Hawkeye Astro-Blog: 2 lata działania!

Dziś, 31 lipca przypada dokładnie druga rocznica opublikowania na niniejszym blogu pierwszego wpisu. Choć idea samej witryny narodziła się pewien czas szybciej, to jednak dopiero 31 lipca doszło do publikacji pierwszego artykułu. Poświęcony on był kończącej się misji STS-127, realizowanej przez prom kosmiczny Endeavour. Choć głównym punktem witryny miała być i jest astronomia amatorska, publikację wpisów rozpoczęto od tematyki astronautycznej.

Przez te dwa lata witryna przechodziła przez szereg zmian graficznych, modernizacji narzędzi dla Czytelników ułatwiających korzystanie z bloga lub śledzenie nowych wpisów. W porównaniu pod względem szaty graficznej pierwszych dni funkcjonowania Hawkeye Astro-Blog z aktualnym stanem, różnice zdają się być kolosalne. Witryna przeobrażała się w znacznym stopniu, wprowadzano nowe elementy, usuwano te zbędne. Jak się blog zmieniał można zobaczyć na krótkim podsumowaniu dwóch lat pracy w filmie dostępnym na stronie głównej Hawkeye Astro-Blog. Dwa lata, a już tyle wspominania!

Choć zmian w wyglądzie i funkcjonalności nie brakowało, jedna rzecz była i pozostaje niezmienna. To cel tej witryny. Mówi się, że każdy blog ma odzwierciedlać osobowość jego autora. Z pewnością tak jest i w tym wypadku, aczkolwiek można zauważyć, że Hawkeye Astro-Blog jest blogiem o nieco odmiennym charakterze od wielu innych podobnych stron, co nadaje mu pewnej wyjątkowości wśród polskich witryn internetowych tworzonych przez amatorów astronomów. Nieco częściej od własnych odczuć pisanych zazwyczaj na blogach w pierwszej osobie liczby pojedynczej (zrobiłem, widziałem, sfotografowałem) spotkać można sporo wpisów z charakterem bardziej informacyjnym, mających zachęcić inne osoby do podjęcia własnych prób z astronomią amatorską. Dzięki temu Hawkwye Astro-Blog nie był kolejnym zwykłym i podobnym do wcześniej już tworzonych amatorskich stron astronomicznych blogiem.

W pierwszych dwóch latach istnienia witryny, nie brakowało wpisów redagowanych i uzupełnianych na bieżąco, najczęściej nazywanych tutaj jako relacje na żywo, czy live-blog. Dotyczyły one najczęściej misji historycznego już dziś Programu Promów Kosmicznych, choć zdarzały się relacje z misji rosyjskich Sojuzów. W następnych tygodniach i miesiącach relacje na żywo nie znikną. Mało tego, będą miały miejsce nie tylko podczas najważniejszych wydarzeń astronautycznych, ale przede wszystkim tych związanych z astronomią. W tym miejscu można wspomnieć o wciąż dopracowywanym projekcie, nad którego wdrażaniem prace z pewnością potrwają jeszcze sporo czasu.

Wpisy nie są tu publikowanie dzień w dzień. Niekiedy można się naciąć na nawet kilkudniowe przerwy w publikowaniu nowych artykułów. Jak już kiedyś tu wspomniałem, wychodzę z założenia "pisać nieciekawie - lepiej nic nie pisać". Wolę przemilczeć pewien czas zbierając ciekawy materiał na opublikowanie po kilkudniowej przerwie, niż pisać codziennie i zacząć zalewać czytelników wpisami o coraz niższym poziomie merytorycznym. Takie działanie z resztą wielokrotnie już okazało się słuszne, a witryna zyskuje poparcie czytelników. 

Świadczą o tym rosnące z miesiąca na miesiąc liczby odwiedzin Hawkeye Astro-Blog. Coraz większe ich grono zapisuje się w historii witryny jako grupa stałych czytelników, odwiedzających stronę bardzo regularnie. Spora liczba osób korzysta z darmowych narzędzi witryny ułatwiających śledzenie nowych artykułów, czy to poprzez subskrypcję, czy poprzez newsletter. Strona ta również wielokrotnie przychodzi z pomocą wielu nowym adeptom astronomicznej pasji. To mnie jako autora Hawkeye Astro-Blog niezwykle cieszy i motywuje do kontynuowania swojego gwiezdnego zacięcia w imię popularyzacji astronomii amatorskiej na łamach tej witryny. Podziękowania dla wszystkich czytelników, dla których to witryna jest tworzona! Rozpoczyna się trzeci rok działalności!

Komentarze

 1. Gratuluję Hawkeye ciekawego i merytorycznego bloga a teraz już nawet z dwu-letnimi tradycjami.
  Pozdrawiam Wan

  OdpowiedzUsuń
 2. Również dopisuję się do gratulacji! Dzięki temu blogowi wiele osób, w tym i ja, ma możliwość orientowania się w aktualnych wydarzeniach w tematyce podboju Kosmosu i nie tylko, a teksty czyta się bardzo przyjemnie.
  Pozdrawiam, Kicur

  OdpowiedzUsuń
 3. Ode mnie także gratulacje! 2 lata to już niezły wynik :). Wygląda na to, że mogę się od Ciebie uczyć.
  Pozdrawiam, Szańcu

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej panowie, dziękuję za miłe słowa!:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja trafiłem tu przypadkiem i jak na krajowe zasoby dotyczące astronomii, to Twój blog jest prawdziwą perełką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo miły wpis, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"