Przygotowania do startu misji USCV-1 (Crew-1)

O ile nie dojdzie do opóźnień, w dokładnie rok po emocjach związanych z  tranzytem Merkurego (lub zachmurzeniem uniemożliwiającym obserwacje) możemy mieć szansę na emocje związane ze śledzeniem pierwszej załogowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną z wykorzystaniem zbudowanego przez SpaceX statku Dragon 2 (Crew Dragon) w ramach regularnych już lotów astronautów z amerykańskiej ziemi.

Misja USCV-1 (Crew-1) nie będzie pierwszym lotem Dragona 2 na orbitę z ludźmi na pokładzie. Jak z pewnością czytelnicy pamiętają, 30 maja tego roku prywatna kapsuła zbudowana przez SpaceX wyniosła na orbitę dwóch astronautów - Douglasa Hurley'a i Roberta Behnkena w ramach  demonstracyjnej misji DM-2. Ten testowy lot był próbą generalną przed rozpoczęciem regularnych lotów statkiem i po dwóch miesiącach skończył się pomyślnym wodowaniem i zakończonym pobycie załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja DM-2 była ostatnim krokiem milowym do tego, co nas czeka od przyszłego miesiąca: otwarcia programu Commercial Crew - wymiany załóg ISS z wyk

Załoga misji USCV-1 i emblemat pierwszej operacyjnej misji załogowego Dragona. Credit: NASA

Na 11 listopada wyznaczony został termin startu misji USCV-1, w której weźmie udział czterech członków załogi. Będzie to już normalny, "regularny" lot w ramach wymiany załóg ISS, które NASA we współpracy ze SpaceX będzie mogła czynić bez dalszego uzależnienia od rosyjskich Sojuzów. Na pokładzie załogowego Dragona w misji USCV-1 znajdą się:

1. Michael S. Hopkins - dowódca, astronauta NASA amerykańskiego pochodzenia, który brał już udział w misji Sojuza TMA-10M od września 2013 do marca 2014 roku stanowiąc jednego z członków stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej;

2. Victor J. Glover, Jr. - pilot, astronauta NASA amerykańskiego pochodzenia, dla którego misja USCV-1 będzie debiutem w lotach kosmicznych;

3. Soichi Noguchi - specjalista misji #1, astronauta JAXA japońskiego pochodzenia, który ma na koncie już dwa loty. Pierwszy raz leciał w kosmos na pokładzie promu kosmicznego Discovery w misji STS-114, jaka stanowiła pierwszy lot programu wahadłowców po katastrofie Columbii w 2003 roku i miała miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2005 roku; po czym powrócił na pokład ISS Sojuzem TMA-17, spędzając na Stacji pół roku wracając na Ziemię w czerwcu 2010 roku.

4. Shannon Walker - specjalista misji #2, astronautka NASA amerykańskiego pochodzenia, która ma na koncie półroczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2010 roku, jaki rozpoczęła i zakończyła na pokładzie Sojuza TMA-19.


Dowódca, pilot i specjaliści misji. Credit: NASA


Po wyniesieniu rakietą Falcon 9 na orbitę statek ma zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w około 19 godzin po starcie i pozostać przycumowany do kwietnia 2021 roku. Astronauci będą współpracować z dotychczasową trójką stałych załogantów ISS stanowiących skład Sojuza MS-17, który przycumował do stacji 14 października, po niespełna 3 godzinach od startu ustanawiając tym samym rekord w szybkości dostarczenia załogi. Obie misje utworzą siedmioosobową załogę Ekspedycji 64 mającą pozostać na pokładzie ISS do wczesnej wiosny 2021 roku

Godzina startu nie jest jeszcze sprecyzowana. Niewykluczone, że 11 listopada nie jest ostatecznym terminem, ponieważ misja była już wielokrotnie przekładana i datę tę należy traktować jedynie orientacyjnie jako "nie wcześniej niż". Aktualnie załoga szykuje się do rozpoczęcia obowiązkowej przed każdym lotem załogowym kwarantanny, ale nawet po jej rozpoczęciu nie będzie to równoznaczne z gwarancją, że misja nie zostanie przesunięta na dalszy termin. Miejscem rozpoczęcia lotu będzie stanowisko startowe LC-39A w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego, z którego startowała większa część misji promów kosmicznych, a które obecnie zostało przebudowane przez SpaceX na potrzeby lotów załogowych Dragonów. Pierwsza operacyjna misja w ramach programu Commercial Crew ma potrwać około 210 dni. 


AKTUALIZACJA 09.11.2020

Start opóźniony do 15.11 (14/15.11) na 01:49 CET.


AKTUALIZACJA 17.11.2020

Statek kosmiczny Dragon wystartował do misji Crew-1 w poniedziałek o 01:49 CET. O godz. 05:01 CET dzisiejszego poranka kapsuła po automatycznej procedurze podejścia do ISS prawidłowo zadokowała do Stacji. Od tej chwili na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się siedmiu astronautów - najwięcej od czasu programu promów kosmicznych zamkniętego w lipcu 2011 roku.


  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.
Fot. i grafiki: NASA/SpaceX

Komentarze