Rozbłysk klasy M2.4 (28.06.12)

Dokładnie po dwóch tygodniach od poprzedniego rozbłysku słonecznego klasy M, nastąpił kolejny. Dzisiejsze zjawisko rozpoczęło się o godz. 18:07 czasu polskiego i już po pięciu minutach osiągnęło maksimum o sile M2.4. W takiej fazie rozbłysk utrzymywał się przed trzy minuty, po czym o godz. 18:15 zjawisko zakończyło się.

Źródłem flary była grupa 1513, która dwie doby temu wyłoniła się zza północno-wschodniej krawędzi tarczy słonecznej. Od momentu jej wschodu aktywność nieco się podwyższyła, w ostatnich dwóch dniach wystąpiła seria słabych rozbłysków klasy C. Po kilkudziesięciu godzinach od wyłonienia się tego obszaru, doczekaliśmy się zjawiska silniejszej siły. Z powodu krótkiego maksimum najpewniej nie doszło do koronalnego wyrzutu masy. Nawet jeśli CME wystąpiło, nie będzie ono geoefektywne. Gdyby podobne zjawiska zaszły na Słońcu za około trzy do siedmiu dni, wówczas Ziemia może znajdować się na drodze potencjalnych wyrzutów masy. Z kolei o godz. 21:48 CEST nastąpiło maksimum innego rozbłysku z tej samej grupy plam, o sile C2.8. Pomimo niższej o jedną klasę siły zjawiska, możliwe jest, że towarzyszył mu koronalny wyrzut masy. Siła rozbłysku po osiągnięciu maksimum słabła bowiem w stosunkowo wolnym tempie i jeszcze kwadrans później była tylko nieznacznie mniejsza od fazy maksymalnej rozbłysku.

Wykres dzisiejszego rozbłysku - maksimum M2.4 przypadło na godz. 18:15 CEST. (NOAA)
Rozbłysk M2.4 w falach rentgenowskich tuż po maksimum. (SDO)
Tarcza słoneczna - stan na 28.06.2012 r. Grupa 1513 znajduje się w pobliżu północno-wschodniej krawędzi. (SDO)
W najbliższych dniach aktywność może utrzymywać się na podobnym poziomie. Od czasu wyłonienia się czterech obszarów aktywnych - 1512 do 1515, wzrósł stopień promieniowania rentgenowskiego, choć jak na możliwości naszej gwiazdy, nie jest ono znaczne - przeważnie utrzymuje się w klasie B/C. Wytworzenie się grupy 1512 kilka dni temu uratowało nas od sytuacji całkowicie wolnej od plam tarczy słonecznej. W dniu dzisiejszym liczba Wolfa wynosi 79 (dla porównania 23 czerwca zaledwie 13). W kolejnych 24 godzinach szacuje się 25% prawdopodobieństwo kolejnych rozbłysków klasy M i zaledwie 1% prawdopodobieństwo na rozbłyski klasy X.

Komentarze