LIVE Solar Update (lipiec 2019)

Czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (lipiec 2019) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz przejdź do podstrony Solar Update.


31.07.19
DZIURY KORONALNE i R=0 - zgodnie z przewidywaniami od czasu wejścia w nowy okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną w minionym tygodniu sytuacja z zerową liczbą Wolfa jest kontynuowana po dzień dzisiejszy. W dalszym ciągu nie widać zwiastunów mogących przerwać wygaszenie aktywności plamotwórczej. Pewną zmianą jest za to sytuacja w koronie słonecznej - od kilkunastu godzin zdjęcia z SDO wykonywane w długości fali 193 angstremów ukazują dwie niewielkiej rozpiętości południkowej dziury koronalne zmierzające ku centrum tarczy. Emitowany przez nie strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości (CHHSS) może w jakimś stopniu dotrzeć do Ziemi za około 3-4 doby. Stopień wpływu CHHSS na zmianę warunków pogody kosmicznej jak zawsze pozostaje loterią, jednak to co można stwierdzić to czas oddziaływania ewentualnego strumienia na te warunki - jako, że obie struktury są lepiej rozwinięte równoleżnikowo niż południkowo, emitowany przez nie strumień powinien okazać się bardzo wąski, ograniczając czas napływu wiatru do 24-48 godzin. Początek sierpnia to powrót nocy astronomicznych na naszych szerokościach geograficznych i stale zwiększający się margines czasu, w którym możemy myśleć o ewentualnych pierwszych emocjach zorzowych nowego sezonu obserwacyjnego, ale póki co daleka droga do  mówienia o stanie gotowości zorzowej, a jeszcze dalsza i zupełnie nieuzasadnione są już licznie ukazujące się sensacyjne doniesienia medialne o "najsilniejszej burzy magnetycznej od wielu lat", jaka z tytułu napływu CHHSS miałaby się na początku miesiąca rozwinąć. W razie konieczności do tematu powrócę w następnych komentarzach.

26.07.19
CZYSTA TARCZA - pojawienie się wspomnianej plamy 2745 w poprzednim komentarzu okazało się jednodniowe, obecnie znów jesteśmy w nowym okresie zerowej liczby Wolfa. Dzisiejszy dzień jest czwartym z czystą tarczą po zaniku wspomnianej plamy i 24. w lipcu. Prawdopodobnie sytuacja ta będzie już kontynuowana przez resztę miesiąca przeciągając się na sierpień, w każdym razie nie widać oznak zwiastujących rychłe przerwanie stanu czystej tarczy słonecznej.

23.07.19
NOWA PLAMA - po dwóch tygodniach stanu czystej tarczy słonecznej uformowała się nowa plama 2745, która chwilowo wstrzymała dalszy przyrost sumy dni z zerową liczbą Wolfa. Można się jednak domyślać, że jest to przerwa krótkotrwała, a obecność obszaru 2745 nie zmieni stanu wygaszonej aktywności słonecznej. Do tej pory mamy odnotowane 20 dni bez plam w samym tylko lipcu.

14.07.19
II KWARTAŁ: PODSUMOWANIE - opracowanie przebiegu 24. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające minione 3 miesiące wchodzące w ramy II kwartału 2019 roku dostępne na blogu: LINK. W podsumowaniu m.in. o rekordowym okresie nieprzerwanej absencji plam na tarczy słonecznej między 19 maja a 23 czerwca, zestawienie sum kwartalnych dni z zerową liczbą Wolfa i porównanie względem analogicznego momentu w roku 2018.

BEZ ZMIAN - tarcza słoneczna w dalszym ciągu pozostaje wolna od grup plam. Lipiec jak dotąd przyniósł jedynie niespełna 24-godzinną widoczność drobnej plamy w ubiegły weekend, która zanikła nie cały dzień po powstaniu. Nowy okres z zerową liczbą Wolfa w jaki weszliśmy 8 lipca jest kontynuowany, do tej pory lipiec przyniósł już 12 dni z czystą tarczą i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się szybko zmienić. W dniu dzisiejszym na łamach bloga ukaże się kolejne kwartalne podsumowanie przebiegu 24. cyklu aktywności słonecznej uwzględniające zamknięty niedawno II kwartał 2019 roku.

01.07.19
CZYSTA TARCZA - z dniem 28 czerwca weszliśmy w nowy okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną . Po czerwcu, który przyniósł aż 26 dni zerowej liczby Wolfa, w tym najdłuższy okres absencji plam (36 dni, zapoczątkowany 19 maja) lipiec zaczynamy z widokiem, do którego z pewnością zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji tego stanu.Archiwum: LIVE Solar Update (czerwiec 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze