Bezpieczny powrót załogi Sojuza TMA-02M

Kilka godzin temu nastąpiło lądowanie rosyjskiej kapsuły Sojuz TMA-02M z trzyosobową załogą na pokładzie. Zetknięcie statku z powierzchnią ziemi nastąpiło o godz. 03:26 czasu polskiego (08:26 czasu lokalnego), na około pół godziny przed wschodem Słońca.

Zanim Sojuz znalazł się na zaśnieżonych już stepach Kazachstanu, w nocy rozpoczęły się procedury przygotowujące statek do lądowania. Tuż po północy Sojuz odcumował od pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Wcześniej nastąpiło przekazanie dowództwa dla 30. Ekspedycji ISS, którą od dziś dowodzi Anton Szkaplerow.

O godz. 02:32 czasu polskiego uruchomiono manewrowy silnik kapsuły Sojuz, który zainicjował spadek z orbity. Po czterech minutach poinformowano o pomyślnym manewrze deorbitacyjnym. Kilkanaście minut później, o godz. 02:59 doszło do prawidłowej separacji wszystkich trzech modułów statku i przyjęcia odpowiedniej orientacji do wejścia w ziemską atmosferę. Krótko po tym, astronauci odczuli pierwsze skutki oddziaływania atmosfery. Rozpoczął się najgroźniejszy etap powrotu, w którym załogę ochraniała tylko osłona termiczna. Pierwsze chwile wchodzenia w atmosferę udało się zarejestrować także załodze stacji kosmicznej, na których widać, jak dookoła statku Sojuz wytwarza się rozgrzana do temperatur rzędu 1600 stopni Celsjusza jasna plazma. Po przejściu przez punkt atmosfery, w którym na załogę działały największe przeciążenia, o godz. 03:11 na wysokości 10 km doszło do wypuszczenia spadochronów hamujących. O godz. 03:26 Sojuz TMA-02M z trójką astronautów bezpiecznie osiadł na Ziemi. Krótko po tym wydarzeniu, personel techniczny i ratunkowy znalazł się na miejscu, zabezpieczając statek i kosmonautów.

Radosna trójka kosmonautów w kapsule Sojuz już po wylądowaniu.
Dowódca 29. Ekspedycji, astronauta NASA, Mike Fossum.
Drugi członek 29. Ekspedycji, Satoshi Furukawa.
Trzeci członek załogi Sojuza TMA-02M, Siergiej Volkov.
Satohsi Furukava.
Załoga 29. Ekspedycji ISS już zabezpieczona.
Wschód Słońca nad stepami Kazachstanu i.. kapsułą Sojuz TMA-02M.

Misja dowódcy 29. Ekspedycji ISS, Mike'a Fossuma oraz dwóch pozostałych członków tej ekspedycji - Satoshiego Furukawy i Sergieja Volkvoa trwała 167 dni, 6 godzin i 12 minut. W lipcu tego roku astronauta Mike Fossum wziął udział w spacerze kosmicznym EVA-1, który był realizowany podczas ostatniej w historii misji promu kosmicznego. Partnerował mu Ron Garan, członek załogi statku Sojuz TMA-21, który od ISS odcumował 16 września. Obecnie na ISS przebywa więc tylko trójka astronautów, którzy znaleźli się na stacji w minioną środę. Jeszcze w tym roku, 21 grudnia ma się rozpocząć misja trzeciego statku Sojuz nowej serii (TMA-03M), która po dwóch dniach dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Poniżej opisane we wpisie wydarzenia w wersji filmowej, tym razem również dzięki astronautom przebywającym na pokładzie stacji ISS.


Pożegnanie 29. Ekspedycji ISS i odcumowanie od stacji kosmicznej. (NASA/ReelNASA)


Sojuz TMA-02M wchodzi w ziemską atmosferę. Niesamowite nagranie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (NASA/SpaceVidsNet)


Montaż ukazujący wejście Sojuza TMA-02M w atmosferę ziemską i załogę statku już po wylądowaniu, zabezpieczaną przez ekipę techniczną. (NASA/Spaceflight101)

Fot. gctc.ru

Komentarze

  1. Niesamowite jest to nagranie z wchodzącym w atmosferę Sojuzem. Ci w środku to musieli mieć widoki! :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"