STS-134 Endeavour: 1. dzień misji - ostatni start promu Endeavour

O godzinie 21:56 czasu polskiego zakończył się oficjalnie Flight Day 1. Pora zatem na podsumowanie pierwszego dnia misji STS-134.

O godzinie 14:45 czasu polskiego przeprowadzono ostateczne głosowanie personelu Centrum Kontroli Startu w celu ustalenia zgody lub jej braku na rozpoczęcie finałowego odliczania. Dziś jednogłośnie cały zespół pracowników NASA wydał zgodę na start. W związku z tym o godzinie 14:47 rozpoczęto ostatnie odliczanie od stanu T -9 minutes, kierowane przez automatyczny komputer GLS. Na 7 minut przed startem ramię Acces Arm stanowiące element platformy startowej LC-39A zostało odsunięte od głównego włazu promu Endeavour. W ciągu kolejnych minut przeprowadzono poprawnie aktywację systemów APU jak i testy sterowności dysz trzech głównych silników wahadłowca. Na dwie minuty przed startem prawidłowo odsunięto ramię Vent Arm od szczytu zbiornika zewnętrznego ET. Na 75 sekund przed startem prawidłowo uzbrojono wodny system tłumiący. Na 31 sekund przed startem kontrolę nad promem przejęły jego komputery pokładowe. Na 20 sekund przed startem aktywowano finałową sekwencję zapłonu. W czasie T -16 sekund nastąpiła aktywacja wodnego systemu tłumiącego pod stanowiskiem startowym w celu wytłumienia potężnych drgań i niezwykle głośnej fali akustycznej wytwarzanej przy zapłonie silników wahadłowca. Na 6 sekund przed startem nastąpił zapłon trzech głównych silników promu - pełną moc osiągnęły już po dwóch sekundach. W czasie T-0, o godzinie 14:56 czasu polskiego nastąpił zapłon silników wspomagających na paliwo stałe - rozpoczęła się ostatnia w historii misja promu kosmicznego Endeavour, na którego pokładzie szóstka astronautów dostarczy na pokład stacji ISS najdroższy w historii eksperyment naukowy do wykrywania ciemnej materii, ciemnej energii i antymaterii stanowiącej znaczną część całego Wszechświata. Niemal od razu, po kilkunastu sekundach lotu prom znalazł się nad warstwą chmur niskiego piętra i przestał być widoczny dla widzów na Florydzie. Chmury nie przeszkodziły w przeprowadzeniu próby startu. Po dwóch minutach lotu prawidłowo odrzucono rakiety na paliwo stałe, po ośmiu minutach wyłączono silniki główne, a następnie odrzucono zbiornik zewnętrzny na paliwo ciekłe. Wahadłowiec Endeavour po raz 25. i ostatni znalazł się w przestrzeni kosmicznej.

Około godziny 16:00 miała miejsce konferencja postartowa w KSC, w której poinformowano o odczuciach towarzyszących dzisiejszemu startu. Podczas startu od zbiornika zewnętrznego odpadło kilka elementów piani izolacyjnej, jednak żaden z nich nie uderzył w osłonę termiczną promu. Start uznano za niezwykle prawidłowy i bezusterkowy. Wprowadzenia na orbitę promu Endeavour uznano za pełny sukces.

Po południu przesłano na Ziemię nagrania z odrzucenia zbiornika ET w celu dalszej analizy. Jutro planowane są pierwsze inspekcje osłony termicznej promu za pomocą ramienia SRMS. Przed 16:00 załoga prawidłowo otworzyła drzwi ładowni i aktywowała antenę pasma Ku-Band. Prawidłowo przeprowadzono także procedurę wykonania manewru OMS-2 około 50 minut po starcie promu.

Misja STS-134 realizowana przez najmłodszy z floty wahadłowców potrwa aż 16 dni. Już pojutrze, w czasie trzeciego dnia misji przewidziane jest dokowanie do stacji kosmicznej ISS. Moment ten zaplanowano na godzinę 12:15 czasu polskiego. Zanim ono nastąpi załoga przeprowadzi słynny manewr RPM polegający na obrocie promu o 360 stopni przed cumowaniem do ISS w celu dokonania inspekcji osłony termicznej przez członków stacji kosmicznej. Początek manewru RPM ma mieć miejsce wg planu lotu około godziny 10:50 czasu polskiego. Po przycumowaniu do ISS przez kolejne dni załoga przeprowadzi aż 4 spacery kosmiczne, w czasie których zostanie zainstalowany eksperyment AMS-2 a także szereg wymiennych elementów i zapasowego oprzyrządowania dla stacji kosmicznej. Zaczynamy zatem bardzo ekscytująca i historyczną misję!

Poniżej seria wyjątkowych fotografii uwieczniających dzisiejszy finałowy start promu Endeavour, a także nagranie startu misji STS-134. Widoki istotnie niespotykane, a to zapewne dopiero początek niezwykłych zdjęć, jakie pojawiają się na nowo w Internecie. Pozostaje czekać na kolejne perełki!

Nagranie startu promu kosmicznego Endeavour w misji STS-134. Credit: NASA TV / rulesofethics
Personel Centrum Kontroli Startu w momencie T +11 sekund. Wśród pracowników NASA możemy zauważyć m.in. dyrektora startu Mike Leinbacha, jego asystenta Pete'a Nickolenko czy komentatora startu George'a Dillera. Credit: NASA

"4,3,2,1,0 and lift off for final launch of Endeavour!" Tą komendą George'a Dillera, komentatora startu misji STS-134 rozpoczęła się ostatnia kosmiczna wyprawa najmłodszego wahadłowca. Credit: NASA

Komentarze