LIVE Solar Update (sierpień 2019)

Uwaga, czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (sierpień 2019) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update, przejdź do tej podstrony.


31.08.19
BURZA MAGNETYCZNA - z dniem dzisiejszym rozpoczął się napływ strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej, która niedawno znajdywała się w centrum tarczy słonecznej. Strumień CHHSS wywołał słabą, a po dziewięciu godzinach umiarkowaną burzę magnetyczną kategorii G2 (epizod między 14:00 a 17:00 CEST). Obecne warunki wiatru słonecznego nie są już równie korzystne jak we wspomnianym okresie umiarkowanej burzy, jednak dominacja niewielkiego południowego skierowania pola magnetycznego wiatru słonecznego (-5, -7nT) przy prędkości wiatru około 650 km/sek. może przynieść kontynuację słabej burzy w następnych 24 godzinach, być może w sposób ciągły, choć jak na razie ma ona charakter przerywany epizodami słabszej aktywności geomagnetycznej poniżej stanu burzy. Bez względu na to, niewykluczone, że najbliższa noc przyniesie momenty widoczności zorzy polarnej nad umiarkowanymi szerokościami geograficznymi.

29.08.19
SŁOŃCE WYCISZONE - od 8 sierpnia nie zmieniło się nic w kwestii produkcji plam. Z dniem wczorajszym weszliśmy w czwarty z rzędu tydzień zerowej liczby Wolfa, a najnowsze zdjęcia Dziennej Gwiazdy wskazują na brak zwiastunów do przerwania tego trendu. Najprawdopodobniej stan czystej tarczy przedłuży się przez przełom miesięcy i będzie kontynuowany na początku września. Być może obserwujemy nowy rekordowy okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną, choć to przypuszczenie może być jeszcze na wyrost na tę chwilę. Do pobicia dotychczasowego rekordu dla jednego nieprzerwanego okresu absencji plam Słońce musiałoby bowiem kontynuować obecną sytuację jeszcze przez blisko dwa tygodnie - najdłuższy jak dotąd okres z zerową liczbą Wolfa w tym Słonecznym Minimum wynosi 36 dni, a zachodził on między 19 mają a 23 czerwca tego roku.

08.08.19
CZYSTA TARCZA - grupa plam 2745 wspominana w poprzednim komentarzu nie zdołała utrzymać się dłużej i od 7 sierpnia wkroczyliśmy w nowy okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną. Zaistnienie po raz kolejny stanu zerowej liczby Wolfa w środę sprawia, że od początku roku suma takich dni wzrasta do 146 i najpewniej jej dalszy wzrost będzie dłużej kontynuowany.

06.08.19
PO BURZY - słaba burza magnetyczna kategorii G1 trwała łącznie przez 12 godzin - zarysowały się cztery trzygodzinne epizody ze wzburzeniami pola magnetycznego na poziomie Kp=5 (diagram) między godz. 08:00 a 20:00 CEST, a więc dokładnie w godzinach dziennych dla Polski - z drugiej strony słaba kategoria G1 to wciąż niewielka aktywność geomagnetyczna z naszej perspektywy. Obecnie widać wyraźnie, jak cechy wiatru słonecznego słabną świadcząc o zbliżającym się końcu napływu CHHSS, ledwie wczoraj rozpoczętym. Mimo, że prędkość wiatru utrzymuje się jeszcze w okolicach 600 km/sek. to najważniejsze składowe wiatru - całkowite natężenie pola magnetycznego i skierowanie oscylują w pobliżu zera świadcząc o utracie już całego potencjału strumienia CHHSS do wpływu na kształtowanie pogody kosmicznej. Jednocześnie na tarczy słonecznej pojawiła się niewielka plama 2745, która po nie całych dwóch tygodniach okresu zerowej liczby Wolfa przerwała ten stan. Od 5 sierpnia jesteśmy zatem w okresie z widocznością plamy 2745, jednak można się spodziewać, że jest to chwilowe przerwanie dotychczasowej sytuacji i wejście w nowy okres z pozbawionym plam Słońcem nastąpi dość szybko.

05.08.19
CHHSS NAPŁYWA - od kilku godzin obserwujemy zmianę warunków wiatru słonecznego świadczącą o początku napływu strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej wspomnianej w poprzednim komentarzu. Zmiana cech wiatru jest obiecująca na tyle, by można zakładać rozwinięcie się słabej lub umiarkowanej burzy magnetycznej w najbliższych godzinach. Temat będzie dziś kontynuowany na bieżąco, na razie poczekajmy na jakikolwiek rozwój sytuacji.

Update 15:40 CEST: Rozwinęła się słaba burza magnetyczna kategorii G1. Prędkość wiatru wzrosła z 380 do około 650 km/sek. przy słabym wzroście natężenia pola magnetycznego do 8nT i niewielkim południowym odchyleniu skierowania pola do -6, -7nT. Warunki te są dość stabilne i możliwe, że przez kilka najbliższych godzin słaba burza będzie kontynuowana, trudno jednak oczekiwać jej rozwoju powyżej kategorii G1. Prędkość jest wprawdzie znacznie wyższa niż w ostatnim czasie, ale niezbyt imponujące parametry pola magnetycznego dają możliwość co najwyżej kontynuacji obecnego stanu, z tendencją do słabnięcia po kilkunastu godzinach, aniżeli jego rozwoju.

03.08.19
CZYSTEJ TARCZY KONTYNUACJA - rozpoczęty 23 lipca okres z pozbawioną plam tarczą słoneczną jest kontynuowany po dzień dzisiejszy. Do tej pory przyniósł on 11 dni, dzisiejszy jest 12. z kolei i jednocześnie 145. od początku 2019 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rok 2018 przyniósł w sumie 222 dni z zerową liczbą Wolfa, tymczasem rok bieżący jest jak na razie na dobrej drodze do wyraźnego przewyższenia zeszłorocznej sumy. 145 dni bez plam w sytuacji, gdy dopiero mamy trzeci dzień sierpnia stwarza otwartą drogę do pobicia wyniku za rok ubiegły.

Jednocześnie z dniem dzisiejszym wspomniana w poprzednim komentarzu wąska dziura koronalna, świetnie zaznaczona na zdjęciach z SDO w długości fali 193 angstremów, opuszcza centralne rejony tarczy słonecznej kończąc okres korzystnego skierowania na Ziemię. Pewna porcja strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości (CHHSS) przez tę strukturę wyemitowana w przestrzeń w ostatnich kilkudziesięciu godzinach powinna osiągnąć Ziemię około 6 sierpnia (+/- 1 doba). W zależności od cech wiatru w strumieniu, zwłaszcza natężenia pola magnetycznego i jego skierowania, można oczekiwać rozwoju warunków aktywności geomagnetycznej. SWPC wystosowała prognozę burzy magnetycznej kategorii G1 - jest to scenariusz prawdopodobny tylko o ile wspomniane cechy wiatru okażą się sprzyjające rozwojowi sytuacji, a czy takie będą przekonamy się dopiero po rozpoczęciu napływu. Początek sierpnia i otwarcie nowego sezonu obserwacyjnego z powrotem nocy astronomicznych to pierwszy w miarę dobry okres na wznowienie emocji zorzowych po szczycie letnich białych nocy, zwłaszcza, że Księżyc znajduje się krótko po nowiu i jeszcze nie zakłóca obserwacji w takim stopniu, w jakim to będzie czynił na przykład na maksimum tegorocznych Perseidów - w razie pogodnej aury w noc z 5 na 6 i z 6 na 7 sierpnia warto więc pamiętać o ewentualnym wzmożeniu aktywności geomagnetycznej, choć oczywiście nie jest ono przesądzone.Archiwum: LIVE Solar Update (lipiec 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze