sobota, 25 stycznia 2020

Wydarzenie Roku 2019: Wyniki głosowania czytelników

Zakończyła się dziewiąta edycja naszej dorocznej zabawy na wybór najważniejszego wydarzenia minionego roku. W tej edycji czytelnicy mieli do wyboru nie tylko zjawiska astronomiczne, ale także stanowiące ważny element tego bloga wydarzenia z zakresu astronautyki, jak pierwsze loty statków Dragon 2 czy Starliner, które były pierwszym zwiastunem tego, co może nas czekać w latach 20. XXI wieku. Jak kolejna edycja astronomicznych wyborów przebiegła i który z "nominowanych" poszedł po tytuł Wydarzenia Roku 2019 według czytelników bloga? Pora sprawdzić wyniki Waszego głosowania!

O ile w tekście otwierającym te astro-wybory pozwalałem sobie zachować kolejność chronologiczną wszystkich wydarzeń według kalendarza, o tyle w omówieniu wyników pozwolę sobie na kolejność według lokat i ilości oddanych głosów.

Największą sumę głosów i tytuł Wydarzenia Roku 2019 według czytelników Polskiego AstroBlogera zdobywa tranzyt Merkurego z 11 listopada. Był to trzeci w tej dekadzie tranzyt, drugi i ostatni w wykonaniu Merkurego. W Polsce panowała podczas tego zjawiska bardzo nierównomierna aura - o ile południowe województwa doczekały się na ostatni moment zaniku zachmurzenia i wycofania dominującego jesienią stratusa, o tyle północna połowa kraju przeważnie znajdywała się pod szczelnie zakrywającym firmament stratusem, który w najmniejszym razie nie dawał szans na jakiekolwiek obserwacje. Na to wydarzenie zagłosowała prawie połowa uczestników zabawy, choć kilka procent jeszcze do tej połowy zabrakło - tranzyt Merkurego zdobył w sumie 42,9% głosów.

Wice-zwycięzcą i "srebrny medal" w 9. edycji głosowania zdobyło całkowite zaćmienie Księżyca z 21 stycznia. Było to ostatnie przed 2025 rokiem takie zjawisko widoczne z terenu Polski i jednocześnie najsłabiej udokumentowane spośród wszystkich zaćmień całkowitych minionego dziesięciolecia. Aura w styczniu 2019 była nader pochmurna i nieliczni szczęśliwcy, którzy mogli nad ranem nacieszyć wzrok widokiem krwistej, czerwonawej tarczy Księżyca zanurzonego w całości w ziemskim cieniu ograniczyli się głównie do obszarów położonych wyżej, zwłaszcza w paśmie Sudetów i lokalnie w niektórych województwach. Mimo, że było to zjawisko największej rangi po tranzycie Merkurego i jednocześnie zjawisko, które umknęło ogromnej rzeszy obserwatorów na terenie naszego kraju, zdołało ono osiągnąć wysokie drugie miejsce w tych wyborach, ale z już wyraźnie niższym wynikiem od zwycięzcy, z sumą 20%. Widać zatem wyraźnie jak bardzo tranzyt Merkurego zdominował rywali, osiągając ponad dwa razy więcej uznania od zdobywcy drugiego miejsca.

Najniższy stopień podium i brązowy medal przypadł w tym rozdaniu dla wydarzenia astronautycznego, a konkretnie pierwszej misji statku kosmicznego Dragon 2, którym SpaceX wkrótce powinien zacząć wysyłać astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Projektowany przez Elona Muska statek odbył ostatnio trzecią z prób przed regularnymi lotami załogowymi, jaką był test systemu ucieczkowego podczas wznoszenia na orbitę, połączony z widowiskową eksplozją rakiety Falcon 9 podczas fazy "MaxQ" około 90 sekund po starcie, ale zanim doszło do tego testu, wcześniej w marcu 2019 śledziliśmy misję demonstracyjną DM-1, podczas której Dragon 2 nie tylko prawidłowo osiągnął orbitę, ale też dokował do ISS, odcumował, wszedł w ziemską atmosferę testując osłonę termiczną i pomyślnie wodował w Pacyfiku. Misja DM-1 okazała się dla SpaceX wielkim sukcesem i także w głosowaniu czytelników znalazła swoją nagrodę w postaci trzeciego miejsca z sumą 14,3% głosów.

Czwarte miejsce, tuż za "pudłem" z sumą 11,5% głosów zdobyło Słoneczne Minimum i rekordowe wygaszenie aktywności plamotwórczej Słońca od 1913 roku. Wydarzenie na pewien sposób będące "brakiem wydarzenia" - nuda dla obserwatorów aktywności słonecznej w najpełniejszym tego słowa znaczeniu, stała się paradoksalnie wartą odnotowania przez czytelników sytuacją, jakiej jeszcze w naszych czasach na Dziennej Gwieździe nie obserwowaliśmy. Łączne 281 dni bez plam na tarczy słonecznej w 2019 roku stało się wynikiem jeszcze wyższym od dotychczasowego rekordzisty naszych czasów roku 2008, który zaowocował w 266 dni bez plam. Czy całe Słoneczne Minimum między kończącym się 24. cyklem słonecznym a nadchodzącym 25. cyklem okaże się głębsze od poprzedniego z lat 2008-2009 przekonamy się już w najbliższych miesiącach. Piąte, przedostatnie miejsce w rankingu czytelników zdobyło częściowe zaćmienie Księżyca z 16 lipca. Zjawisko mniejszej rangi od zaćmienia całkowitego z 21 stycznia, ale z drugiej strony było to najgłębsze, najefektowniejsze spośród zaćmień częściowych w latach 2010-2019, podczas którego faza maksymalna wyniosła 65%. Wyraźnie ponad połowa tarczy Srebrnego Globu zanurzyła się w ziemskim cieniu, a lepsza pogoda niż w styczniu pozwoliła większej liczbie amatorów dokonać obserwacji - choć niestety wciąż była to sytuacja w pogodzie bardzo różnorodna i wielu pasjonatów spotkało się wtedy z pełnym zachmurzeniem, a nawet opadami deszczu. Częściowe zaćmienie Księżyca zdobyło w głosowaniu 11,3% głosów.

Jedno z nominowanych wydarzeń - pierwsza misja statku kosmicznego Starliner budowanego przez Boeinga - nie uzyskało ani jednego głosu poparcia ze strony głosujących! Misja nowego statku budowanego z myślą o lotach załogowych na ISS, przez niektórych komentatorów uznawana była za sukces jako, że doszło do przetestowania kilku ważnych elementów składających się na każdą misję kosmiczną - m.in. startu, wejścia w atmosferę i lądowania, ale przez część komentatorów, ku którym sam również się przychylam - uznana była za porażkę Boeinga, ponieważ główne i najważniejsze zadania stawiane na ten lot nie zostały zrealizowane na skutek... błędu w oprogramowaniu, skutkiem czego statek nie był w stanie bezpiecznie kontynuować lotu ku ISS by do niej zadokować. NASA podjęła decyzję o anulowaniu misji i szybszym sprowadzeniu Starlinera na Ziemię aby nie ryzykować podejścia do Stacji i niepożądanych skutków, które mogły zaistnieć przez nieprawidłowości, które zaistniały krótko po dotarciu na orbitę.

Głosy oddane, wybory zakończone, wyniki podsumowane, a zatem - 9. edycja astronomicznych wyborów zostaje zamknięta. Wszystkim czytelnikom, którzy dołączyli do zabawy dziękuję za oddane głosy i już dziś życzę zarówno Wam jak i sobie, aby przyszłoroczna jubileuszowa edycja przyniosła nam same ekscytujące wydarzenia i orzech do zgryzienia tak trudny, jak jeszcze w żadnej dotychczasowej edycji. Trzymamy kciuki za rok 2020!


Wydarzenie Roku 2019 według czytelników Polskiego AstroBlogera:
Tranzyt Merkurego 11.11.2019 A.D.

Drugie miejsce:
Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019 A.D.

Trzecie miejsce:
Misja DM-1: Pierwszy w historii lot Dragona 2 przeznaczonego dla załogowych lotów kosmicznych 02.03.2019


Dalsze lokaty:

4. Słoneczne Minimum. Rekordowe wygaszenie aktywności plamotwórczej Słońca od 1913 roku
5. Częściowe zaćmienie Księżyca 16.07.2019 A.D.
6. Pierwszy lot statku Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną: pomyślny start i lądowanie, niepowodzenie głównej części misji na ISSPowiązane:
Wydarzenie Roku 2019: 9. Edycja Głosowania Czytelników
  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

1 komentarz:

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"