Maksimum Geminidów - nasłuchiwanie radiowe na żywo

Tym razem nieco krótszy wpis. Minionej nocy nastąpiło pierwsze z prognozowanych maksimów meteorów z roju Geminidów. Drugie maksimum aktywności przewidywane jest dziś w godzinach wieczornych czasu polskiego.

Pogoda nie pozwala nam zbytnio na obserwacje ostatniego tak aktywnego roju meteorów, dodatkowo obserwacje utrudnia znacząco Księżyc będący 4 doby po grudniowej pełni. Dlatego chętnym polecam dziś w czasie trwającego największego natężenia występowania Geminidów swego rodzaju obserwację radiową.

Pod poniższym linkiem można prowadzić nasłuchiwanie tych meteorów z Air Force Space Surveillance Radar w Teksasie w czasie rzeczywistym. Rozpoczynając odtwarzanie transmisji najpierw zostanie odtworzony 30-sekundowy poradnik, jakich pogłosów należy oczekiwać, by mieć pewność, że usłyszeliśmy wchodzący w  ziemską atmosferę meteoroid (który inni ujrzeli własnie jako meteor). Po wysłuchaniu nagrania wstępnego, zostanie automatycznie uruchomiona transmisja radiowa na żywo - wówczas możemy zaczynać radiową obserwację meteorów.  (zmiana 12.12.15: Obecnie nie uruchamia się wstęp, a od razu nasłuch na żywo).

Od kilku godzin prowadzę nasłuchiwanie i szczerze zachęcam do przyłączenia się - meteory pojawiają się bardzo często, nie rzadko również emitując dłużej trwające echa. To naprawdę ciekawa alternatywa na pochmurne niebo!

Komentarze

  1. Od czasu do czasu słyszę takie jakby "gwizdki" sekundowe, jakby woda w czajniku się gotowała. Ekstra doświadczenie jak dla mnie :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"