STS-135 Atlantis: L -1 dzień - niepewna próba startu już jutro

Dzisiaj o godzinie 16:00 w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral miała miejsce kolejna konferencja omawiająca status przygotowań do misji STS-135 na jedną dobę przed planowanym startem.

W konferencji wzięli udział Jeff Splauding, dyrektor testów NASA, Joe Delai, główny menadżer ds. ładunku misji STS-135 i Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA.

Jako pierwszy głos zabrał Jeff Splauding. Dyrektor testów NASA poinformował, iż wszystkie systemy zestawu startowego są nieustannie w znakomitym stanie. -Nie napotkaliśmy na żadne problemy techniczne zarówno jeśli chodzi o zbiornik zewnętrzny, silniki wspomagające na paliwo stałe jak i sam prom Atlantis. Wszystkie procedury przygotowawcze postępują bez jakichkolwiek opóźnień. Pod względem kwestii technicznych nie ma przeciwwskazań by rozpocząć misję w zaplanowanym czasie - powiedział Splauding. 

Kolejny raz dużą rolę na spotkaniu z mediami odgrywały tematy związane z warunkami meteorologicznymi nad Florydą w nie tylko dniu jutrzejszym, ale również w ciągu całego weekendu. Winters utrzymała pesymistyczne informacje dotyczące jutrzejszego dnia. Nieustannie szacuje się aż 70% prawdopodobieństwo, iż pogoda nie pozwoli na przeprowadzenie startu, a także 20% prawdopodobieństwo wstrzymania tankowania zbiornika ET spowodowanego nieodpowiednimi warunkami pogodowymi. Na ten moment są więc bardzo nikłe szanse, że jutrzejsza próba startu zostanie zrealizowana. -Pogoda jest bardzo dynamiczna, a główny ośrodek fali ulewnych opadów deszczu, połączonych niekiedy z burzami własnie wkracza nad wybrzeża Florydy.

W sobotę szanse na start ze względu na pogodę wzrastają do 40%, w niedzielę zaś do 60%. Tak na prawdę cały weekend nad Florydą będzie obfitował w bardzo niestabilne warunki pogodowe, przez co synoptycy NASA nieustannie będą monitorować sytuację. Z tego względu jedną z prawdopodobnych opcji jest przeniesienie jutrzejszej próby startu od razu o całe 48 godzin, jednak ostateczne decyzje podjęte zostaną podczas jutrzejszego tankowania i ostatnich godzin przed startem.

Przednia część aktywnego frontu już dotarła nad Florydę. (NASA)
Prognoza na tankowanie ET w jutrzejszym dniu. 80% szans na sprzyjające warunki pogodowe. 
Prognoza na czas startu w jutrzejszym dniu. 30% szans na sprzyjające warunki pogodowe.
Prognoza na czas startu w razie 24-godzinnego opóźnienia. 40% szans na sprzyjające warunki pogodowe.
Prognoza na czas startu w razie 48-godzinnego opóźnienia. 60% szans na sprzyjające warunki pogodowe.

Pomimo kiepskich informacji pogodowych, przygotowania w oficjalnym toku odliczania postępują zgodnie z planem. Już dziś wg pierwotnego planu o godz. 20:00 czasu polskiego powinno nastąpić odsunięcie ogromnej obrotowej konstrukcji serwisowej RSS od promu kosmicznego i ustawienie jej w pozycji parkowej. W czasie konferencji poinformowano jednak o możliwości przyspieszenia tej procedury o dwie godziny (początek około 18:00), ze względu na możliwe pogorszenie się pogody. Wznowienie odliczania po najdłuższej przerwie technicznej od stanu T -11 hours przewidziane jest na godz. 01:01 czasu polskiego.

Czy jutrzejsza próba startu się powiedzie? Wiele wskazuje na to, że nie. Prawdopodobnie nastąpi odłożenie próby startu do soboty, lub co jeszcze bardziej prawdopodobne do niedzieli. 10 lipca jest ostatnim możliwym dniem, w którym Atlantis może wystartować. Kolejna okazja nastąpi dopiero 16 lipca - ta kilkudniowa przerwa wiąże się z koniecznością wstrzymania wahadłowca na Ziemi z powodu pojawienia się konfliktu z innym startem rakiety Delta 4 przewidzianym tuż po weekendzie (okno startowe trwa od 11 do 15 lipca). Tak czy inaczej w dniu jutrzejszym przeprowadzone zostaną specjalne relacje na żywo z finałowych godzin przed rozpoczęciem misji - relacja z tankowania zbiornika ET z początkiem przed godz. 08:00 czasu polskiego.

Komentarze