STS-133 Discovery: Prom odcumował od ISS!

Planowo, o godzinie 13:00 czasu polskiego, w poniedziałek 7 marca prom kosmcizny Discovery po raz ostatni w historii odłączył się do stacji kosmicznej ISS. Po poprawnym odcumowaniu wahadłowca, pilot misji Eric Boe rozpoczął słynny manewr "fly around" polegający na oblocie promu dookoła ISS w celu dokonania inspekcji poszycia termicznego promu przed wejściem w atmosferę ziemską. Fly around rozpoczął się krótko po 13:20 i potrwał niemal 50 minut. Operacja została przeprowadzona bez problemów technicznych. Wprowadzono ją w harmonogram każdego lotu wahadłowca po katastrofie promu Columbia, jaka miała miejsce podczas wchodzenia w atmosferę 1 lutego 2003 roku, w wyniku której zginęło 7 astronautów.

Poniedziałkowe odcumowanie promu Discovery jest jednocześnie początkiem jego ostatniego powrotu do domu z oribty. Przez kolejne kilkanaście godzin wykonywane będa prace i testy systemów pokladowych istotnych w czasie wchodzenia w atmosferę i lądowania.


Deorbitacja promu Discovery zaplanowana jest na środę, 9 marca. Zakończyć się ona powinna lądowaniem promu w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie o godzinie 17:58 czasu polskiego. Z okazji ostatniego w historii lądowania promu Discovery, na witrynie Hawkeye Astro-Blog odbędzie się specjalna relacja na żywo, która obejmie finałowe przygotowania do deorbitacji, wejście w atmosferę i lądowanie na Cape Canaveral - początek w środę około godziny 14:30.

Poniżej seria wybranych zdjęć z procedury "fly around", dzięki przekazowi telewizji NASA, a także time-lapse z operacji odcumowania promu Discovery i manewru fly around.


Credit: NASA TV / Ronsmytheiii

Warto także wiedzieć, że w poniedziałkowy wieczór obserwatorzy z Polski będą mieli możliwość dokonania obserwacji przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w towarzystwie promu Discovery. Wahadłwoiec będzie znajdywać się na niebie nieopodal stacji kosmicznej, ale bedzie od niej nieco ciemniejszy. Przelot rozpocznie się o godzinie 18:50 i potrwa 3 minuty. Prom Discovery i stacja ISS ukażą się nam nisko nad zachodnim horyzontem tuż przy Jowiszu i będa przemieszczać się w stronę nieba wschodniego, osiągając najwyższą wysokość nad horyzontem o godzinie 18:52:09, która wyniesie niemal 17 stopni kątowych. Pogoda w większości miejsc w kraju na pewno da możliwość obserwacji tego przelotu. Być może to właśnie dziś - ostatni raz w życiu będziemy mogli zobaczyć sunący nieopodal ISS na niebie prom kosmiczny Discovery, który rozpoczął dwudniowy powrót do domu...

Gwiazdozbiory i rejony nieba, przez które przelatywać będzie wieczorem, 7 marca stacja ISS i prom kosmiczny Discovery.
Credit: Heavens-Aobve.com

Komentarze