LIVE Solar Update (październik 2020)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (październik 2020) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


30.10.20
WIĘCEJ PLAM - koniec miesiąca przynosi nam widoczność największych jak dotąd grup plam 25. cyklu aktywności słonecznej, które wykazują się umiarkowaną aktywnością rozbłyskową. Obie z nich -  2778 i 2779 zajdą niebawem za południowo-zachodnią krawędź i stracimy je z widoku, jednak niewykluczone, że stan czystej tarczy nie potrwa długo - lub że nawet nie wystąpi, jeśli nadchodzące potencjalne nowe grupy plam zza wschodniej krawędzi wzejdą na tarczę dostatecznie szybko. Jak na razie suma dni bez plam w tym roku zatrzymała się na 204, a widoczność plam od 13 października jest nieprzerwanie kontynuowana po dzień dzisiejszy. W tej sytuacji październik 2020 roku przyniósł jak dotąd tylko 9 dni bez plam i ponieważ widoczne obecnie grupy 2778-2779 zejdą z tarczy dopiero na początku listopada jest już pewne, że następuje właśnie przerwanie okresu w Słonecznym Minimum, w ramach którego każdy kolejny miesiąc przynosił przynajmniej 10 dni bez plam. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce we wrześniu 2017 roku - od października 2017 każdy następny miesiąc do września 2020 wiązał się z wystąpieniem przynajmniej 10 dni z zerową liczbą Wolfa, a październik 2020 po 36 miesiącach ten trend przerywa dając kolejny znak wychodzenia ze Słonecznego Minimum.

17.10.20
SŁABE ROZBŁYSKI - zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej niebawem powinniśmy ujrzeć nowe obszary aktywne, które w ostatnich godzinach wyemitowały dwa słabe rozbłyski klasy C1.5 i C3.5. Żadne ze zjawisk nie będzie oczywiście geoefektywne, ale daje szansę, że stan z widocznością jakichkolwiek grup plam będzie na razie kontynuowany. Grupa 2776 w południowo-wschodniej części tarczy nie ulega większej rozbudowie, ale skutecznie blokuje zaistnienie stanu zerowej liczby Wolfa, w chwili obecnej przyrost tych dni spowolnił na tle października ubiegłego roku; oficjalnie jesteśmy po 204 dniach bez plam w 2020 roku, co przekreśla szanse na poprawienie rekordowego wyniku za rok ubiegły, niewykluczone jednak, że tegoroczna suma w sporej mierze zbliży się do całościowej sumy zeszłorocznej.

09.10.20
DWIE POTENCJALNE PLAMY - w południowej części tarczy słonecznej od kilkunastu godzin próbują się uformować dwa nowe obszary aktywne, które póki co stanowią jedynie niewielkie pory nie będące jeszcze pełnoprawnymi plamami słonecznymi. O ile rozbudowa będzie postępować, w dniu jutrzejszym możemy wyjść z trwającego od niespełna dwóch tygodni okresu z zerową liczbą Wolfa. Do tej pory od początku roku za nami 203 dni ze stanem czystej tarczy słonecznej.

Update 16:40 CEST: Grupy plam uzyskały oficjalną numerację: 2774 i 2775, mamy więc już na oficjalnie przerwanie stanu czystej tarczy.

06.10.20
PRÓG 200 DNI BEZ PLAM OSIĄGNIĘTY - dzisiaj nie tylko wartym odnotowania jest fakt największego zbliżenia Marsa do Ziemi aż do września 2035 roku, poprzedzający opozycję mającą nastąpić za tydzień, ale też osiągnięcie kolejnego symbolicznego progu - 200 dni bez plam na tarczy słonecznej od początku roku. Rozpoczęliśmy niespełna tydzień temu czwarty kwartał i jest to niemal identyczny moment roku, w którym próg 200 dni został osiągnięty przez dwa sąsiadujące ze sobą lata - rekordowy 2019 i bieżący, o którym wiemy już, że należy oficjalnie do 25. cyklu aktywności słonecznej. Mimo, że nowy cykl powoli się rozpoczął, wychodzenie ze Słonecznego Minimum zapowiada się na bardzo rozłożone w czasie i sporadycznie obserwowane plamy nie pozwolą nam jeszcze wiele miesięcy zapomnieć o widokach, do których lata przejściowe między cyklami zdołały nas przyzwyczaić.

02.10.20
CISZA - od tygodnia niemal znajdujemy się w okresie czystej tarczy słonecznej, który może nam przynieść przełamanie granicy 200 dni bez plam od początku roku. Za nami 196 takich dni, tak więc jeśli w ciągu 4 dni na tarczy nie pojawią się nowe plamy, osiągnięta zostanie kolejna symboliczna granica. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w rekordowym w naszych czasach roku 2019 próg 200 dni bez plam został osiągnięty w dniu 4 października, więc o ile obecna sytuacja się nie zmieni do końca weekendu, osiągnięcie progu 200 dni bez plam w roku 2020 nastąpi jedynie 2 dni później, niż w rekordowym roku 2019. Mimo zatem wychodzenia ze Słonecznego Minimum całościowa suma roczna nadal może okazać się porównywalna z ubiegłoroczną, a nawet - co mniej prawdopodobne, lecz możliwe - wyższa, o ile dni bez plam IV kwartał przyniesie więcej jak IV kwartał 2019 roku.
Archiwum: LIVE Solar Update (wrzesień 2020)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze