STS-134 Endeavour: 10. dzień misji - trzeci spacer kosmiczny EVA-3

Jedenasty dzień lotu promu Endeavour to czas przedostatniego spaceru kosmicznego wykonywanego za czasów służby najmłodszego wahadłowca. 

Wyjście astronautów poza pokład ISS poprzedziło przygotowanie do spaceru w śluzie Quest, w której ich organizmy zostały przystosowane do warunków w jakich będą oni musieli się zmierzyć podczas prac w otwartej przestrzeni kosmicznej. Spacer EVA-3 rozpoczął się o godzinie 07:44 czasu polskiego. W wyjściu uczestniczyli astronauci Drew Feustel i Mike Fincke - specjaliści misji. Celem przedostatniego spaceru tego lotu była m.in. instalacja okablowania stacji kosmicznej w celu możliwości obsługiwania nowej części ISS jaką jest PDGF (Power Data Grappler Fixture), które będzie wykorzystywane jako element, do którego można będzie podłączyć nowe ramię stacji - Canadarm2. Podczas prac na orbicie dwójka spacerowiczów zainstalowała również VSC - Video Signal Conditioner - urządzenie do transmisji sygnału video. Podczas trzeciego spaceru kosmicznego misji STS-134 wykonano także kilka prac, które nie zostały poprawnie dokończone podczas spaceru EVA-1. Po 6 godzinach i 54 minutach astronauci powrócili do śluzy Quest kończąc przedostatni spacer kosmiczny tego lotu. Wyjście poza pokład ISS zakończyło się o godzinie 14:36 czasu polskiego.

Podczas dziesiątego dnia misji poinformowano, iż zdjęcia przycumowanego do stacji kosmicznej promu Endeavour wykonane z pokładu Sojuza TMA-20 w nocy z poniedziałek na wtorek zostaną udostępnione dopiero za kilka dni, prawdopodobnie w kolejnym tygodniu. NASA zaprezentowała również niesamowite nagrania startu promu Edneavour z misji STS-134 wykonane przez kamery umieszczone na wspomagających silnikach SRB na paliwo stałe. To niemal 40 minut niezwykłych widoków ukazujących start promu Endeavour do momentu odseparowania silników SRB i ich wodowania w Oceanie Atlantyckim. Warto obejrzeć całe nagranie!

Na jutrzejszy dzień zaplanowana jest ostatnia inspekcja osłony termicznej promu Endeavour przed powrotem na Ziemię. Tym razem nastąpi ona przed odcumowaniem wahadłowca od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a to oznacza, iż słynny oblot promu od oddokowaniu znany jako fly-around wykonywany będzie w inny sposób niż w poprzednich misjach.

SRB Launh Video Replays. Credit: NASA TV

Komentarze