środa, 15 sierpnia 2012

Pełny rok z plamami słonecznymi

Wczorajszego dnia minął cały rok odkąd dostrzegalna z Ziemi tarcza słoneczna nie pozostawała wolna od obszarów aktywnych. 14 sierpnia 2011 roku na widocznej części powierzchni Słońca nie było ani jednej plamy. Jak do tej pory podobna sytuacja od tego czasu się nie powtórzyła, jednak bywały okresy, w czasie których do wolnej od plam słonecznych tarczy gwiazdy nie wiele już brakowało.

Choć póki co udaje nam się uniknąć sytuacji z zupełnie wolną od grup plam tarczą słoneczną, aktualnie trwający 24. cykl aktywności słonecznej pozostaje cyklem niezwykle słabym w porównaniu do cykli z poprzednich dziesięcioleci. Kilka wyjątkowych okresów wzmożonej aktywności, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach to i tak nie wiele w porównaniu do wydarzeń z poprzednich cykli. Nawet dzisiaj, kiedy do maksimum zbliżamy się jeszcze bardziej, ilość obszarów aktywnych jest nadzwyczaj niska, a obecność grupy 1543 prawdopodobnie uchroniła nas przed całkowicie pustą z plam tarczą słoneczną. Poza tym rejonem, pozostałe grupy 1542 i 15445 zanikają, po i tak spokojnym kilkunastodniowym istnieniu.

Postęp 24. cyklu słonecznego. Zobrazowanie liczb Wolfa do dnia dzisiejszego z prognozą do końca cyklu. (NOAA/SWPC)
Tarcza słoneczna - porównanie stanu z 14.08.2011 r. i 14.08.2012 r. (SDO)

Kilka chwil w obecnym cyklu, w czasie których plamy słoneczne emitowały silne rozbłyski klasy M lub X stanowi niestety niewielki ułamek. Najnowsza prognoza 24. cyklu słonecznego opublikowana przez Państwową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA w maju bieżącego roku jest w pewnym sensie potwierdzeniem obecnie panującej na Słońcu sytuacji i zwiastunem jednego z najsłabszego maksimum aktywności od ponad 100 lat. O ile w 23. cyklu w okresach bliskich maksimum ilość obszarów aktywnych bywała na tyle wysoka powodując wzrost liczby Wolfa do wartości ponad 320, o tyle w obecnym cyklu możliwe, że będzie nawet o ponad połowę niższa w chwilach największej aktywności dziennej gwiazdy.

Za sprawą niewielu obszarów aktywnych i na ogół spokojnego istnienia grupy 1543, emisja rentgenowska spadła niemal do najniższej klasy A i w podobnym stanie z paroma wyjątkami utrzymuje się od kilku dni. (NOAA/SWPC)

Jak na tak krótki czas dzielący nas od maksimum cyklu, liczba rejonów aktywnych i towarzyszących im rozbłysków słonecznych pozostaje bardzo zaniżona. Jeśli do czasu zajścia lub zaniknięcia grupy 1543 (w zależności od tego, co nastąpi szybciej), zza wschodniej krawędzi nie wyłonią się nowe rejony aktywne, możemy stać się świadkami nadzwyczajnej sytuacji, w której na niespełna rok przed maksimum cyklu, dostrzegalna tarcza słoneczna jest wolna od plam słonecznych.

Powiązane:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"