Misja księżycowa sondy GRAIL rozpoczęta!

Dokładnie o godz. 15:08 czasu polskiego rozpoczęła się dziś misja podwójnej sondy GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), która została wyniesiona na orbitę na pokładzie ciężkiej rakiety nośnej Delta II. Zadaniem bliźniaczych sond, będzie zebranie szczegółowych danych dotyczących grawitacyjnego pola Księżyca. Sondy krążyć będą nad jego powierzchnią na wysokości zaledwie 50 km. Zebrane informacje posłużą zrozumieniu budowy księżycowej skorupy, udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące jego wewnętrznej budowy.

Każda z sond posiada wbudowane 5 kamer, które zostaną wykorzystane w celach edukacyjnych. Planuje się czasowe przekazywanie kontroli nad kamerami uczniom szkół amerykańskich, aby sami mogli w ten sposób przekazywać obraz w czasie rzeczywistym. Łączny naukowy czas misji, podczas którego zbierane będą wspomniane informacje planuje się w tym momencie na około 90 dni. Jej początek nastąpić powinien 8 marca 2012 roku. Po zakończeniu fazy naukowej sondy skierowane zostaną w stronę powierzchni Księżyca.

Misja bliźniaczych sond GRAIL jest już 11. lotem realizowanym w ramach Discovery - naukowego programu badania Wszechświata rozpoczęto w 1996 roku. Jednym z ostatnich głośnych wydarzeń, jakie można zaliczyć do tego programu było sfotografowanie przez sondę DAWN powierzchni planetoidy Westa (misja ta oznaczona jest jako Discovery-9 i  wciąż jest realizowana). 

Pierwotnie start rakiety Delta II z sondami GRAIL zaplanowany był na 8 września. Tego dnia warunki pogodowe nad Centrum Kosmicznym Kennedy'ego były zbyt ryzykowane na wypuszczenie rakiety z sondami na pokładzie, przez co w ostatnim momencie odwołano zarówno pierwszą, jak i drugą próbę startu. W piątek poinformowano o odłożeniu misji do soboty z powodu wykrycia usterki jednego z systemów pokładowych rakiety Delta II. Problem na szczęście szybko rozwiązano i dziś podczas drugiego okienka startowego personel Centrum Kontroli Startu zezwolił jednomyślnie na próbę wystrzelenia sond. Wstępną orbitę osiągnięto bez problemów technicznych. Rozpoczęła się jedenasta misja naukowego programu Discovery!


Aktualizacja (16:50)
O godzinie 16:28 i 16:37 poprawnie wypuszczono obie sondy GRAIL A i GRAIL B, które teraz rozpoczynają podróż na właściwą dla celu misji orbitę. W tym momencie etap startu misji można uznać za zakończony pełnym sukcesem. Było to 95. z rzędu udany start ciężkiej rakiety nośnej Delta II od 1997 roku. Od początku wykorzystywania rakiet tego typu w 1989 roku, podczas 150 lotów, 148 zakończyło się pełnym powodzeniem. W tym roku NASA planuje jeszcze jeden start rakiety Delta II, który odbędzie się z Bazy Powietrznej Vandenberg w Kalifornii. Wówczas na polarną orbitę zostanie wyniesiony kolejny satelita meteorologiczny. Na razie jednak pozostaje życzyć powodzenia bliźniaczym sondom GRAIL i oczekiwać na rozpoczęcie naukowego etapu misji, który powinien nastąpić od 8 marca.

Start misji GRAIL. Credits: NASA TV/iss2012


Animacja misji GRAIL. Credits: NASA

Komentarze

 1. Całkiem ciekawy start. Nie widziałem na "live" ale nagranie pokazuje że ta Delta 2 to dość pokaźna rakietka jest :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nom:D fajny starcik, trochę szkoda że livebloga nie było. Pozdr:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam!
  Relacja na żywo - choć była rozważana, nie została przeprowadzona ze względu na duże ryzyko wielokrotnego opóźniania startu tej misji (to samo się tyczy również startów rakiet z rodziny Ariane 5). Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której od 8 września do połowy października (a taki długi był okres do codziennych prób startu) codziennie start byłby odkładany - po prostu zbyt długi okres na podejmowanie codziennych prób startu.
  Najbliższa planowana relacja na żywo odbędzie się zapewne z załogowego startu Sojuza w celu wymiany załóg na ISS. Data jeszcze nie jest jasno ustalona, a możliwe, że pojawiają się dodatkowe opóźnienia - najlepiej śledzić podstronę Relacje LiveBlog, w których będą zamieszczane informacje o najbliższych blogach "na żywo". Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"