Wydarzenie Roku 2019: Wyniki głosowania czytelników

Zakończyła się dziewiąta edycja naszej dorocznej zabawy na wybór najważniejszego wydarzenia minionego roku. W tej edycji czytelnicy mieli do wyboru nie tylko zjawiska astronomiczne, ale także stanowiące ważny element tego bloga wydarzenia z zakresu astronautyki, jak pierwsze loty statków Dragon 2 czy Starliner, które były pierwszym zwiastunem tego, co może nas czekać w latach 20. XXI wieku. Jak kolejna edycja astronomicznych wyborów przebiegła i który z "nominowanych" poszedł po tytuł Wydarzenia Roku 2019 według czytelników bloga? Pora sprawdzić wyniki Waszego głosowania!

O ile w tekście otwierającym te astro-wybory pozwalałem sobie zachować kolejność chronologiczną wszystkich wydarzeń według kalendarza, o tyle w omówieniu wyników pozwolę sobie na kolejność według lokat i ilości oddanych głosów.

Największą sumę głosów i tytuł Wydarzenia Roku 2019 według czytelników Polskiego AstroBlogera zdobywa tranzyt Merkurego z 11 listopada. Był to trzeci w tej dekadzie tranzyt, drugi i ostatni w wykonaniu Merkurego. W Polsce panowała podczas tego zjawiska bardzo nierównomierna aura - o ile południowe województwa doczekały się na ostatni moment zaniku zachmurzenia i wycofania dominującego jesienią stratusa, o tyle północna połowa kraju przeważnie znajdywała się pod szczelnie zakrywającym firmament stratusem, który w najmniejszym razie nie dawał szans na jakiekolwiek obserwacje. Na to wydarzenie zagłosowała prawie połowa uczestników zabawy, choć kilka procent jeszcze do tej połowy zabrakło - tranzyt Merkurego zdobył w sumie 42,9% głosów.

Wice-zwycięzcą i "srebrny medal" w 9. edycji głosowania zdobyło całkowite zaćmienie Księżyca z 21 stycznia. Było to ostatnie przed 2025 rokiem takie zjawisko widoczne z terenu Polski i jednocześnie najsłabiej udokumentowane spośród wszystkich zaćmień całkowitych minionego dziesięciolecia. Aura w styczniu 2019 była nader pochmurna i nieliczni szczęśliwcy, którzy mogli nad ranem nacieszyć wzrok widokiem krwistej, czerwonawej tarczy Księżyca zanurzonego w całości w ziemskim cieniu ograniczyli się głównie do obszarów położonych wyżej, zwłaszcza w paśmie Sudetów i lokalnie w niektórych województwach. Mimo, że było to zjawisko największej rangi po tranzycie Merkurego i jednocześnie zjawisko, które umknęło ogromnej rzeszy obserwatorów na terenie naszego kraju, zdołało ono osiągnąć wysokie drugie miejsce w tych wyborach, ale z już wyraźnie niższym wynikiem od zwycięzcy, z sumą 20%. Widać zatem wyraźnie jak bardzo tranzyt Merkurego zdominował rywali, osiągając ponad dwa razy więcej uznania od zdobywcy drugiego miejsca.

Najniższy stopień podium i brązowy medal przypadł w tym rozdaniu dla wydarzenia astronautycznego, a konkretnie pierwszej misji statku kosmicznego Dragon 2, którym SpaceX wkrótce powinien zacząć wysyłać astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Projektowany przez Elona Muska statek odbył ostatnio trzecią z prób przed regularnymi lotami załogowymi, jaką był test systemu ucieczkowego podczas wznoszenia na orbitę, połączony z widowiskową eksplozją rakiety Falcon 9 podczas fazy "MaxQ" około 90 sekund po starcie, ale zanim doszło do tego testu, wcześniej w marcu 2019 śledziliśmy misję demonstracyjną DM-1, podczas której Dragon 2 nie tylko prawidłowo osiągnął orbitę, ale też dokował do ISS, odcumował, wszedł w ziemską atmosferę testując osłonę termiczną i pomyślnie wodował w Pacyfiku. Misja DM-1 okazała się dla SpaceX wielkim sukcesem i także w głosowaniu czytelników znalazła swoją nagrodę w postaci trzeciego miejsca z sumą 14,3% głosów.

Czwarte miejsce, tuż za "pudłem" z sumą 11,5% głosów zdobyło Słoneczne Minimum i rekordowe wygaszenie aktywności plamotwórczej Słońca od 1913 roku. Wydarzenie na pewien sposób będące "brakiem wydarzenia" - nuda dla obserwatorów aktywności słonecznej w najpełniejszym tego słowa znaczeniu, stała się paradoksalnie wartą odnotowania przez czytelników sytuacją, jakiej jeszcze w naszych czasach na Dziennej Gwieździe nie obserwowaliśmy. Łączne 281 dni bez plam na tarczy słonecznej w 2019 roku stało się wynikiem jeszcze wyższym od dotychczasowego rekordzisty naszych czasów roku 2008, który zaowocował w 266 dni bez plam. Czy całe Słoneczne Minimum między kończącym się 24. cyklem słonecznym a nadchodzącym 25. cyklem okaże się głębsze od poprzedniego z lat 2008-2009 przekonamy się już w najbliższych miesiącach. Piąte, przedostatnie miejsce w rankingu czytelników zdobyło częściowe zaćmienie Księżyca z 16 lipca. Zjawisko mniejszej rangi od zaćmienia całkowitego z 21 stycznia, ale z drugiej strony było to najgłębsze, najefektowniejsze spośród zaćmień częściowych w latach 2010-2019, podczas którego faza maksymalna wyniosła 65%. Wyraźnie ponad połowa tarczy Srebrnego Globu zanurzyła się w ziemskim cieniu, a lepsza pogoda niż w styczniu pozwoliła większej liczbie amatorów dokonać obserwacji - choć niestety wciąż była to sytuacja w pogodzie bardzo różnorodna i wielu pasjonatów spotkało się wtedy z pełnym zachmurzeniem, a nawet opadami deszczu. Częściowe zaćmienie Księżyca zdobyło w głosowaniu 11,3% głosów.

Jedno z nominowanych wydarzeń - pierwsza misja statku kosmicznego Starliner budowanego przez Boeinga - nie uzyskało ani jednego głosu poparcia ze strony głosujących! Misja nowego statku budowanego z myślą o lotach załogowych na ISS, przez niektórych komentatorów uznawana była za sukces jako, że doszło do przetestowania kilku ważnych elementów składających się na każdą misję kosmiczną - m.in. startu, wejścia w atmosferę i lądowania, ale przez część komentatorów, ku którym sam również się przychylam - uznana była za porażkę Boeinga, ponieważ główne i najważniejsze zadania stawiane na ten lot nie zostały zrealizowane na skutek... błędu w oprogramowaniu, skutkiem czego statek nie był w stanie bezpiecznie kontynuować lotu ku ISS by do niej zadokować. NASA podjęła decyzję o anulowaniu misji i szybszym sprowadzeniu Starlinera na Ziemię aby nie ryzykować podejścia do Stacji i niepożądanych skutków, które mogły zaistnieć przez nieprawidłowości, które zaistniały krótko po dotarciu na orbitę.

Głosy oddane, wybory zakończone, wyniki podsumowane, a zatem - 9. edycja astronomicznych wyborów zostaje zamknięta. Wszystkim czytelnikom, którzy dołączyli do zabawy dziękuję za oddane głosy i już dziś życzę zarówno Wam jak i sobie, aby przyszłoroczna jubileuszowa edycja przyniosła nam same ekscytujące wydarzenia i orzech do zgryzienia tak trudny, jak jeszcze w żadnej dotychczasowej edycji. Trzymamy kciuki za rok 2020!


Wydarzenie Roku 2019 według czytelników Polskiego AstroBlogera:
Tranzyt Merkurego 11.11.2019 A.D.

Drugie miejsce:
Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019 A.D.

Trzecie miejsce:
Misja DM-1: Pierwszy w historii lot Dragona 2 przeznaczonego dla załogowych lotów kosmicznych 02.03.2019


Dalsze lokaty:

4. Słoneczne Minimum. Rekordowe wygaszenie aktywności plamotwórczej Słońca od 1913 roku
5. Częściowe zaćmienie Księżyca 16.07.2019 A.D.
6. Pierwszy lot statku Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną: pomyślny start i lądowanie, niepowodzenie głównej części misji na ISSPowiązane:
Wydarzenie Roku 2019: 9. Edycja Głosowania Czytelników
  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

Komentarze

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"