GOTOWOŚĆ ZORZOWA 24/25.09.2023 | Trwa umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2 - potwierdzone zorze polarne nad Polską | Czytaj komentarz  

wtorek, 14 czerwca 2011

Ostatnia doba przed zaćmieniem

Do całkowitego zaćmienia Księżyca już tylko jeden dzień. Za nieco ponad 30 godzin rozpocznie się czas na obserwacje zjawiska. Tym razem, w przedostatniej już aktualizacji prognoz mamy kolejne zmiany w przewidywaniach.

Aby najpierw trochę uspokoić - nieustannie nie zmieniają się prognozy co do grubych chmur piętra niskiego i średniego. Cały kraj powinien być wolny od tego typu zachmurzenia. Ten element jako jedyny pozostał niezmienny.

Więc czas na zmiany. Tak jak wczoraj i tak jak w niedzielę, jako największe utrudnienie obserwacji prognozowane są niezmiennie chmury piętra wysokiego. Zmieniło się jednak przewidywane ich natężenie nad Polską. Jego wielkość waha się wg modelu GFS w graniach od 20 do 80%. Największe zachmurzenie o godz. 21:00 przewiduje się nad zachodnimi rejonami Wielkopolski, Dolnym Śląskiem, granicą między Pomorzem Gdańskim a Kujawami i zachodnimi rejonami Mazowsza. Nieco mniejsze z kolei natężenie tych chmur (60-80%) powinno wystąpić nad niemal całym rejonem Pomorza Gdańskiego, Mazowszem i wschodnią stroną Wielkopolski, poczynając od Poznania. Najmniej chmur wysokich przewiduje się nad Małopolską i krańcami północno-wschodnimi (od 20-40%). O północy sytuacja nie wiele się zmienia, z tą jedynie różnicą iż od strony Pomorza Zachodniego wpływać zacznie większa porcja chmur piętra wysokiego, która swym zasięgiem obejmie głównie okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina.

Serwis twojapogoda.pl zmienia swoje przewidywania na nieco gorsze. Obecnie na jedną dobę przed zaćmieniem, serwis ten przewiduje umiarkowane zachmurzenie w obrębie całego kraju. Nad ziemią Świętokrzyską i Małopolską możliwe są nawet w godzinach popołudniowych burze, ale będą one pojawiać się tylko lokalnie. W czasie zaćmienia ów serwis przewiduje zachmurzenie umiarkowane nad niemal całym krajem, zachmurzenie małe nad Śląskiem i południowym wschodem, a nad Lubelszczyzną i ziemią Świętokrzyską opady deszczu.

Wczoraj wspomniałem, że dzisiejsza prognoza będzie już tą pierwszą o dużym prawdopodobieństwu sprawdzenia, tak więc należy ją już w ten sposób potraktować. Możliwe, że jutro we wczesnych godzinach popołudniowych zamieszczając tu ostatnią aktualizację prognoz, podam korzystniejsze informacje. Przede wszystkim ważne, by się nie pogorszyły. W wielu przecież regionach sytuacja uległa poprawie w porównaniu do wczorajszych przewidywań. Może więc będzie tak również jutro?

Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego. Model GFS na jutro, na godz. 21:00.

Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego. Model GFS na noc z 15/16 czerwca o godz. 00:00.

Prognoza portalu twojapogoda.pl za jutro na godz. 22:00, a więc tuż przed maksymalną fazą zaćmienia.

1 komentarz:

  1. Oby było widać! Dawno już nie widziałem tego pięknego zjawiska :).

    OdpowiedzUsuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"