LIVE Solar Update (czerwiec 2022)

Uwaga, czytelniku - poniższe informacje są archiwalne (czerwiec 2022) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

27.06.22
ŁADNE, ALE DALEKIE CME - w godzinach porannych minionego dnia doszło do uwolnienia bardzo wyraźnego koronalnego wyrzutu masy o dużej gęstości i rozpiętości, niestety bardzo wyraźnie na południe i zachód od linii Słońce-Ziemia. Trudno oszacować z dostępnych częściowo materiałów z koronografów czy źródło erupcji było z widocznej czy niedostrzegalnej półkuli słonecznej - wiele wskazuje na tę drugą możliwość, nie mniej gdyby było inaczej istnieje cień szansy, że CME lekko zawadzi Ziemię za około 2-3 doby. Trudno jednak oczekiwać istotnego wzmożenia warunków aktywności geomagnetycznej.
Credit: SOHO


26.06.22
PRZED KOLEJNYM OCZYSZCZENIEM? - aktywność słoneczna od wielu dni pomimo widoczności stosunkowo rozbudowanych grup plam pozostaje bardzo wyciszona. Nie widać też z ostatnią czerwcową niedzielą oznak produkcji nowych obszarów, co stawia nas przed możliwością kolejnego oczyszczenia tarczy w perspektywie najbliższych dni, o ile rychło nie powstaną nowe regiony. Ostatni tydzień czerwca pokaże czy wyzerowanie liczby Wolfa z początku miesiąca było incydentem jednorazowym, czy zapowiedzią większej ciszy na przełomie II i III kwartału.

15.06.2022
CME SZYBSZE, ALE (JAK NA RAZIE) MIZERNE - koronalny wyrzut masy dotarł do Ziemi około 4 godziny przed czasem, mijając sondę DSCOVR już około godz. 06:40 CEST. Jak można się było spodziewać, do Ziemi dotarła skrajnie boczna część tego CME skutkiem czego efekty geomagnetyczne nie były i nie są imponujące - jak dotychczas udało się zaistnieć jedynie słabej burzy magnetycznej kategorii G1 między 14:00 a 17:00 CEST. Pełna aktualizacja.

13.06.22
M3.4 Z PIĘKNYM CME - dzisiejszego poranka grupa plam 3030 wyemitowała długotrwały dość silny rozbłysk klasy M3.4 połączony z uwolnieniem bodaj najbardziej okazałego CME w tym cyklu spośród wszystkich wyrzutów zaistniałych po widocznej stronie Dziennej Gwiazdy. Skrajnie boczny, najsłabszy fragment tego CME może musnąć Ziemię 15 czerwca około godz. 10:00 CEST +/-7 godzin - pełny komentarz do zjawiska w najnowszym opracowaniu na blogu.

08.06.22
CZYSTA TARCZA - po systematycznym uspokajaniu aktywności słonecznej w ostatnich dniach doszliśmy do momentu, w którym tarcza słoneczna stała się całkowicie pozbawiona plam. Liczba Wolfa spadła do zera po raz pierwszy od 11 grudnia 2021 roku, zatem zabrakło jedynie 3 dni abyśmy mogli mówić o całym półroczu bez oczyszczenia tarczy. Stan ten najpewniej nie potrwa długo, bowiem już niebawem zza wschodniej krawędzi powinny wyłonić się nowe obszary aktywne widoczne na zdjęciach ze STEREO-A w skrajnym ultrafiolecie. Obecne oczyszczenie tarczy jest dość zaskakującym wydarzeniem po kilkunastu miesiącach wyprzedzania przez Słońce prognoz i oczekiwań, ale nie musi to przekreślać szans na podtrzymanie tendencji obserwowanej przez większość obecnego cyklu - warto tu zwrócić uwagę, że także w roku 2011, który przyniósł pierwsze maksimum poprzedniego cyklu słonecznego wystąpiły dwa dni z pozbawioną plam tarczą słoneczną - najpewniej i tym razem ilość takich dni również będzie zbliżona do zera. Przekreślona jednak została szansa na dwa następujące po sobie kwartały bez wyzerowania liczby Wolfa, na co można było mieć cichą nadzieję po pierwszych pięciu miesiącach tego roku.

01.06.22
CZTERY GRUPY - miesiąc domykający pierwszą połowę roku rozpoczynamy widocznością czterech tylko grup plam, z których żadna na razie nie wykazuje się szczególną aktywnością rozbłyskową. W koronie słonecznej także brak dziur koronalnych mogących emitować strumienie szybkiego wiatru słonecznego ku Ziemi, zatem w najbliższym czasie oczekiwać możemy spokojnych warunków pogody kosmicznej.


Archiwum: LIVE Solar Update (maj 2022)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze