Rozbłysk klasy M1.0 (27.04.12)

Dzisiaj na Słońcu doszło do rozbłysku klasy M1.0. Maksimum zjawiska przypadło na godz. 10:24 czasu polskiego i trwało 5 minut. Był on pierwszym rozbłyskiem tej siły od 16 kwietnia, o którym wspomniałem w tym miejscu i dopiero drugim od 23 marca.

Zjawisko wygenerowała niepozorna grupa plam 1466, znajdująca się na półkuli północnej, na zachód od centrum słonecznej tarczy. Obecnie na widocznej stronie Słońca zaznaczonych jest aż 7 obszarów aktywnych, niestety wszystkie z nich posiadają słabe pola magnetyczne i szanse na silniejsze rozbłyski w najbliższych dniach są redukowane do minimum. Kilka dni temu grupa 1465 wykształciła na pewien czas pole magnetyczne typu beta-gamma-delta i zdolna była wytwarzać rozbłyski klasy X. Niestety, pole magnetyczne tej grupy szybko zmieniło typ na prostszy, tym samym redukując jej zdolność do generowania silniejszych zjawisk.

Wykres dzisiejszego rozbłysku. Maksimum o sile M1.0 przypadło na godz. 10:24 CEST. (NOAA/SWPC)
Tarcza słoneczna - stan na 27.04.2012 r. (SDO/NASA)
W najbliższym czasie również nie przewiduje się wzmożonej aktywności, choć do wschodniej krawędzi tarczy na półkuli południowej Słońca zbliżają się kolejne obszary aktywne, które już dziś wytwarzają rozbłyski na tyle silne, że są widoczne w paśmie ekstremalnego ultrafioletu z naszej "ziemskiej" strony. Ich pojawienie się na tarczy nastąpi w ciągu kilku najbliższych dni.

Widoczne rozbłyski z obszarów jeszcze niewzeszłych na widocznej  stronie Słońca. (SDO/NASA)

Komentarze