Wydarzenie Roku 2013 - Wyniki głosowania

Z nieodległym już końcem stycznia przyszła pora na zamknięcie ankiety na wybór najważniejszego wydarzenia astronomicznego 2013 roku. Jak głosowaliście podczas trzeciej edycji tych astronomicznych wyborów?

Już po pierwszych kilkunastu godzinach głosowania, które rozpoczęło się blisko miesiąc temu, na pierwsze miejsce szybko wysunął się meteoryt Czelabiński, który ostatecznie okazał się zwycięski (30% głosów). Wydarzenie to przez pierwszych kilka dni nokautowało wręcz innych nominowanych. Po dwóch tygodniach głosowania zarysował się wyraźny podział wydarzeń na te stanowiące ucieczkę i peleton w całym tym astronomicznym wyścigu. Do ucieczki, którą jako pierwszy osiągnęło bombardowanie Uralu kosmicznymi gruzami dołączyły - początek maksimum 24. cyklu aktywności słonecznej, na który złożyły się również zorze polarne nad Polską z 17 marca 2013 roku (21% głosów), oraz jasna kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), jaka osiągała w maksimum jasność -1 mag., będąc w marcu i kwietniu najlepiej widoczną kometą nad Polską od kilku lat (26% głosów).

Ta trójka wydarzeń utrzymała swoją przewagę nad resztą do samego końca głosowania. Dalsze miejsca z największą ilością głosów wśród "peletonu" osiągnęły: wybuch jasnej nowej w Delfinie (11% głosów), częściowe zaćmienie Księżyca z 25 kwietnia (7% głosów) i jasna kometa C/201 R1 (Lovejoy) z listopada i grudnia (3% głosów).

Naszymi wschodnimi sąsiadami w zakresie astronautyki czytelnicy przejęli się tak bardzo, że w ogóle nie zaprzątali sobie nimi głowy. Trudności Rosjan z ich programem kosmicznym i kolejną z serii katastrof z rodziny rakiet Proton-M uznano za zdarzenie nie mogące się liczyć w tym wyścigu (0% głosów). Sorry Rosja, taki mamy klimat! ;-) Ale z drugiej strony, macie swojego "zawodnika" który zdobył złoto, więc nie powinno być urazy za zlekceważenie łubudu Waszego Protona-M.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na inną kwestię. Gdy głosowanie się rozpoczynało, pisałem że pierwszy raz wybór zwycięzcy nie jest oczywisty, a konkurencja jest duża jak nigdy wcześniej. Praktyka potwierdziła te słowa - mimo, że przez pewien czas deszcz meteorytów nad Rosją utrzymywał znaczną przewagę, pozostałe wydarzenia szybko zaczynały zdobywać głosy innych czytelników, a ostateczne wyniki okazały się bardzo podzielone. Świadczy to, że 2013 rok rzeczywiście był obfity w rozmaite istotne zdarzenia i trudniej tu było jednoznacznie wskazać to najważniejsze.

Wybory jednak dobiegły końca, kosmiczne bombardowanie Rosji z 15 lutego utrzymało szybko uzyskane prowadzenie do samego końca i zdobyło tytuł najważniejszego wydarzenia astronomicznego 2013 roku zdaniem czytelników Hawkeye Astro-Blog. Trudno się dziwić, od czasu katastrofy Tunguskiej w 1908 roku Ziemia nie doświadczyła innego tak znaczącego w skutkach deszczu meteorytów. A kto zdobędzie złoty medal za kolejnych 12 miesięcy? Czas pokaże. Dzięki wszystkim, którzy dołączyli do tradycyjnej zabawy na tym blogu!
Wyniki głosowania.

Wydarzenie Roku 2013 według Czytelników Hawkeye Astro-Blog

Drugie miejsce

Trzecie miejsce

Za podium:


Bądź na bieżąco ze zjawiskami astronomicznymi i zapleczem amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku.

Komentarze

  1. wygrał lider ale nie mój typ... ja stawiałem na nową w Delfinie :) Dobrze a nawet bardzo wspominam tą serię sierpniowych nocy ze śledzeniem jej zmian blasku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój typ też nie wygrał. To znaczy nie głosowałem jako autor, ale stawiałem na brązową medalistkę :-) No ale trudno, niech się Ruskie cieszą.

      Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"