LIVE Solar Update (październik 2022)

Uwaga, czytelniku. Poniższe informacje są archiwalne (październik 2022) i nie dotyczą bieżącej sytuacji na Słońcu. Aby odczytywać aktualny komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


27.10.22
UŚMIECHNIĘTE SŁONKO - w koronie słonecznej uformowały się jednocześnie trzy dziury koronalne po jednej stronie Dziennej Gwiazdy, w tym przypadku po dostrzegalnej z Ziemi półkuli. Nie są one rozległe, ale jak zawsze w przypadku takich formacji są źródłem nieustannie emitowanych cząsteczek plazmy w przestrzeń kosmiczną. Strumień wiatru słonecznego wysokiej prędkości uwalniany z uśmiechniętej dziury koronalnej - bo trudno dziś wzbronić się takich skojarzeń patrząc na zdjęcia sondy SDO w skrajnym ultrafiolecie - powinien dotrzeć do Ziemi 29-30 października, być może wywołując wzrost aktywności geomagnetycznej. Czy i na ile ten wzrost wystąpi dowiemy się już w samym weekendzie, wraz z dotarciem tego strumienia do naszej planety. Dotarcie jest pewne z uwagi na pozycję dziury koronalnej na wprost Ziemi, niewiadomym pozostaje prędkość strumienia, gęstość, a zwłaszcza siła i kierunek pola magnetycznego decydujących o potencjale wiatru do wzburzenia pogody kosmicznej.

Credit: SDO

22.10.22
SŁABA BURZA - do Ziemi dociera słaby strumień wiatru słonecznego o korzystniejszych niż zwykle cechach pola magnetycznego, z natężeniem całkowitym około 12nT i południowym skierowaniem Bz o podobnych wartościach, na co magnetosfera odpowiada od kilku godzin nieco wzburzoną aktywnością. W godzinach południowych mieliśmy epizod ze słabą burzą magnetyczną kategorii G1, która może być wznowiona w najbliższej dobie jeśli cechy wiatru pozostawać będą na dotychczasowym poziomie; trudno jednak oczekiwać wzmożenia zaburzeń by myśleć o rozwinięciu siły burzy do poziomów, jakie mógłby mieć znaczenie z naszej perspektywy w temacie obserwacji zórz polarnych.

21.10.22
DWIE NOWE GRUPY - niemal opustoszała przed weekendem tarcza słoneczna w ostatnim momencie doczekała się uformowania nowej grupy plam 3126. Znajduje się ona w centrum tarczy, rozwinęła dość wyraźnie w ciągu zaledwie 24 godzin i wyemitowała już kilka słabych rozbłysków, a teraz towarzyszy jej także region 3127. Szanse na silne rozbłyski są niewielkie w najbliższym czasie, ale chociaż odratowana została sytuacja z widocznością plam, które zdawały się w ostatnich dniach sugerować rosnące prawdopodobieństwo kolejnego oczyszczenia tarczy. Obie grupy przemierzają centralne regiony na południowej półkuli i zejdą z tarczy za około tydzień, o ile wcześniej nie ulegną rozpadowi. Możliwe jednak, że do tego czasu wyłonią się zza krawędzi dawne grupy lub uformują nowe w innych miejscach tarczy.

18.10.22
CISZA; WZNOWIENIE KOMENTARZY - tarcza słoneczna obecnie jest ozdobiona zaledwie czterema grupami plam, z których żadna nie wykazuje zdolności emitowania silniejszych rozbłysków. Na dodatek większość z nich jest niewielka lub tuż przed zejściem z tarczy, co sprawia, że widok naszej Dziennej Gwiazdy aktualnie różni się dość wyraźnie na minus wobec większości minionych miesięcy. W okresie pierwszej połowy miesiąca, w trakcie zawieszonych regularnych aktualizacji z powodu braku dostępu do sieci, Słońce wytworzyło serię dość silnych rozbłysków klasy M i jednego nawet klasy X, przez co niektóre załapały się na miejsca w czołowej dziesiątce zjawisk 2022 roku, ale żadnemu z nich nie towarzyszyły poważniejsze wzrosty aktywności geomagnetycznej i zórz polarnych po umiarkowane szerokości geograficzne.

Wśród najsilniejszych zjawisk minionych dwóch tygodni wspomnieć należy o rozbłyskach klasy: M5.8 z 01.10 i M8.7 z 02.10, oba z grupy 3110 w centrum tarczy, niestety bez rozległych CME; rozbłyskach klasy M1.2 i M1.0 z 02.10 w grupie 3112, rozbłysk klasy X1.0 z 02.10 w grupie 3110, rozbłysk klasy M2.6 w grupie 3112 i M4.2 w grupie 3310, oba z 03.10, M1.1 i M1.5 z grupy 3110 także z 03.10; rozbłysk klasy M1.6 z 04.10 z grupy 3112, i kilka niskich stanów klasy M w dniach 05-10.10 oraz impulsywny M3.9 z grupy 3112 w dniu 11.10, także bez CME. Rozbłysk klasy X1.0 z 02.10 był siódmym zjawiskiem najwyższej energii w roku 2022 i najsilniejszym od maja. Od 14 października rozbłyski klasy M przestały zachodzić i w najbliższych dniach nie widać dużych szans na przełamanie chwilowo pogłębiającej się ciszy.

01.10.22
DZIURA KORONALNA - w dniach 1-3 października powinniśmy odczuć napływ strumienia wiatru słonecznego wysokiej prędkości (CHHSS) z centralnie położonej dziury koronalnej widocznej na zdjęciach SDO w skrajnym ultrafiolecie. Napływ CHHSS ma szansę wzburzyć pogodę kosmiczną do poziomu burzy magnetycznej kategorii G1-G2 o ile cechy wiatru na czele z siłą i kierunkiem pola magnetycznego okażą się sprzyjające wzburzaniu aktywności geomagnetycznej.


Archiwum: LIVE Solar Update (wrzesień 2022)


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze