środa, 14 grudnia 2011

Maksimum Geminidów - nasłuchiwanie radiowe na żywo

Tym razem nieco krótszy wpis. Minionej nocy nastąpiło pierwsze z prognozowanych maksimów meteorów z roju Geminidów. Drugie maksimum aktywności przewidywane jest dziś w godzinach wieczornych czasu polskiego.

Pogoda nie pozwala nam zbytnio na obserwacje ostatniego tak aktywnego roju meteorów, dodatkowo obserwacje utrudnia znacząco Księżyc będący 4 doby po grudniowej pełni. Dlatego chętnym polecam dziś w czasie trwającego największego natężenia występowania Geminidów swego rodzaju obserwację radiową.

Pod poniższym linkiem można prowadzić nasłuchiwanie tych meteorów z Air Force Space Surveillance Radar w Teksasie w czasie rzeczywistym. Rozpoczynając odtwarzanie transmisji najpierw zostanie odtworzony 30-sekundowy poradnik, jakich pogłosów należy oczekiwać, by mieć pewność, że usłyszeliśmy wchodzący w  ziemską atmosferę meteoroid (który inni ujrzeli własnie jako meteor). Po wysłuchaniu nagrania wstępnego, zostanie automatycznie uruchomiona transmisja radiowa na żywo - wówczas możemy zaczynać radiową obserwację meteorów.  (zmiana 12.12.15: Obecnie nie uruchamia się wstęp, a od razu nasłuch na żywo).

Od kilku godzin prowadzę nasłuchiwanie i szczerze zachęcam do przyłączenia się - meteory pojawiają się bardzo często, nie rzadko również emitując dłużej trwające echa. To naprawdę ciekawa alternatywa na pochmurne niebo!

1 komentarz:

  1. Od czasu do czasu słyszę takie jakby "gwizdki" sekundowe, jakby woda w czajniku się gotowała. Ekstra doświadczenie jak dla mnie :D

    OdpowiedzUsuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"