Polowanie na ISS i dokującego Sojuza TMA-03M

Czytelnicy będący dziś na tym blogu wiedzą już, że załoga statku Sojuz TMA-03M planowo wystartowała w przestrzeń kosmiczną. W chwili tworzenia tego wpisu, połączenie z ISS powinno nastąpić dokładnie za 48 godzin. Podaję na szybko kilka informacji, które mogą okazać się przydatne obserwatorom nieba i to już w ciągu następnych kilkudziesięciu minut.

Obecnie trwają wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej widoczne z terenów Polski. Poniżej tabelka ilustrująca koordynaty dla Trójmiasta (w innych krajowych miastach czasy przelotów różnią się raptem o kilka sekund) na najbliższe 9 dni. Wieczorna widoczność przelotów ISS trwa oczywiście dłużej, na razie skupiam się tylko przede wszystkim na najbliższych trzech dniach ze względu na właśnie dzisiejszy udany start Sojuza.

Już za pół godziny czeka nas przelot statku Sojuz TMA-03M podczas wykonywania przez niego dopiero drugiego okrążenia Ziemi. Nie należy spodziewać się takiej jasności jak podczas najefektowniejszych przelotów stacji kosmicznej, jednak sam Sojuz będzie na tyle jasny, że bez problemów powinniśmy dostrzec go sunącego na niebie nisko z zachodu, nieco wyżej przez południe, znikając na wschodzie. Szczególnie warto podjąć się obserwacji jutro, na jeden dzień przed cumowaniem do ISS. Odległość pomiędzy rosyjskim statkiem, a stacją kosmiczną będzie już zauważalnie mniejsza, dzięki czemu będziemy mieć okazję na wypatrzenie dwóch jasnych obiektów. 

Stopniując napięcie dochodzimy do 23 grudnia. Dzień cumowania Sojzua TMA-03M do stacji kosmicznej. Najważniejszy chyba przelot dla polskich szerokości geograficznych w najbliższych trzech wieczorach. Pojawia się szansa na zaobserwowanie Sojuza w trakcie ostatnich momentów dokowania do ISS, w dosłownie ułamkowej odległości od jaśniejszego punktu na niebie jakim będzie stacja kosmiczna. Widoczny przelot rozpocznie się o godz. 16:13 i potrwa do 16:18 - moment przycumowania ustalony jest na godz. 16:22. W czasie obserwowanego (teoretycznie, bo z tą pogodą...) przelotu oba obiekty będą dzielić dosłownie ostatnie metry przed połączeniem (!). Jeśli jednak pogoda będzie sprzyjać, zachęcam do łowów. Lornetka ułatwi nam sprawę, ale nie jest absolutnie niezbędnym narzędziem do obserwacji. Powodzenia!


Po dane dotyczące wszystkich pozostałych przelotów ISS odsyłam jak zwykle do witryny Heaves-Above.com.

Komentarze

  1. Narobiłeś mi Hawkeye smaku na ten piątkowy przelot, oby tylko pogoda sprzyjała bo nie widzialem jeszcze nigdy jak Sojuz zbliża się do ISS w takiej małej odległości od stacji:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziś mi pogoda nie dopisywała, a jutro najważniejszy przelot i szans na rozpogodzenia znowu nie ma... :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Przypominam, że to juz za kilka godzin ten najważniejszy przelot! Na Pomorzu niestety całkowite zachmurzenie, szanse chyba niezbyt duże, tak czy inaczej trzeba czekać... :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"