LIVE Solar Update (czerwiec 2019)

Uwaga, czytelniku. Poniższe informacje są archiwalne (czerwiec 2019) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


25.06.19
SŁOŃCE DAŁO PLAMY - z dniem 24 czerwca zakończył się rekordowy jak dotąd okres absencji plam na tarczy słonecznej w jednym nieprzerwanym ciągu, który potrwał 36 dni - od 19 maja do 23 czerwca. Tak długiej nieobecności plam na Słońcu po zakończeniu okresu maksimów 24. cyklu aktywności słonecznej jeszcze nie uświadczyliśmy, nieco krótszy - 33-dniowy miał miejsce od 31 stycznia do 4 marca br. Po obecnym zastopowaniu przyrostu dni z zerową liczbą Wolfa, rok 2019 przyniósł ich już 110, mimo, że jeszcze nie dobrnęliśmy do połowy roku. Nowe drobne plamy oznaczone numeracją 2742-2743 wykształciły się tuż przed zachodnią krawędzią tarczy, więc nawet jeśli nie zanikną w szybkim czasie - co jest najbardziej prawdopodobne - i tak w przeciągu 2-3 dni znikną z tarczy za sprawą ruchu obrotowego Słońca i nowy okres z czystą tarczą znów stanie przed nami otworem. Oczekujmy więc rychłego wznowienia przyrostu dni z zerową liczbą Wolfa, najpewniej jeszcze w tym tygodniu. Ostatni 33-dniowy okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną, choć wyraźny, to z pewnością nie jest szczytem uśpienia w aktywności plamotwórczej, jakiego możemy doświadczać podczas trwającego Słonecznego Minimum.

22.06.19
REKORD ABSENCJI - w pierwszy dzień astronomicznego lata pobity został dotychczasowy rekord absencji plam na tarczy słonecznej w jednym nieprzerwanym ciągu po maksimach 24. cyklu aktywności słonecznej (34 dni). Dzisiejszy dzień jest 35. z rzędu, w którym mamy zerową liczbę Wolfa i w dalszym ciągu nic nie wskazuje na przerwanie tego stanu rzeczy. Poprzedni dotychczasowy okres o najdłuższej nieobecności plam zachodził między 31.01 a 04.03 br. Nowy okres bez plam zapoczątkowany 19 maja, a którego jesteśmy właśnie świadkami najpewniej zdoła porządnie umocnić swój rekord.

19.06.19
W DRUGI MIESIĄC BEZ PLAM - z dniem dzisiejszym wchodzimy w drugi miesiąc bez plam na tarczy słonecznej. Po raz drugi po maksimach 24. cyklu aktywności słonecznej mamy sytuację, w której tarcza Dziennej Gwiazdy pozostaje czysta przez cały miesiąc z rzędu, poprzednio było to od 31.01 do 04.03.2019 r. Tym razem jednak wszystko w dalszym ciągu wskazuje na to, że stajemy się świadkami nowego rekordu nieprzerwanej absencji plam, jako, że wciąż nie widać żadnych oznak mogących przerwać tę sytuację. Dzisiejszy dzień jest 32. z rzędu, w którym mamy wyzerowaną liczbę Wolfa, jutro tj. w Boże Ciało nastąpi wyrównanie dotychczasowego rekordu, a w piątek 21 czerwca jego pobicie i najpewniej dalsze umacnianie.

16.06.19
W PIĄTY TYDZIEŃ CISZY - z dniem dzisiejszym weszliśmy w piąty z rzędu tydzień z pozbawioną plam tarczą słoneczną. Słoneczne Minimum daje się we znaki coraz wyraźniej, przed kilkoma dniami złamaliśmy już także próg 100 dni bez plam w 2019 roku, a dzisiejszy dzień jest jednocześnie 29. dniem obecnego okresu zerowej liczby Wolfa rozpoczętego 19 maja. Utrzymanie obecnego stanu rzeczy - a nic nie wskazuje na jego szybkie przerwanie - uczyni z trwającego epizodu bez plam drugi po maksimach 24. cyklu aktywności słonecznej okres z co najmniej miesięczną nieobecnością plam, być może nawet zostanie pobity dotychczasowy rekord w nieprzerwanej absencji plam wynoszący obecnie 33 dni (31.01-04.03.2019 r.). Wszystko wskazuje na to, że aktualnie trwająca nieobecność plam na tarczy słonecznej stanie się najdłuższą jak dotąd w ramach trwającego Słonecznego Minimum. Taki rekord - o ile plamy faktycznie nie uformują się w najbliższych 5 dniach - osiągnięty mógłby zostać w najbliższy piątek 21 czerwca. Dzień wcześniej nastąpi wyrównanie obecnego wyżej wspomnianego rekordu. W każdej chwili oczywiście może dojść do wytworzenia się nowej grupy plam, ale jak na razie bieżące zdjęcia i magnetogramy nie wskazują na taką możliwość.

09.06.19
W CZWARTY TYDZIEŃ CISZY - po 21 dniach stanu całkowicie czystej tarczy słonecznej nic w temacie się nie zmienia i z dniem dzisiejszym rozpoczynamy czwarty tydzień ciągłej absencji plam. Produkcja nowych grup nie zachodzi, a obecne pogłębienie ciszy w przypadku utrzymania się jeszcze przez najbliższe 10 dni przyniesie po raz drugi po maksimach tego cyklu słonecznego sytuację z całym miesiącem zerowej liczby Wolfa. Do rekordu w kwestii nieprzerwanej absencji plam jeszcze dość długa droga, musiałyby wystąpić bowiem jeszcze dwa tygodnie bez plam. Czy aż tyle takich dni w czerwcu przybędzie trudno powiedzieć, w każdym razie najbliższe dni rozpoczętego nowego tygodnia nie zapowiadają jakichkolwiek zmian w obserwowanej sytuacji. Za nieco ponad tydzień zostanie złamana granica 100 dni bez plam na tarczy słonecznej w 2019 roku.

01.06.19
DWA TYGODNIE PUSTKI - rozpoczęty w niedzielę 19 maja okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną jest kontynuowany po dzień dzisiejszy, który zamyka drugi tydzień takiego stanu. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji dalszego wzrostu sumy dni z zerową liczbą Wolfa. Obecne zdjęcia Słońca nie wskazują na możliwość rychłej zmiany sytuacji.Archiwum: LIVE Solar Update (maj 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze