LIVE Solar Update (grudzień 2021)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (grudzień 2021) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


23.12.21
10 GRUP - z dniem wczorajszym tarcza słoneczna stała się "ozdobiona" już 10 grupami plam oraz trzema kolejnymi, które jeszcze nie doczekały się oficjalnej numeracji. To największe natężenie plam od czasu poprzedniego maksimum słonecznego. Wczoraj doszło też do kolejnego rozbłysku klasy M1.3 w grupie 2908 (bez CME). Odnośnie CME z 20.12 - zaktualizowany model WSA-Enlil sugeruje dotarcie do Ziemi słabej części tego wyrzutu dziś około 19:00 CET (18:00 UTC) - skok warunków wiatru słonecznego powinien być niewielki ze zmianą gęstości z 5 do około 15 protonów/cm3 i prędkości z 400 do około 450 km/sek. Szansa na słabą burzę magnetyczną kategorii G1 jest niewielka.

21.12.21
8 GRUP PLAM = R=147 - za sprawą dalszego rozwoju produkcji plam i przyznania oficjalnej numeracji kolejnym dwóm regionom aktywnym, na tarczy widzimy obecnie aż 8 grup plam, które sprawiły, że dzienna liczba Wolfa wzrosła do 147 - jest to najwyższy wynik od 31 stycznia 2015 roku. Czwarty kwartał tego roku przynosi nam więc największe jak dotąd wahania liczby Wolfa w najkrótszym czasie jeśli patrzeć na sam bieżący 25. cykl aktywności słonecznej. Jeszcze mniej, niż 10 dni temu mieliśmy przez trzy doby stan czystej tarczy i zerową liczbę Wolfa - nie minęła dekada grudnia a notujemy R na poziomie 147, w dodatku z okresowo występującymi rozbłyskami klasy M w grupie 2916: M1.1 o 08:50 CET i M1.4 o 12:45 CET. Oby tak wysoka liczba Wolfa już na obecnym etapie cyklu słonecznego była dobrym zwiastunem na kolejne lata.

20.12.21
ROZBŁYSK KLASY M1.8 ZE SŁABYM CME - obszar aktywny 2908 wytworzył dziś umiarkowanie silny rozbłysk klasy M1.8 z maksimum o godz. 12:36 CET. Zjawisko nie należało do szczególnie intensywnych, ale było powiązane z koronalnym wyrzutem masy typu partial-halo o raczej niewielkiej gęstości (wyrzut na zdjęciach z korongorafów jest słabo zarysowany, a przeważająca jego część została uwolniona na południe od linii Słońce-Ziemia). Dotarcie skrajnej części tego CME możliwe jest 23 grudnia około 18:00 CET, ale efekty geomagnetyczne nie powinny być istotne; niewykluczone, że na krótki czas zaistnieje słaba burza magnetyczna kategorii G1, o ile cechy wiatru słonecznego okażą się sprzyjające wzburzeniu warunków pogody kosmicznej.

SŁABA BURZA Z CHHSS - w niedzielnych godzinach wieczornych do Ziemi dotarł strumień wiatru słonecznego wysokiej prędkości (CHHSS). Po nabraniu gęstości z mniej niż 10 do okresami ponad 50 protonów/cm3 zaobserwowany został stopniowy wzrost prędkości wiatru z około 350 do ponad 500 km/sek. powiązany z wzmocnieniem pola magnetycznego (Bt) do 22nT i krótkotrwałym rzędu 3 godzin utrzymaniem się południowego skierowania pola (Bz) rzędu -10, -12nT. Na skutek tych zmian między 22:00 a 01:00 CET zaszła słaba burza magnetyczna kategori G1. Mieliśmy zatem do czynienia z wyraźnie zwiększonym potencjałem do silniejszego wzburzenia pogody kosmicznej i gdyby nie fakt, że skierowanie południowe było jedynie w połowie wykorzysujące potencjał wynikający z takiego nasilenia natężenia pola magnetycznego, mogła zaistnieć umiarkowana lub krótkotrwale nawet silna burza magnetyczna G2-G3. Niestety przy wyraźnym Bt przekraczającym 20Nt, Bz "zeszło" w maksimum jedynie do około -12nT i na dodatek utrzymało się takim przez około trzy godziny. Obecnie potencjał napływającego na nas CHHSS wyraźnie zmalał, Bt osłabło do 8nT, Bz przeważająco północny do 5nT, przy prędkości utrzymującej się w okolicach 500 km/sek. Kolejne wzrosty aktywności geomagnetycznej w trakcie napływu tego strumienia wydają się więc już bardzo mało prawdopodobne.

