GOTOWOŚĆ ZORZOWA 24/25.09.2023 | Uderzenie koronalnego wyrzutu masy o dużym potencjale - możliwość wystąpienia zorzy polarnej nad Polską | Czytaj komentarz  

wtorek, 23 października 2012

Rozbłysk klasy X1.8 (23.10.12)

Po trzech dniach zwiastowania silniejszego rozbłysku, obszar aktywny 1598 wygenerował zjawisko najbardziej energetycznej klasy. Na rozbłysk takiej siły, jaki ma miejsce na widocznej z Ziemi stronie Słońca musieliśmy czekać ponad trzy miesiące.

Początkowy moment zjawiska miał miejsce o godz. 05:13 CEST. Już po czterech minutach, o godz. 05:17 rozbłysk osiągnął swoje maksimum o sile X1.8. O godz. 05:21 zjawisko zanikło. To drugi pod względem siły rozbłysk słoneczny w 2012 roku - silniejszy był tylko rozbłysk X5.4 z 7 marca. Ponadto jest to siódmy najsilniejszy rozbłysk w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

Faza maksymalna rozbłysku X1.8 zarejestrowana w różnych długościach fal z instrumentów SDO. (SDO)
Wykres emisji rentgenowskiej - widoczny rozbłysk X1.8, z godz. 05:17 CEST. (NOAA)
Jak można zauważyć na powyższym wykresie emisji rentgenowskiej, rozbłysk miał charakter impulsywny, co oznacza szybki wzrost do maksimum, krótkie maksimum i równie szybki spadek energii w drugiej fazie rozbłysku. Takie zjawiska najczęściej nie generują dodatkowo koronalnych wyrzutów masy, aktualne zdjęcia sondy SDO również nie ukazują CME. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia wyrzutów zwykle istnieje przy rozległych czasowo rozbłyskach, z dłuższym maksimum i wolniejszym spadkiem siły.


Dzisiejszy rozbłysk jest jednocześnie pierwszym rejestrowanym po stronie Ziemi rozbłyskiem takiej siły od ponad trzech miesięcy. Poprzednio podobne zjawisko nastąpiło 12 lipca - wówczas obszar 1520 wytworzył rozbłysk X1.4, a więc nieco słabszy od dzisiejszego. W związku, że zjawisko było impulsywne i nie towarzyszył jemu koronalny wyrzut masy, rozbłysk nie będzie miał wpływu na pole magnetyczne Ziemi. To jednak prawdopodobnie nie koniec atrakcji ze strony obszaru 1598 - pole magnetyczne tej grupy plam pozostaje niestabilne, a na następną dobę prognozuje się 75% szans wystąpienia rozbłysków klasy M i ponad 20% szans na rozbłyski klasy X. Towarzyszące im CME będą mogły być w następnych dniach kierowane w stronę Ziemi.


2 komentarze:

 1. No nareszcie coś się dzieje. Za 4 dni mogłoby się coś takiego powtórzyć, może wtedy byłyby szanse na zorze polarne, takie bardziej rozległe... Czekajmy dalej:) Już nie pamiętam takiej prognozy, że jest aż 20% szans na klasę X.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy, co przyniosą kolejne dni :-)
   Czasem taki rozbłysk powoduje uspokojenie obszaru aktywnego na pewien czas, a prognozy mogą być zawyżone - czy tak będzie tym razem, nie wiemy. Przez cały dzień występują jednak dzisiaj liczne rozbłyski klasy C, jeden uwolnił CME (również nie w kierunku Ziemi), więc może grupa 1598 jeszcze coś nam ciekawszego pokaże w kolejnych dniach!

   Usuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"