NLC po raz kolejny (22.07.13)

Z pewnym opóźnieniem powracam do 22 lipca. Tego wieczoru po raz kolejny pokazały się nad Polską obłoki srebrzyste - pod tym względem czyni to obecny miesiąc lepszym w porównaniu do czerwca. Przy okazji poprzedniej relacji z 17 lipca wspominałem, że w następnych nocach prawdopodobieństwo wystąpienia NLC będzie stawało się coraz niższe. Jaki będzie więc ostatni tydzień lipca?

22 lipca obłoki nie były zbyt intensywne - na pierwszym zdjęciu przypadkowa osoba mogłaby ich nie dostrzec (w kolejnych minutach były lepiej widoczne tylko dzięki pociemnieniu nieba, bo same w sobie były dość subtelne). Do tych z 17 lipca brakowało im sporo pod względem efektowności, ale w zamian za mniejszą jasność, tym razem zajęły one naprawdę rozległy obszar nieba. Wąskie pasma niezbyt jasnych NLC rozciągały się od horyzontu zachodniego po aż północno-wschodni. Zaczęły stawać się dostrzegalne w około 75 minut od zachodu Słońca (na Pomorzu Gdańskim była to godz. 22:10), największy efekt występował około godz. 22:45, w kolejnych zaś minutach atrakcyjność obłoków stopniowo malała. Po 23:00 przybyło więcej chmur, które zakryły niebo i dalsze obserwacje i tak przestawały być możliwe.

W 2012 roku o obłokach srebrzystych w ostatniej dekadzie lipca nawet nie myślałem. Ostatnią obserwację tych obłoków przeprowadziłem wówczas 11 lipca. Tegoroczny sezon rozciągnął się więc na dodatkowe 11 wieczorów (a może więcej, wszak sezon nie musi się jeszcze kończyć). Ostatnim razem pytałem czy pokaz z 17 lipca był ostatnim w tym sezonie. Teraz już wiadomo, że nie, dlatego pytanie to powraca przy okazji dzisiejszego wpisu: czy był to więc ostatni srebrzysty wieczór w tym roku? Kiedy pojawi się kolejna okazja do wypatrywania najwyższych obłoków nad Ziemią? Jutro, za tydzień... a może za rok?

Komentarze

 1. Hmm czy da się tutaj zamówić jakiś szybki newsletter na sms? Coś w stylu "wyskakuj z łóżka, widać obłoki srebrzyste"? Widać straszna ze mnie ciamajda, a Tobie się ciągle udaje :-(

  Kolejny raz gratulacje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominiko, żadna z Ciebie ciamajda! :-)

   Po prostu raz, że północne województwa* są w tej kwestii bardziej uprzywilejowane, dwa, może niekoniecznie musiałaś mieć pogodne niebo w tych wieczorach, o których pisałem przy okazji relacji z NLC, a trzy - zwyczajnie mam w pokoju okno na niebo północne i przy cowieczornym wietrzeniu nie ma szansy, abym nie spojrzał co się na nim dzieje.

   * - no właśnie, nie myślałem o tym wcześniej, ale przecież od pewnego czasu Twoje okolice nie doświadczają już "białych nocy" w naszym rozumieniu (Słońce nie głębiej niż 18 stopi pod horyzontem). Aby dostrzec srebrzyste najlepiej powinno ono być 5 do 15 stopni pod horyzontem - dla Twoich regionów na dzień dzisiejszy (no, na parę najbliższych dni) byłby to przedział pomiędzy godz. 21:15, a 22:15. W tym czasie spróbuj obserwacji/fotografii, o ile pogoda pozwoli (z tego co widziałem masz ładne prognozy na najbliższe 3 noce) - być może się pokażą. A czy się pokażą to już wyjdzie w praniu.

   Newslettera sms nie mam. Czy jest inna metoda? Ciężko, zwłaszcza że dzieli nas spora odległość "w linii północ-południe" a przez to różnica w szerokości geograficznej. Przed rokiem jeden z czytelników z Rzeszowszczyzny pytał czy mógłbym dać w jakiś sposób "alarm" na samym blogu w tym czasie kiedy NLC będą występować. Jasne, że tak, technicznie nie byłoby z tym problemu, ale praktycznie - byłoby to niepraktyczne. Przez tą "równoleżnikową" zamiast "południkową" różnicę w naszym położeniu nigdy byśmy się nie zgadali w czasie:

   Kiedy w Twoich regionach Słońce jest na odpowiedniej głębokości pod horyzontem by NLC mogły się Tobie ukazać, to u mnie jest dopiero co po zachodzie i nawet jeśli NLC są nad Polską, to ja o tym się dowiem na własne oczy za jakąś godzinę - wtedy, gdy u Ciebie może już być zbyt ciemno, zbyt późno. Nie byłoby problemu, gdyby różnica w położeniu nie była tak duża. W takim np. Zachodnio-pomorskim - wówczas byłoby u Ciebie jaśniej niż u mnie gdy wydawałbym alarm i zdążyła byś się na srebrzyste przygotować :-)

   Ze swojej strony taka rada: jak wspomniałem, najbliższe 3 wieczory powinnaś mieć pogodne, chyba że model ICMu porządnie się omyli w wyliczeniach. Nastaw sobie na okolice 21:00-21:15 alarm w telefonie z informacją o srebrzystych (na każdy wieczór, by zwiększać szanse) - i cóż, trzymaj kciuki by się one pokazały :-) Parę lat temu widziałem je w pierwszej dekadzie sierpnia, co prawda raz, ale były.

   Możesz też śledzić moją aktywność na na profilu bloga bez żadnych rejestracji (tyle że wtedy warto odświeżać stronę co jakiś czas) - tam w razie potrzeby staram się alarmować "na żywo", ale przez wspomnianą wyżej różnicę w naszej szerokości geograficznej jest mała szansa, że moje powiadomienie będzie dla Ciebie użyteczne.

   Tak czy siak życzę szczęścia! :-)

   Usuń
  2. Hawkeye dziękuję za wyczerpującą i pouczającą odpowiedź. Wezmę sobie Twoje rady do serca. Być może tym razem uda mi się okiełznać moją niecierpliwość (i strach przed ciemnościami). Pozdrawiam!

   Usuń
  3. Nie ma sprawy, jeśli się uda to się ucieszę :-)

   Niby na przestrzeni aż trzech miesięcy NLC występują, a jednak wciąż wielu ma trudności "wstrzelić się" w moment ich wystąpienia nad Polską z jednocześnie dobrą pogodą. Życzę by się jeszcze pokazały, chociaż tym którzy nie widzieli.

   Pozdr!

   Usuń
 2. Jestem tu po razy pierwszy, ale od razu przyznam, że ciekawy blog. Postaram się jeszcze wpaść.

  Nauka

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"