STS-131 Discovery: 2. dzień misji

Dla 7 astronautów promu Discovery, który pomyślnie wystartował w Wielkanocny Poniedziałek zakończył się drugi dzien lotu. Wczoraj odkryto po starcie awarię anteny pasma KU, dzięki której łatwiejsze byłoby m.in. sprawdzanie stanu osłony termicznej i szybkie przesłanie wyników na Ziemię. W związku z ta warią dzisiejsza inspekcja poszycia wahadłowca przebiegała znacznie wolniej, a wyniki gromadzone były przez astronautów na kasetach. Inspekcje osłony termicznej w drugim dniu misji wprowadzono po katastrofie promu kosmciznego Columbia w 2003 roku. Maja one na celu wykrycie potencjalnych uszkodzeń osłony, które mogłyby powstać w czasie wznoszenia na orbitę (jak to miało miejsce przy ostatnim starcie Columbii).
W trzecim dniu misji przewidziane jest dokowanie do stacji kosmciznej ISS. Moment połączenia promu i stacji powinien nastapić w środę rano polksiego czasu, o godzinie 09:44. Zanim prom przycumuje do stacji ISS, wykonana on obrót o 360 stopni w niewielkiek odległości os stacji kosmciznej tak, aby jej załoga mogła dokładnie sprawdzić stan osłony termicznej po raz kolejny.
Prom kosmiczny Discovery ma być zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez następnych 9 dni.
Ukazały się kolejne interesujące fotografie z wyjątkowego startu misji STS-131. Zainteresowanych odsyłam do TEJ strony. Na apetyt prezentacja dwóch fotografii startu Discovery.

Credit: Stephen Clark/Spaceflight Now


Credit: Stephen Clark/Spaceflight Now


Ukazał się także kolejny film ukazujący nagranie startu promu Discovery w misji STS-131 z kamery umieszczonej na zewnętrznym zbiorniku paliwa. Zachęcam do obejrzenia.
Credit: NASA TV / ApoloTR

Komentarze