STS-135 Atlantis: T -43 hours and counting!

Punktualnie o godzinie 19:00 czasu polskiego Centrum Kontroli Startu LCC na Cape Canaveral uruchomiło procedurę oficjalnego odliczania do ostatniego w historii startu promu kosmicznego. Procedura ta, znana także jako S0007 została aktywowana jak zwykle od czasu T -43 hours. Odliczanie to zbudowane jest z kilku przerw technicznych dobranych w taki sposób, by moment T-0 związany z zapłonem silników wspomagających SRB na paliwo stałe nastąpił dokładnie w piątek, o godzinie 17:26 czasu polskiego.

Pierwsza przerwa w oficjalnym odliczaniu przewidziana jest o czasie T -27 hours, który nastąpi o godz. 11:00 w środę rano. Do tej pory jednak personel pracujący na stanowisku startowym dokona oczyszczenia modułu załogowego z niepotrzebnych przedmiotów, rozpocznie się również aktywowanie i ładowanie ogniw paliwowych.

O godzinie 16:00 miał miejsce briefing omawiający status przygotowań do rozpoczęcia oficjalnego odliczania. Podczas konferencji z mediami poinformowano o braku jakichkolwiek problemów technicznych, które mogłyby wstrzymać procedurę odliczania. Dzięki temu zegar mógł ruszyć prawidłowo i bez opóźnień. Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA poinformowała o przewidywanych warunkach nad Cape Canaveral w dniu startu. Na chwilę obecną prognozy nie zapowiadają się korzystnie. Istnieje aż 60% szans, że pogoda uniemożliwi start w piątkowym terminie. Prognozowane jest znaczne zachmurzenie połączone z opadami deszczu i burzami. Bardzo dobrze natomiast zapowiada się pogoda nad lądowiskami awaryjnymi TAL. Warunki dla tankowania zbiornika ET dają tylko 20% szans na możliwe odłożenie tej procedury. Warunki dla wyłowienia odseparowanych silników wspomagających SRB z Atlantyku także zapowiadają się bardzo dobrze.

Prognozy dla tankowania zbiornika ET w piątek 8 lipca. 80% szans na sprzyjającą pogodę.
Prognozy dla startu Atlantisa w piątek 8 lipca. 40% szans na sprzyjającą pogodę.

Na dzień dzisiejszy jest więc bardzo prawdopodobne, że piątkowa próba startu zostanie odwołana. Sytuacja nad Florydą poprawia się w sobotę, kiedy to mogłaby zostać podjęta druga próba startu po 24-godzinnym opóźnieniu. Szanse na sprzyjające warunki rosną z 40 do 60%. Warunki dla przeprowadzenia procedury tankowania zbiornika ET, wyłowienia silników SRB i awaryjnego lądowania na lądowiskach TAL pozostają na bardzo przyzwoitym poziomie. W przypadku odwołania piątkowej próby startu o 48-godzin, tj. do niedzieli - szanse ponownie wzrastają do 70%. W niedzielny poranek istnieje bowiem już tylko 30% szans, że pogoda nad Florydą uniemożliwi przeprowadzenie próby startu. Warunki pogodowe dla tankowania zbiornika ET, wyławiania silników SRB i na awaryjnych lądowiskach TAL również pozostają sprzyjające.

Prognozy na start Atlantisa w sobotę 9 lipca. 60% szans na sprzyjającą aurę.
Prognozy na start Atlantisa w niedzielę 10 lipca. 70% szans na sprzyjającą pogodę.

Podczas dzisiejszej konferencji padło kilka interesujących pytań dotyczących warunków pogodowych. Jako, że jest to ostatni start promu kosmicznego w historii, obserwatorom znajdującym się w rejonie Przylądka Canaveral zależy na tym, by niebo było możliwie wolne od chmur, w celu dokonania wyjątkowych dokumentacji tego startu. Choć próba startu w piątek wydaje się być dziś bardzo zagrożona, zawsze pozostaje te 40% szans, że pogoda na start jednak pozwoli. W takim wypadku widzowie nie mogli by liczyć na wiele ekscytujących widoków. Wszystko wskazuje na to, że prom Atlantis zniknąłby nad chmurami już około 20 sekundy po starcie, co oznaczałoby powtórkę sytuacji z misji STS-134, realizowanej przez prom kosmiczny Endeavour. Bardzo możliwe jest więc nawet z tego jedynego względu, że start zostanie przeniesiony na sobotę lub niedzielę, kiedy pogoda będzie systematycznie się poprawiać, a zachmurzenie znacznie maleć. W piątek wystąpią nad Florydą chmury piętra niskiego, w sobotę i niedzielę zachmurzenie składać się będzie głównie z chmur piętra wysokiego - a te pozwoliłyby już na dłuższą obserwację wznoszącego się w przestrzeń kosmiczną wahadłowca.


Podsumowując na dzień dzisiejszy, istnieje tylko 40% szans na sprzyjającą aurę w piątkowym terminie, 60% szans w sobotnim i 70% szans w niedzielnym. Próba startu do której mogłoby dojść w piątek, uniemożliwi widzom i świadkom podziwianie startującego promu nie dłużej niż do około 20 sekundy loty - wysokość chmur, które pokrywać będą całe niebo waha się na poziomie 2-2,5 km. Próba startu w sobotę lub niedzielę to większe szanse ze względu na pogodę, ale i większa pewność, że start będzie mógł zostać dokładnie udokumentowany przez widzów znajdujących się w rejonie Przylądka Canaveral.

Pomimo pesymistycznych prognoz na piątek, oficjalne odliczanie zostało uruchomione normalnie wg harmonogramu prac. Pozostaje czekać na poprawy prognoz - zaktualizowane informacje udostępnione zostaną podczas jutrzejszej konferencji omawiającej status prac zaplanowanych podczas oficjalnego odliczania do startu promu kosmicznego Atlantis.

Komentarze

  1. Ja będę oglądać w domu, więc mi chmurki nie przeszkadzają, zwłaszcza że zawsze są ujęcia ze zbiornika zewnętrznego, a temu nawet niskie chmury nie straszne :)
    Niech lecą w piątek, nie zniosę tych emocji zbyt długo!:D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"