Dwa rozbłyski klasy M (10.05.13)

10 maja przyniósł nam ożywienie sytuacji na Słońcu obserwowanej od pięciu ostatnich dni. Po uspokojeniu się obszaru 1739, który wyemitował ostatnie nieco silniejsze rozbłyski, aktywność ponownie utrzymywała się na niskim poziomie. Sytuacja zaczęła się zmieniać w nocy z czwartku na piątek, kiedy do północno-wschodniej krawędzi tarczy zbliżył się na nowo dawny obszar aktywny 1726. To on przerwał tę kilkudniową ciszę.

Pierwszy od 5 maja rozbłysk obszar ten wygenerował o godz. 02:57 CEST. W maksimum jego energia osiągnęła poziom M3.9, co w chwili obecnej czyni go trzecim rozbłyskiem 2013 roku. Zjawisku nie towarzyszył koronalny wyrzut masy. Kolejny nieco silniejszy rozbłysk nastąpił o godz. 14:56 CEST - wówczas jego siła wyniosła w maksimum M1.3. Temu rozbłyskowi także nie towarzyszył wyrzut koronalny. Nie wiele jednak na tym tracimy - źródło rozbłysków znajduje się jeszcze niekorzystnie względem Ziemi i wyrzuty CME następujące po silniejszych rozbłyskach i tak nie są i nie będą kierowane w naszą stronę jeszcze przez około trzy dni.

Rozbłysk klasy M3.9 - animacja ze zdjęć SDO AIA094. (SDO)
Emisja rentgenowska z ostatnich trzech dni - widoczne rozbłyski klasy M 10 maja. (NOAA)
Pierwsze spojrzenie na powracający obszar aktywny 1726, znajdujący się obecnie na północno-wschodniej krawędzi. (SDO)

Dawny obszar 1726 dopiero wyłania się zza wschodniej krawędzi. Po pierwszych zdjęciach sondy SDO ukazujących dopiero jego zachodnią stronę można przypuszczać, że jego powierzchnia wciąż jest spora pomimo rozpoczynania drugiej wędrówki przez tarczę słoneczną. Być może to zwiastun częstszych, nieco silniejszych rozbłysków klasy M w najbliższych dniach. Obszar ten wydaje się być największym obecnie kandydatem do wyemitowania kolejnych rozbłysków. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia w najbliższych 24 godzinach szacuje się na 40%. Poza nim, ewentualnych oznak aktywności można również oczekiwać dzięki obszarowi 1744, znajdującemu się tuż za regionem, który wywołał dzisiejsze rozbłyski.

W przypadku wystąpienia kolejnych rozbłysków klasy M 10 maja po publikacji tekstu, wpis zostanie uzupełniony.

Komentarze