Na tarczy słonecznej z kolei widzimy aż 7 grup plam, z czego obszar 2907 posiada zdolność emisji silnych rozbłysków klasy M/X i przechodzi przez centrum tarczy. Każde takie zjawisko w najbliższych 3 dniach może okazać się geoefektywne, o ile oczywiście takie zaistnieją.

16.12.21
SIEDEM GRUP - trudno w to uwierzyć, ale zaledwie kilkadziesiąt godzin wystarczyło abyśmy ze stanu czystej tarczy słonecznej przeszli do sytuacji, w której widzimy już siedem grup plam (6 oficjalnie oznaczonych), którym w trakcie nadchodzącego weekendu powinny zacząć towarzyszyć dawne regiony 2898-2900. Obszar 2907 posiada pole magnetyczne typu beta-delta i zdolność generowania silnych rozbłysków klasy M/X - jak na razie z tej możliwości nie korzysta. Za około 3 doby znajdzie się on na wprost Ziemi, wówczas każda jego aktywność może okazać się geoefektywna; podobnie jak innych grup, które znajdują się w jednej i tej samej części tarczy.

15.12.21
ROZWÓJ PRODUKCJI PLAM - po trzech dniach stanu czystej tarczy aktywność plamotwórcza wzrosła wyraźnie, co widzimy w południowo-wschodniej części tarczy. Obecnie mamy już trzy oficjalnie oznaczone grupy plam - 2905, 2906, 2907 oraz dwie nowe, formujące się nieco dalej na wschód tuż przy krawędzi tarczy. Jak na razie są one spokojne i nie emitują silnych rozbłysków, ale sytuacja ta może się zmienić w razie dalszej rozbudowy plam i komplikowania ich pól magnetycznych. Na południu tarczy mamy też wąską dziurę koronalną emitują strumień wiatru słonecznego wysokiej prędkości (CHHSS). Początek napływu CHHSS na Ziemię spodziewany jest za około 2-3 doby, wówczas niewykluczone wzrosty aktywności geomagnetycznej, zależnie od cech wiatru w docierającym do nas strumieniu.

10.12.21
CZYSTA TARCZA - po raz pierwszy po blisko dwumiesięcznej przerwie tarcza słoneczna stała się całkowicie pozbawiona plam. Liczba Wolfa została wyzerowana po raz pierwszy od 17 października i po raz 61. od początku roku. Sytuacja jest zapewne krótkotrwała, nie mniej widać, że pomimo wyraźnego rozwoju nowego cyklu w przeważającej części 2021 roku, nadal możemy być świadkami wygaszenia produkcji plam na skalę przypominającą nam częste widoki Słońca z okresu minimalnej aktywności pomiędzy jednym a drugim cyklem.


07.12.12
KLASA M - w dniu wczorajszym na Słońcu o godz. 08:19 CET doszło do umiarkowanie silnego rozbłysku klasy M1.4. Zjawisko mogło być nieco silniejsze, gdyż wystąpiło nieco za zachodnią krawędzią tarczy w grupie plam 2898-2900. Stąd też nie będzie ono w żadnym stopniu geoefektywne. Po ziemskiej stronie naszej gwiazdy brak grup plam mogących podnieść obserwowaną aktualnie bardzo niską aktywność słoneczną; brak też dziur koronalnych mogących emitować strumienie wiatru słonecznego wysokiej prędkości.  Jednym słowem: cisza.

01.12.21

SŁABA SZYBKA BURZA - przełom miesięcy przyniósł nam kolejną, tym razem bardzo krótkotrwałą słabą burzę magnetyczną kategorii G1. Zaburzenia na skutek wejścia Ziemi w strefę wiatru słonecznego o korzystnym długotrwale południowym skierowaniu pola magnetycznego wystąpiły między godz. 22:00 a 01:00 CET w noc z 30/11 na 01.12 i zakończyły się równie szybko jak zaczęły. Zorze polarne zwiększyły swą aktywność nad biegunami i wysokimi szerokościami geograficznymi i nie poszerzyły zasięgu widoczności dalej od biegunów. Jednocześnie warto pamiętać, że 3 grudnia około 15:00 CET (+/-7 godzin) możliwe jest dotarcie słabego CME z erupcji protuberancji z 29.11 i wówczas kolejny wzrost aktywności geomagnetycznej ma szansę się uwidocznić. Na tarczy słonecznej cisza i spokój, pomimo widoczności czterech grup plam - wszystkie jednak pozostają stabilne magnetycznie i nie wykazują skłonności do aktywności rozbłyskowej.Archiwum: LIVE Solar Update (listopad 2021)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze