Przygotowania do drugiej próby 25. AKA

Informacja dla chętnych na udział w najbliższym spotkaniu obserwacyjnym.

Po wstrzymaniu w ostatnim momencie przygotowań do pierwszej próby naszego 25. astro-spotkania, oczywistym jest, że tak łatwo się nie poddamy, tymbardziej wiedząc, co dzieje się nad naszymi głowami w najbliższych nocach. 

Oto zatem krótka zapowiedź prognoz na noc z piątku na sobotę (wiem, że data drugiej próby 25. spotkania nie została przez nas ustalona, ale może ta prognoza w tym pomoże).

Od wczesnych godzin porannych w piątek niebo będzie niemal pozbawione chmur. W dzień tylko nielicznie pojawiać się będą cienkie cirrusy - chmury wysokiego piętra co najwyżej ograniczające widoczność, a nie uniemożliwiające obserwacje. Mało tego, od godzin wczesnowieczornych powinny zaniknąć nawet te niewielkie ilości chmur piętra wysokiego, co oznacza, że cała noc z piątku na sobotę powinna być nad Tczewem praktycznie bezchmurna. Prognozy z wyprzedzeniem powyżej 48 godzin rzadko się sprawdzają, jednak teraz wygląda na to, że już dziś prawdopodobieństwo ewentualnych obserwacji z piątku na sobotę na naszym spotkaniu wynosi 90%. W piątek wedrze się do nas klin wysokiego ciśnienia, który zapewni na kilkanaście godzin bezchmurne niebo, lub zachmurzone w bardzo niewielkim stopniu. Od godzin południowych w sobotę znajdzie się nad nami kolejny front, który prawdopodobnie uniemożliwi obserwacje z soboty na niedzielę. Natomiast noc z niedzieli na poniedziałek nie jest zbyt pewna, najprawdopodobniej minie ona pod znakiem umiarkowanego zachmurzenia. Spotkanie w nocy z piątku na sobotę wiązałoby się z możliwością obserwacji rzadkiego gościa na naszym niebie - komety Garrad, która na dodatek tej nocy znajdzie się w bardzo bliskim spotkaniu z gromadą kulistą gwiazd w konstelacji Strzały, a zatem w polu widzenia teleskopu mielibyśmy jednocześnie dwa ciekawe obiekty w koniunkcji. Będzie to okres bliski nowiu Księżyca, który przypadnie dwie doby później, niebo zatem nie byłoby dodatkowo rozświetlane, a po tych licznych opadach jakie ostatnio nam towarzyszą atmosfera powinna być wyjątkowo przejrzysta, a to w połączeniu z bezchmurnym niebem po prostu nie może nam nie sprzyjać w obserwacjach.

Data drugiej próby naszego 25. spotkania nie została jeszcze ustalona, nie mniej w nawiązaniu do tego wpisu można łatwo ocenić, którą noc osobiście bym proponował i która zaoferuje najbardziej stabilne warunki meteorologiczne.


AKTUALIZACJA 26.08/21:00 GO!
Brak chmur piętra niskiego. Brak chmur piętra średniego. Brak chmur piętra wysokiego. Brak zamgleń do około 02:00. To dobra noc na 2-3 godzinne obserwacje astronomiczne. Niniejszym mamy zielone światło na przeprowadzenie drugiej próby 25. spotkania obserwacyjnego pod bezksiężycowym niebem, tym razem dzięki życzliwości jednego z uczestników również poza granicami miasta. Spotykamy się więc na miejscu obserwacji!
Choć noc zapowiada się wyjątkowo ciepło (temperatura minimalna to 21-23 stopnie), proponuję jeśli nie natychmiastowe ubranie, to przynajmniej zabranie ze sobą czegoś co utrzyma ciepłotę ciała, stojąc bowiem w miejscu ciepło traci się bardzo szybko. Do zobaczenia pod niebem gwiaździstym po godz. 22:00!


AKTUALIZACJA 26.08/19:00 >90%
Niebo zgodnie z przewidywaniami całkowicie się oczyściło z cumulusów powstałych dzisiejszego południa. Cały firmament jest bezchmurny, a to oznacza, że nasze szanse pod względem pogody nie zmalały. W kolejnej ostatniej aktualizacji zapadnie decyzja co robimy, ale łatwo się domyślić jakie światełko się nam zapali... ;)


AKTUALIZACJA 26.08/17:00 >90%
Aby nie przedłużać wystarczy w tym miejscu wspomnieć o wciąż ponad 90-procentowym prawdopodobieństwie pomyślnej realizacji dzisiejszych obserwacji ze względu na warunki pogodowe. Cumulusy zanikają, a niebo robi się niemal bezchmurne. Kolejny update o godz. 19:00.


AKTUALIZACJA 26.08/15:00 >90%
Sytuacja pogodowa nie wiele się zmienia. Choć cumulusów od ostatniej aktualizacji przybyło, Słońce nieustannie świeci nad pogodnym niebem, którego zachmurzenie jest w tej chwili niewielkie. Prognozy wraz z kolejnymi aktualizacjami trzymają się swoich wcześniejszych przewidywań zapewniając o bezchmurnej nocy z piątku na sobotę. Zdjęcia z sat24.com mówią same za siebie.


AKTUALIZACJA 26.08/13:00 >90%
Obecnie wytworzyły się nad nami nieliczne cumulusy, będące efektem procesu parowania mgieł i zamgleń, jakie towarzyszyły nam w porannych godzinach. Obłoki te zanikną do wieczora. Noc wciąż przewidywana jest z bezchmurnym niebem, a nasze szanse nieustannie wynoszą ponad 90% na powodzenie obserwacji. Ostateczna decyzja zostanie podjęta jak zwykle wg harmonogramu naszych przygotowań na około godzinę przed planowaną zbiórką uczestników, ale wygląda na to, że już w tym momencie wszystko zmierza ku wydaniu zielonego światła na przybycie uczestników.


AKTUALIZACJA 26.08/11:00  >90%
Prognoza sprawdza się co do joty. Już w tym momencie mamy bezchmurne niebo, nieco jeszcze zamglone po porannych mgłach, nie mniej widząc aktualne zdjęcia z sat24.com nie ma chyba możliwości, by pogoda dziś nam nie pozwoliła na przeprowadzenie obserwacji. Jako, że ustaliliśmy już oficjalnie że dziś próbę tę podejmiemy, można napisać, iż w chwili obecnej mamy niemalże 100% szans na powodzenie dzisiejszego spotkania obserwacyjnego.

Komentarze