Ostatnia doba przed zaćmieniem

Do całkowitego zaćmienia Księżyca już tylko jeden dzień. Za nieco ponad 30 godzin rozpocznie się czas na obserwacje zjawiska. Tym razem, w przedostatniej już aktualizacji prognoz mamy kolejne zmiany w przewidywaniach.

Aby najpierw trochę uspokoić - nieustannie nie zmieniają się prognozy co do grubych chmur piętra niskiego i średniego. Cały kraj powinien być wolny od tego typu zachmurzenia. Ten element jako jedyny pozostał niezmienny.

Więc czas na zmiany. Tak jak wczoraj i tak jak w niedzielę, jako największe utrudnienie obserwacji prognozowane są niezmiennie chmury piętra wysokiego. Zmieniło się jednak przewidywane ich natężenie nad Polską. Jego wielkość waha się wg modelu GFS w graniach od 20 do 80%. Największe zachmurzenie o godz. 21:00 przewiduje się nad zachodnimi rejonami Wielkopolski, Dolnym Śląskiem, granicą między Pomorzem Gdańskim a Kujawami i zachodnimi rejonami Mazowsza. Nieco mniejsze z kolei natężenie tych chmur (60-80%) powinno wystąpić nad niemal całym rejonem Pomorza Gdańskiego, Mazowszem i wschodnią stroną Wielkopolski, poczynając od Poznania. Najmniej chmur wysokich przewiduje się nad Małopolską i krańcami północno-wschodnimi (od 20-40%). O północy sytuacja nie wiele się zmienia, z tą jedynie różnicą iż od strony Pomorza Zachodniego wpływać zacznie większa porcja chmur piętra wysokiego, która swym zasięgiem obejmie głównie okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina.

Serwis twojapogoda.pl zmienia swoje przewidywania na nieco gorsze. Obecnie na jedną dobę przed zaćmieniem, serwis ten przewiduje umiarkowane zachmurzenie w obrębie całego kraju. Nad ziemią Świętokrzyską i Małopolską możliwe są nawet w godzinach popołudniowych burze, ale będą one pojawiać się tylko lokalnie. W czasie zaćmienia ów serwis przewiduje zachmurzenie umiarkowane nad niemal całym krajem, zachmurzenie małe nad Śląskiem i południowym wschodem, a nad Lubelszczyzną i ziemią Świętokrzyską opady deszczu.

Wczoraj wspomniałem, że dzisiejsza prognoza będzie już tą pierwszą o dużym prawdopodobieństwu sprawdzenia, tak więc należy ją już w ten sposób potraktować. Możliwe, że jutro we wczesnych godzinach popołudniowych zamieszczając tu ostatnią aktualizację prognoz, podam korzystniejsze informacje. Przede wszystkim ważne, by się nie pogorszyły. W wielu przecież regionach sytuacja uległa poprawie w porównaniu do wczorajszych przewidywań. Może więc będzie tak również jutro?

Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego. Model GFS na jutro, na godz. 21:00.

Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego. Model GFS na noc z 15/16 czerwca o godz. 00:00.

Prognoza portalu twojapogoda.pl za jutro na godz. 22:00, a więc tuż przed maksymalną fazą zaćmienia.

Komentarze

  1. Oby było widać! Dawno już nie widziałem tego pięknego zjawiska :).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"