Rozbłysk klasy M1.9 (17.02.13)

Po pełnych pięciu tygodniach przerwy na Słońcu doszło do rozbłysku klasy M. Zjawisko wytworzył obszar aktywny 1675, znajdujący się w centrum tarczy słonecznej. Pomimo korzystnego skierowania plam względem Ziemi, zjawisko nie będzie geoefektywne, a jeśli już to w nieznacznym stopniu na okołobiegunowych szerokościach geograficznych.

Wbrew oczekiwaniom, obszar 1675 wyemitował rozbłysk o sile M1.9, którego maksimum wystąpiło o godz. 16:50 czasu polskiego. Znając możliwości naszego Słońca, nie było to wydarzenie dużej siły, ale zdecydowanie najsilniejsze od czasu ostatniego rozbłysku klasy M, do którego doszło 13 stycznia. Rozbłyskowi nie towarzyszył koronalny wyrzut masy, a samo maksimum było bardzo krótkotrwałe. Jeśli więc zaistnieje geoefektywność rozbłysku, to z pewnością ograniczy się ona do okołobiegunowych szerokości geograficznych. Można przypuszczać, że było to zdarzenie odosobnione, aczkolwiek obszar 1675 posiada pole magnetyczne typu beta-gamma i nadal może emitować podobnej siły rozbłyski (czytaj dzisiejszy update).

Nagranie rozbłysku klasy M1.9 z 17.02.2013 r. (długość fali 94 angstremy). (SDO)

Emisja rentgenowska z niedzielnego popołudnia - widoczny rozbłysk M1.9 o godz. 16:50 CET. (NOAA)

Pozostałe regiony są stabilne. Prawdopodobieństwo wystąpienia następnych rozbłysków klasy M w ciągu kolejnych 24 godzin szacuje się na zaledwie 15%. Pomimo teoretycznego zbliżania się do maksimum 24. cyklu, aktywność słoneczna w tym roku jest wyraźnie niższa niż jeszcze kilka miesięcy temu, gdy rozbłyski tej i wyższej siły pomimo skąpego występowania, pojawiały się i tak częściej niż obecnie. Wg aktualnych przewidywań maksimum cyklu spodziewane jest jesienią tego roku, nie brak jednak coraz liczniejszych głosów jakoby największe natężenie grup plam i związanych z nimi silnych rozbłysków tego cyklu było już dawno za nami. Czy najbliższe tygodnie przyniosą wreszcie oczekiwany przez obserwatorów wzrost aktywności Słońca?

Komentarze

  1. Trzymam kciuki za tą aktywność! :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również! Ileż można czekać na porządne "bum" i zorzę polarną w Polsce... :-)

      Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"