LIVE Solar Update (styczeń 2022)

Uwaga, czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (styczeń 2022) i nie dotyczą bieżącej aktywności słonecznej. Aby odczytywać najnowszy komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


30.01.22
ROZBŁYSK M1.1 Z CME FULL HALO - w noc z 29 na 30 stycznia o godz. 00:32 CET doszło do umiarkowanie silnego rozbłysku klasy M1.1 w jednej z największych jak dotąd grup plam 25. cyklu słonecznego - regionie 2936 w centrum tarczy na północ od równika. Z uwagi na długi czas trwania rozbłysku doszło do uwolnienia asymetrycznego koronalnego wyrzutu masy (CME) typu full-halo, który za sprawą położenia grupy 2936 w centrum tarczy będzie zjawiskiem geoefektywnym - skierowany został wprost ku Ziemi i w przeciągu 3 dni powinien osiągnąć naszą planetę. Pierwsze zdjęcia z koronografów LASCO niestety nie wskazują na to, aby wyrzut był gęsty i szybki - uderzenie powinno nastąpić w połowie 2 lutego - jednak przez fakt zaistnienia w grupie będącej w centrum tarczy i za sprawą swojej rozpiętości, jest pewne, że Ziemia stanie na jego drodze. Na ile aktywność geomagnetyczna wzrośnie po uderzeniu tego CME trudno orzec; model WSA-Enlil na razie nie został zaktualizowany po tym CME, kiedy to się zmieni temat zostanie wznowiony w kolejnym komentarzu. Pełne opracowanie na blogu.

26.01.22
POTENCJALNA AKTYWNIEJSZA GRUPA - zza północno-wschodniej krawędzi tuż za wspomnianą ostatnim razem nową grupą (już posiadającą oznaczenie 2936) wyłania się kolejna - 2938, która może okazać się ciekawszym obiektem nadchodzących kilkunastu dni. Wczoraj wygenerowała ona dwa rozbłyski niemal klasy M, o maksimach C9.9 i C7.2. Być może to właśnie ten region okazał się źródłem kilku koronalnych wyrzutów masy parę dni temu, które rejestrowały koronografy LASCO. O ile grupa ta utrzyma tendencję do aktywności rozbłyskowej w kolejnych dniach przetaczania się przez tarczę, może nas czekać interesujący czas w aktywności słonecznej na początku lutego.

25.01.22
NOWA PLAMA - przy północno-wschodniej krawędzi formuje się nowy obszar aktywny. Na razie nie uzyskał on oficjalnej numeracji, ale jego budowa sugeruje postępujący rozwój i najpewniej w przeciągu 24 godzin stanie się on "pełnoprawną" grupą. Poza nim na tarczy widzimy dwie grupy 2934 i 2935 zarówno na południe jak i północ od słonecznego równika, jednak nie wykazują one jak dotąd aktywności rozbłyskowej. Jedno z CME uwolnionych ostatnio w efekcie rozbłysków z grupy 2929 minęło dziś blisko Ziemię przynosząc krótkotrwały wzrost gęstości wiatru do ponad 60 protonów/cm3 ze zmianą skierowania pola magnetycznego na południowe do około -12nT, lecz krótkotrwałe wahanie i brak jakiegokolwiek skoku prędkości utrzymującej się w okolicach 300-320 km/sek. poskutkował brakiem rozwoju aktywności geomagnetycznej.

20.01.22
SILNY ROZBŁYSK M5.5 - o godz. 07:01 CET grupa plam 2929 wytworzyła silny rozbłysk klasy M5.5 połączony z koronalnym wyrzutem masy (CME) - niestety w chwili emisji zjawiska region ten przebywał niemal na krawędzi tarczy słonecznej i zjawisko nie powinno mieć istotnego wpływu na aktywność geomagnetyczną. Niewykluczone, że po wcześniejszym rozbłysku CME delikatnie zawadzi o Ziemię w noc z 23/24.01, jednak skutki powinny ograniczyć się co najwyżej do słabej burzy magnetycznej kategorii G1. Tymczasem zza południowo-wschodniej krawędzi wyłania się nowy obszar aktywny, który jutro powinien uzyskać oficjalną numerację.

CME UPDATE - pełne dane z koronografów po rozblysku klasy M1.5 z 18 stycznia potwierdzają zaistnienie koronalnego wyrzutu masy (CME) typu partial-halo; z uwagi na położenie grupy 2929 blisko krawędzi tarczy słonecznej znaczna większość CME uwolniona została wyraźnie daleko na północny zachód od linii Słońce-Ziemia. Możliwe jednak, że skrajnie boczny najsłabszy fragment tego CME muśnie Ziemię 22-23 stycznia przynosząc krótkotrwale wzburzenie pogody kosmicznej, jednak nie powinno ono być znaczące. Model WSA-Enlil w najnowszej dostępnej aktualizacji z 20.01 00:00 UTC nie uwzględnia jeszcze tego CME w warunkach napływu wiatru słonecznego na naszą planetę w najbliższych dniach by można napisać na ile korzystne mogłoby to być uderzenie; zdjęcia z LASCO wykluczają jednak z całą pewnością uderzenie bezpośrednie główną częścią wyrzutu.

