Całkowite zaćmienie Księżyca - już za kilka godzin!

Nie da się ukryć - oczekiwanie dobiega końca. Pora zatem na najpewniejszą prognozę pogodową na dzisiejsze zjawisko.

Tym razem, w odróżnieniu od poprzednich prognoz, zmienia się wiele przewidywań. I niestety - niezbyt miło, jak byśmy sobie tego życzyli. Wprawdzie już w tym momencie dostajemy się pod wpływ działania klina wyżowego z nad Niemiec, to jednak porcje chmur które obecnie towarzyszą są spore. 

Dzisiejsze pewne prognozy potwierdzają kolejny raz, jak niepewne przewidywania pojawiają się jeszcze na 3 dni przed zjawiskiem. W niedzielę okolice Mazowsza, na czele z Warszawą prognozowane miały najlepsze warunki obserwacyjne, obecnie to Warszawa i bliskie jej okolice mają największego pecha w prognozach. Od 21:00 do 00:00 nad tymi rejonami wystąpi zachmurzenie chmurami piętra wysokiego w natężeniu od 80 do 100%. Mało tego - przewiduje się wystąpienie tu chmur piętra średniego (od 40 do 60%) i niskiego (od 40 do 60%). Do 40% wzrost zachmurzenia chmurami niskimi przewiduje się także nad okolicami Poznania. 

W pozostałych regionach chmury niskie i średnie występować mogą tylko sporadycznie. Ale też w pozostałych rejonach Polski kluczową rolę odgrywać będą chmury piętra wysokiego. Ich największe występowanie model GFS przewiduje nad rejonami północno-wschodnimi i Wielkopolską. Na Pomorzu Gdańskim, Śląsku i nad województwem Łódzkim zachmurzenie tymi chmurami wahać się będzie od 20 do 60%. Podoba tendencja utrzyma się do północy, kiedy to zakończy się faza częściowa zaćmienia. Niestety znaczne ustąpienie chmur wysokich nastąpi dopiero jutro w godzinach południowych i właśnie wtedy warunki na obserwacje byłyby najkorzystniejsze. Niestety - zaćmienie nie będzie czekać na poprawę sytuacji pogodowej.

Mówiąc najkrócej - najlepsze miejsca na obserwacje dzisiejszego zjawiska to województwo Śląskie, większość regionów Pomorza Gdańskiego i krańce południowo-wschodnie. Największych problemów z obserwacjami zaćmienia Księżyca mogą mieć zaś osoby znajdujące się w obrębie województwa Mazowieckiego, Podlasia i krańców północno-wschodnich.

Portal twojapogoda.pl daje dużo lepsze prognozy, twierdząc, że w niemal całym kraju panować będzie sprzyjająca pogoda dla obserwacji zjawiska. Tylko okolice Bieszczad i Rzeszowszczyzny mogą borykać się z opadami deszczu, pozostałe regiony to nawet zmniejszenie zachmurzenia do niewielkiego. Kto ma rację? Przekonamy się już niebawem.

Nigdzie nie powinno wystąpić zachmurzenie uniemożliwiające obserwacje zjawiska. Duża porcja chmur piętra wysokiego i lokalnie pozostałych pięter będzie utrudniać obserwacje, ale nie w takim stopniu, by nie były one możliwe całkowicie.

Dodatkowym utrudnieniem, które jest istotnym czynnikiem przy takiej ilości chmur wysokich będzie niewielka wysokość kątowa Księżyca. W momencie maksymalnej fazy zaćmienia całkowitego, która przypadnie o godzinie 22:12, nasz Satelita znajdywać się będzie dopiero 5 stopni kątowych nad horyzontem południowo-wschodnim, a tyczy się to obserwatorów znajdujących się wzdłuż linii Wisły. W zachodnich województwach Księżyc wzejdzie już niemal całkowicie zaćmiony, w województwach wschodnich wschód można obserwować będzie w kilkanaście minut po rozpoczęciu fazy częściowej zaćmienia. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i obserwacyjnych, na ciemnym niebie istnieje możliwość, że zwykły obserwator, nie mający pojęcia o zjawisku być może nie zobaczy tarczy Księżyca na niebie. A przecież będzie pełnia! Ma to związek z faktem, iż dzisiejsze zaćmienie będzie miało największą fazę maksymalną od 2000 roku, która wyniesie ponad 1,7. Jego tarcza będzie więc przybierać bardzo ciemne i głębokie barwy czerwono-brązowe. Szykuje się więc całkowite zaćmienie z największą fazą maksymalną od 11 lat!

To ostatnia aktualizacja prognoz przed zaćmieniem. Także i nasza tczewska grupa astronomiczna spotka się pod gołym niebem by prowadzić obserwacje tego wspaniałego zjawiska, a jeżeli pogoda dopisze - niebawem powinny się tu znaleźć fotografie uwieczniające nadchodzący pokaz na niebie. Pozostaje mi więc życzyć wszystkim obserwatorom jak najdogodniejszych warunków pogodowych i udanych obserwacji dzisiejszego zjawiska. Całkowite zaćmienie Księżyca już za kilka godzin!

Zdjęcia z sat24.com ukazujące stan zachmurzenia nad Polską o godzinie 13:00. Nad zachodem i północą widać główne zagrożenie na dzisiejszy wieczór - chmury piętra wysokiego.

Model GFS - chmury piętra wysokiego o godz. 21:00.

Model GFS - chmury piętra średniego o godz. 21:00.

Model GFS - chmury piętra niskiego o godz. 21:00.

Model GFS - chmury piętra wysokiego o godz. 00:00.

Model GFS - chmury piętra średniego o godz. 00:00.

Model GFS - chmury piętra niskiego o godz. 00:00.

Prognoza portalu twojapogoda.pl na godz. 22:00 - 12 minut przed maksymalną fazą całkowitego zaćmienia Księżyca.

Komentarze