Rozbłysk klasy M1.4 (08.09.12)

W dwa dni po rozbłysku klasy M1.6, Słońce wyemitowało kolejne zjawisko porównywalnej siły. Sprawcą rozbłysku była obszar aktywny 1564, który do początku przyszłego tygodnia będzie możliwy do obserwacji z powierzchni Ziemi.

Zjawisko wystąpiło o godz. 19:35 czasu polskiego. Na minutę przed godziną 20:00 flara osiągnęła maksymalną siłę, osiągając klasę M1.4. Rozbłysk zakończył się o godz. 20:21. Było to drugie zjawisko tej klasy w tegorocznym wrześniu. Wieczorny rozbłysk przerwał trwającą od kilkunastu godzin ciszę, podczas której stopień emisji rentgenowskiej utrzymywał się głównie w klasie B. Opisywane zjawisko teoretycznie nie powinno wystąpić - dotychczasowe prognoz jak i charakterystyka magnetyczna obszaru 1564 wskazywały, iż obszar ten zdążył się już uspokoić. Do wczoraj cechowało go pole magnetyczne typu beta-gamma i tym samym zdolność emisji rozbłysków klasy M.

Rozbłysk tuż po fazie maksymalnej, o godz. 20:00 CEST. Długość fali  171 angstremów. (SDO)
Wykres rozbłysku - maksimum M1.4 przypadło na godz. 19:59 CEST. (NOAA)
Faza maksymalna rozbłysku w paśmie miękkiego promieniowania rentgenowskiego. Godz. 19:55 CEST. (SDO)
Choć rozbłysk M1.4 posiadał nieco większą rozpiętość czasową od czwartkowego M1.6, prawdopodobnie nie będzie miał on większego wpływu na ziemskie pole magnetyczne. Dotychczasowe zdjęcia wskazują, że nie doszło do koronalnego wyrzutu masy, jeśli jednak okazało by się że CME zaistniało, są niewielkie szanse, by było ono skierowanie w kierunku Ziemi. Rozbłysk spowodował zaś drobne degradacje sygnałów radiowych w systemach  nawigacyjnych, wywołując słabą przerwę radiową stopnia R1.

Prognozy na najbliższe dni wskazują kontynuację niskiej aktywności po widocznej stronie Słońca. Wszystkie obszary aktywne posiadają stabilne pola magnetyczne i teoretyczny brak zdolności emitowania silniejszych zjawisk. Bieżące aktualizacje dotyczące aktualnej aktywności słonecznej na podstronie LIVE Solar Update. Dane obrazujące stopień aktywności w Pogodzie kosmicznej.

Komentarze