STS-130 Endeavour: 10. Dzień Misji i EVA-3

Minęło już 10 dni od startu wahadłowca Endeavour, a 8 od zadokowania promu do ISS. Minął już także ostatni spacer kosmiczny tej misji. Jakby nie patrzeć - cała misja szybko mija, a co najważniejsze bez większych kłopotów.
Dziś wczesnym rankiem o godzinie 03:15 naszego czasu rozpoczął się finałowy spacer kosmiczny. Astronauci Robert Behnken i Nicholas Patrick ponownie znaleźli się w otwartej przestrzeni kosmicznej, po kilku godzinach spędzonych w śluzie Quest. Główne założenia EVA-3 obejmowały m.in. podłączenie drugiego obwodu chłodzenia dla modułu Tranquility, instalacja pięciu poręczy i czterech przyłączy na module Tranquility oraz zdjęcie osłony izolacyjnej z okien modułu Cupola. Wszystkie te i kilka innych czynności wykonano prawidłowo, zaś zrezygnowano z wykonania jeszcze kilku kolejnych zadań, ze względu na ich niski priorytet. Trzeci spacer kosmiczny zakończył się o godzinie 09:03 polskiego czasu, a więc jego realizacja trwała 5 godzin 48 minut. Warto wiedzieć również, że dzisiejszy EVA-2 był już 233-cim spacerem prowadzonym przez amerykańskich astronautów, 6-tym już dla astronauty Roberta Behnkena i 3-cim dla Nicholasa Patricka. Wszystkie wyjścia astronautów poza poklad ISS w tej misji zostały już wypełnione.

Jutro nastąpi zaś poprawienie orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - operację tę zaplanowano na godzinę 08:28 czasu polskiego. To typowa procedura, do której dochodzi w każdej misji promu kosmicznego - za pomocą jego silniczków korekcyjnych stacja ISS osiągnie prawidłową, nową orbitę. Trzy dni później wahadłowiec Endeavour ma odcumować o stacji ISS.

Modul Cupola - już otwarty! Credits: NASA TV / Spacevidcast

 
Astronauci wewnątrz Cupoli. Credits: NASA TV / Spacevidcast


 
"Pokój z siedmioma oknami" - oczekiwane pierwsze zdjęcie z wnętrza modulu Cupola wykonane nad pustynią Sahara. Credits: NASA

Komentarze