18.01.22
ROZBŁYSK KLASY M1.5 - o godz. 18:44 CET grupa plam 2929 wyemitowała rozbłysk klasy M1.5. Niestety nawet gdyby doszło do CME (co z uwagi na brak danych z koronografów na razie nie jest pewne) to pozycja obszaru blisko zachodniej krawędzi może okazać się już zbyt niekorzystna aby taki wyrzut miał szansę na skierowanie ku Ziemi. Rozwój grupy 2929 widoczny od kilku dni poskutkował dziś przełamaniem ciszy w tym regionie, jednak za około 2 doby już się z nim pożegnamy - być może za sprawą sporej powierzchni uda się mu dotrwać do ponownego wzejścia na tarczę za około dwa tygodnie po okresie wędrówki przez niewidoczną z Ziemi półkulę słoneczną.

17.01.22
BURZA G1 - w noc po poprzednim wzburzeniu pogody kosmicznej ponownie zarysował się trzygodzinny okres z burzą, tym razem słabą w kategorii G1, której nie towarzyszyły relacje z Polski o widoczności zorzy polarnej - niekoniecznie ze względu na zbyt słabą siłę burzy, ale głównie przez dominującą nad krajem pochmurną aurę po kilkudziesięciu godzinach pogody z wieloma rozpogodzeniami. Podobnie jak w poprzednią noc, zmiana w warunkach pogody kosmicznej wywołana była okresowym napływem wiatru o korzystniejszych niż normalnie cechach, na czele ze wzmożeniem siły pola magnetycznego do około 10nT i przejściem skierowania na południowe, jednak teraz zmiana tych cech była znacznie mniej wyraźna i po trzech godzinach aktywność burzy wygasła. Na Słońcu bez zmian, rozbudowa grupy 2929 postępuje, ale nie towarzyszy jej wzrost aktywności rozbłyskowej. Liczba Wolfa na poziomie 120.

16.01.22
BURZA G2 I ZORZE W POLSCE - w noc z 14 na 15 stycznia nieoczekiwanie rozwinęła się umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2 (okres 3 godzinny) której towarzyszyły zorze polarne widoczne do około 48 stopnia szerokości geograficznej północnej, objęły zatem zasięgiem północne województwa Polski - relacje z obserwacji spłynęły m.in. z Pomorza i Kujaw, ale także sąsiadujących krajów na podobnych szerokościach geograficznych, m.in. z Niemiec. Po 3 godzinach burza osłabła do słabej kategorii G1 i po sześciu godzinach od rozpoczęcia zanikła. Zaistnienie tak wyraźnej aktywności geomagnetycznej wystąpiło na skutek losowej, korzystnej w tym wypadku zmiany w sile i kierunku pola magnetycznego wiatru słonecznego nieustannie napływającego na Ziemię - nie było to uderzenie CME ani napływ strumienia wysokiej prędkości z dziury koronalnej, lecz wejście Ziemi w obszar wiatru o korzystnych cechach dla wzburzania pogody kosmicznej. Całkowite natężenie pola magnetycznego (Bt) wzrosło nieoczekiwanie do 18nT, przy długotrwale silnie ujemnym skierowaniu (Bz) do -17nT doprowadziło do wzmożenia aktywności geomagnetycznej pomimo, że prędkość była mizerna, rzędu 370-400 km/sek. Spośród plam widocznych na tarczy słonecznej żadne nie emitują na razie istotnych energetycznie rozbłysków, jednak rozwój obszaru aktywnego 2929 może sprawić, że grupa ta wykształci pole magnetyczne niestabilne na tyle, by zaczęły zachodzić w niej rozbłyski klasy M/X - rozbudowa jest wyraźna, jednak grupa ta przeszła już przez centrum tarczy i z każdym dniem zbliżając się ku zachodowi będzie coraz mniej korzystnie skierowana w naszą stronę. Liczba Wolfa za wczorajszy dzień wyniosła 112.

13.01.22
POSTĘP 25. CYKLU: STAN PO IV KWARTALE 2021 ROKU - z dniem dzisiejszym ukazało się kolejne kwartalne podsumowanie przebiegu cyklu słonecznego. Z racji na fakt, że jest to ostatnie podsumowanie za rok 2021, oprócz przypomnienia wydarzeń czwartego kwartału także seria informacji w odniesieniu do całego roku i porównań z oficjalną prognozą, którą Słońce zostawia daleko w tyle. Opracowanie na blogu.

08.01.22
DYNAMICZNY ROZWÓJ AR2924 - obszar aktywny 2924 z niemal niewidocznego przed dwiema dobami zwiększył swoje rozmiary do poziomu czyniącego go jednym z największych, jakie dotychczas powstały w ramach 25. cyklu aktywności słonecznej. Ta grupa plam zmierza obecnie ku centrum tarczy i najbliższe 3 doby będzie skierowana korzystnie ku Ziemi - jeśli więc dojdzie do rozbłysków i CME w jej obszarze, mogą to być zjawiska geoefektywne. Na razie mimo znacznego zwiększenia swojej powierzchni do silnych rozbłysków nie doszło.

04.01.22
NOWA PLAMA - w południowo-wschodniej części tarczy formuje się nowy obszar aktywny. Z dniem dzisiejszym nie posiada jeszcze on oficjalnej numeracji, ale o ile jego rozbudowa w dalszym ciągu będzie kontynuowana jutro powinien uzyskać oficjalne oznaczenie. Poza nim obszar 2916 przy południowo-zachodniej krawędzi niemal zanikł i w innych miejscach tarczy nie widać na ten moment produkcji nowych plam.Archiwum: LIVE Solar Update (grudzień 2021)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze