LIVE Solar Update (lipiec 2018)

Czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (lipiec 2018) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


27.07.18
LIPIEC 2018 NOWYM LIDEREM - po 26 lipca nadal znajdujemy się w okresie czystej tarczy słonecznej. Oznacza to, że już w tym momencie lipiec przyniósł 25 dni z zerową liczbą Wolfa, jako że tylko 22 lipca obserwowalna była jedna niewielka plama. Tym samym z pozycji lidera na liście miesięcy z największą absencją plam zepchnięty został marzec 2018, który przyniósł 24 dni z zerową liczbą Wolfa. Wszystko wskazuje na to, że obecny wynik lipiec podbije jeszcze wyżej, ponieważ oznak nowej produkcji plam nie widać. Być może suma dni bez plam za obecny miesiąc osiągnie 30 - aby uzyskanie tak wysokiego wyniku mogło się stać realne, Słońce w lipcu nie powinno już wyprodukować żadnych nowych plam, a czy tak się stanie przekonamy się w najbliższych dniach.

25.07.18
NOWY OKRES BEZ PLAM - zaledwie jednodniowe przerwanie wzrostu sumy dni bez plam na tarczy poskutkowało wejściem w kolejny okres z czystą tarczą słoneczną, który z dniem dzisiejszym "nalicza" już trzeci z kolei dzień z zerową liczbą Wolfa i tym samym 24. w lipcu, wyrównując wynik dotychczasowego lidera wśród miesięcy z największą absencją plam - marca 2018. O ile także w czwartek (26.07) tarcza pozostanie pusta, lipiec stanie się nowym liderem z sumą 25 dni bez plam w miesiącu, która może wzrosnąć w skrajnym wariancie do 30 (gdyby 22 lipca pozostał tak jak dotąd jedynym dniem z widoczną plamą). Jeśli lipiec będzie podbijał swój wynik dalej do kresu miesiąca, ma szansę stać się długotrwałym liderem i mało tego, miesiącem, ktory będzie trudny do pobicia w tym względzie aż do nadejścia Słonecznego Minimum, gdy okresy absencji plam trwać mogą po kilka tygodni z rzędu.

Obserwowana w okolicach Ziemi prędkość wiatru słonecznego w okolicach 600 km/sek. oznacza dotarcie do nas strumienia podwyższonej prędkości ze wspomnianej w niedzielnym komentarzu dziury koronalnej, jednak bez wpływu na aktywność geomagnetyczną. Cechy pola magnetycznego wiatru w tym strumieniu pozostają niesprzyjające i podobnie powinny się kształtować przez pozostałe 2 doby napływu.

22.07.18
PIERWSZA PLAMA OD 27.06 - w dniu 21 lipca zaobserwować mogliśmy niewielką plamę słoneczną 2716 w centrum tarczy. Przerwała ona dotychczasowy blisko miesięczny okres absencji plam rozpoczęty 27 czerwca, na który ostatecznie złożyło się 24 dni: 4 w czerwcu i 20 w lipcu. Zamknęliśmy niniejszym najdłuższy okres czystej twarczy po maksimach 24. cyklu aktywności słonecznej, a także podnosząc całościowy wynik za rok 2018 do 111. Najpewniej szybko licznik ruszy na nowo, ponieważ wspomniana grupa 2716 ulega zanikowi i już dziś jest niemal niewidoczna. Wejście w nowy okres bez plam powinno nastąpić w przeciągu najbliższej doby, zatem suma dni z zerową liczbą Wolfa za lipiec bez wątpienia ulegnie jeszcze zwiększeniu, najpewniej spychając z pozycji lidera tegoroczny marzec, który przyniósł aż 24 dni bez plam. Lipcowi do wyrównania wyniku zostały 4 takie dni, do pobicia 5, co na 10 dni przed kresem miesiąca i perspektywą wejścia w nowy okres bez plam już najbliższej doby, wydaje się zadaniem łatwym.

W najbliższych 24-48 godzinach powinien nastąpić napływ CHHSS z dziury koronalej, która przed trzema dniami przemierzała centrum tarczy słonecznej. Możliwe sporadyczne wzrosty aktywności geomagnetycznej, w razie sprzyjających cech strumienia wiatru słonecznego.

14.07.18
REKORDOWA ABSENCJA PLAM, WYNIK Z 2017 ROKU POBITY - tarcza słoneczna od 27 czerwca niezmiennie pozostaje pozbawiona plam słonecznych. Z dniem dzisiejszym możemy już mówić o przekroczeniu całościowego wyniku za rok ubiegły (104), obserwujemy także bicie nowego rekordu absencji plam na tarczy w jednym nieprzerwanym okresie - sobota jest 18. dniem z rzędu, w aktualnym okresie nieprzerwanego stanu czystej tarczy, podczas gdy dotąd rekordzistą był okres 15-dniowy od 6 do 20 marca ub.r. Więcej szczegółów o aktualnym postępie 24. cyklu aktywności słonecznej po II kwartale 2018 roku w nowym opracowaniu na blogu: przejdź do tekstu.

10.07.18
100 DNI BEZ PLAM W 2018 ROKU - z dniem dzisiejszym złamana została granica 100 dni bez plam na tarczy słonecznej od początku 2018 roku. 10 lipca staje się ponadto 14. dniem z rzędu aktualnego okresu nieobecności plam, rozpoczętego 27 czerwca. O ile stan taki utrzyma się jeszcze dwie doby, okres wyzerowanej liczny Wolfa w którym się obecnie znajdujemy, stanie się najdłuższym okresem absencji plam po maksimach 24. cyklu aktywności słonecznej. Dotychczas rekordzistą jest okres 15-dniowy od 6 do 20 marca ub.r, ale w chwili obecnej wygląda na to, że obserwujemy właśnie nowego lidera, który być może dodatkowo umiejscowi cały lipiec 2018 w ścisłej czołówce miesięcy z największą nieobecnością plam po maksimach cyklu. Do tej pory przoduje marzec 2018, z 24 dniami pustej tarczy słonecznej. Lipiec ma jeszcze wiele do osiągnięcia w tym względzie, ale jak na razie jest miesiącem przynoszącym jedynie dni z czystą tarczą i żadnych innych - już dziś bowiem, dziesiątego dnia miesiąca wpisał się w tendencję zapoczątkowaną w październiku ub.r., w ramach której każdy kolejny miesiąc przynosi co najmniej 10 dni z zerową liczbą Wolfa. Utrzymanie tej sytuacji przez 5 najbliższych dni oznaczać będzie wyprzedzenie całościowego wyniku za rok ubiegły (104), mimo, że dopiero przed chwilą osiągnęliśmy półmetek 2018 roku.

04.07.18
TRZECI KWARTAŁ KONTYNUUJE CISZĘ OD POCZĄTKU -  27 czerwca weszliśmy w nowy okres wyzerowanej liczby Wolfa i stan ten "przelał" się także na początek trzeciego kwartału. Po trzech lipcowych dniach mamy już 3 dni z pozbawionym plam Słońcem w tym miesiącu a od rozpoczęcia roku takich dni uzbierało się już 94. Choć jesteśmy dopiero na półmetku 2018 roku, suma ta jest już zbliżona do całościowego wyniku za rok ubiegły i można się spodziewać, że przez kolejnych sześć miesięcy zostanie ona jeszcze podwojona. Aktywność słoneczna pozostaje wygaszona, brak też istotnych dziur koronalnych, które mogłyby uwolnić ku Ziemi strumienie wiatru słonecznego podwyższonej prędkości.
Archiwum: LIVE Solar Update (czerwiec 2018)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze