizowali drugi i ostatni spacer kosmiczny. Ponadto był to ostatni  w historii spacer kosmiczny realizowany w trakcie misji wahadłowca Discovery.

Spacer EVA-2 rozpoczął się o godzinie 16:42 czasu polskiego. W przestrzeń kosmiczną ponownie wyszli astronauci Stephen Bowen i Alin Drew. Plan misji zakładał 6,5 godzin kosmicznej przechadzki. Celem spaceru było m.in. zdjęcie uszkodzonego modułu pompy amoniaku i przeniesienie go Quest, zdjęcie osłon z palety Express Logistics Carrier ELC-4, którą Discovery dowiózł na ISS w czasie tej misji i instalacja dodatkowych elementów na module Dextre, w tym osłony jednej z kamer.

Drugi spacer kosmiczny kończy główne zadania ostatniego lotu Discovery. Po wykonaniu dwóch wyjść poza pokład stacji kosmciznej, jej rozbudowa jest już na finiszu, a misja STS-133 powoli zmierza ku końcowi. Oddokowanie promu Discovery od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS zaplanowane jest na sobotę, na godzinę 13:44 czasu polskiego. Po odcumowaniu zostanie wykonany manewr "fly around", polegający na oblocie wahadłowca dookoła ISS w celu ponownego sfotografowania poszycia termicznego promu przed powótrnym wejściem w atmosferę ziemską będącym najgroźniejszym etapem powrotu na Ziemię.

W czasie trwania EVA-2 można było sledzić spektakularne widoki prac astronautów w otwartej przestrzeni kosmciznej:
W czasie spaceru kosmicznego obserwatorzy nieba z Polski mieli możliwość dokonania obserwacji dwóch przelotów ISS. Pierwszy z nich miał miejsce na polskim niebie o godzinie 18:14, drugi 10 minut przed 20:00. Pogoda sprzyja osberwacjom przelotów ISS na polskim niebie, a niektóre efekty obserwacji można śledzić na forum FAM pod poniższym linkiem.
Amatorskie łowy na ISS i prom Discovery - link

Komentarze