LIVE Solar Update (czerwiec 2021)

Czytelniku! Poniższe informacje są archiwalne (czerwiec 2021) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


26.06.21
NOWA PLAMA - zza południowo-wschodniej krawędzi tarczy słonecznej wyłoniła się nowa grupa plam, która z sobotą uzyskała oficjalną numerację 2835. W ciągu dwóch dni widoczności uległa widocznej rozbudowie, jednak w aktywności ogranicza się do słabych rozbłysków klasy B lub dolnych poziomów klasy C nieistotnych dla aktywności geomagnetycznej. Być może w najbliższych dniach wraz z ewentualnym rozwojem struktury region zacznie ten emitować silniejsze rozbłyski, ale na tę chwilę prawdopodobieństwo takich zdarzeń jest dość niskie.

18.06.21
25. CYKL SŁONECZNY JEDNYM Z SILNIEJSZYCH? - pojawiła się nowa teoria autorstwa fizyków badających aktywność słoneczną, Scotta McIntosha i Roberta Leamona z Uniwersytetu Maryland w Baltimore w Stanach Zjednoczonych opierająca się o założenie nazwane przez autorów "Termination Event" - moment ostatecznie oddzielający sąsiadujące ze sobą cykle słoneczne na podstawie zniknięcia przeciwnie naładowanych pasm magnetyzmu przemieszczających się od wysokich szerokości heliograficznych Słońca ku jego równikowi. Według autorów teorii, TE dla obecnego cyklu powinno nastąpić w bardzo bliskiej przyszłości, a gdyby tak się stało - zgodnie z założeniami teorii 25. cykl aktywności słonecznej miałby się stać jednym z najbardziej intensywnych w dotychczasowej historii obserwacji. To prognoza zupełnie odwrotna od oficjalnej i większości predykcji układanych w oparciu o tradycyjne metody obserwacji, które zakładają słaby cykl słoneczny, na podobieństwo ostatniego. Czy rzeczywiście tak się stanie? Podsumowanie teorii w najnowszym tekście na blogu

16.06.21
SŁABA BURZA I PO BURZY - we wtorkowy wczesny wieczór między 20:00 a 23:00 CEST rozwinęła się słaba burza magnetyczna kategorii G1 związana z dotarciem spodziewanego od kilku dni strumienia CHHSS z dziury koronalnej. Efekty napływu wiatru nie były jednak imponujące i po trzech zaledwie godzinach zaburzenia ustały, a aktywność geomagnetyczna powróciła do bardzo niskich poziomów. Trudno oczekiwać by w świetle takich jakie obecnie warunków wiatru słonecznego ten strumień zdołał dokonać większego zamieszania w pogodzie kosmicznej - prędkość wiatru wynosi wprawdzie około 570 km/sek., jednak natężenie pola magnetycznego jest słabe około 5nT przy neutralnym bliskim zero skierowaniu, z niewielkimi wahaniami między -2 a +3nT. Na Słońcu z kolei grupa 2833 kontynuuje zbliżanie do centrum tarczy w niezmiennie wyciszonym stylu, bez emitowania istotnych rozbłysków. Aktywność rentgenowska pozostaje w najniższej klasie A symptomatycznej dla okresów minimalnej aktywności słonecznej, nie widać też na ten moment oznak formowania się nowych potencjalnych grup plam w pozostałych miejscach tarczy słonecznej.

14.06.21
POWRÓT PLAMY 2824 - ruch obrotowy Słońca przynosi z nowym tygodniem poprawiającą się widoczność dawnej grupy plam 2824 przy północno-wschodniej krawędzi. Uzyskała ona nową numerację 2833 i jak dotychczas nie wykazuje się aktywnością rozbłyskową - mimo to jest jedną z wyraźniejszych plam widocznych w ostatnich tygodniach. Grupa 2832 widoczna w trakcie czwartkowego zaćmienia Słońca w centrum tarczy obecnie zmierza już ku zachodniej krawędzi tracąc na rozmiarach i równocześnie z jej zachodem za około dwie doby powinna zaniknąć. W dniu jutrzejszym spodziewany jest napływ strumienia wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej na południowej półkuli Słońca. Efekty napływu CHHSS mogą dać nam burzę magnetyczną 15-16.06, o ile cechy wiatru słonecznego okażą się dostatecznie sprzyjające.

07.06.21
CZWARTKOWE ZAĆMIENIE Z PLAMAMI - wiele wskazuje na to, że tarcza słoneczna podczas nadchodzącego za 3 dni zaćmienia okaże się bardziej urozmaicona, niż w wielu widocznych w ostatnich latach na świecie zaćmieniach. Na tarczy widoczne są obecnie trzy grupy plam, jednak szczególną uwagę powinniśmy odnieść wobec obszaru 2829 w centralnej części tarczy. Dwie pozostałe grupy - 2827 i 2830 znajdują się blisko zachodniej krawędzi tarczy i w ciągu 24 godzin zaczną znikać na skutek ruchu obrotowego Słońca. Na czas czwartkowego zaćmienia możemy liczyć jednak na najciekawszą z tych grup 2829, która na razie nie wykazuje skłonności do zaniku i w czwartek przebywać będzie w południowo-zachodniej części tarczy. Wprawdzie żadna z tych grup nie posiada na tyle skomplikowanego pola magnetycznego aby osiągnąć zdolność emitowania silniejszych rozbłysków, dając nam szanse na kolejne zorzowe emocje gdyby towarzyszyły tym zjawiskom koronalne wyrzuty masy, ale miło, że najpewniej nie czeka nas nudny widok całkowicie czystego Słońca w trakcie zaćmienia. Niewykluczone, że do tego czasu Słońce zdoła wytworzyć inną grupę/grupy w pozostałych miejscach tarczy - gdyby tak się jednak nie stało sam obszar 2829 z pewnością także stanowić będzie interesujące uzupełnienie widoku Dziennej Gwiazdy przysłoniętej przez Srebrny Glob w 4 lub 16% zależnie od regionu Polski, z którego będziemy prowadzić obserwacje. O szczegółach zaćmienia można czytać w osobnym tekście na blogu.

Tarcza słoneczna w świetle widzialnym - stan z 07.06.2021 r.
Credit: SDO/oprac.własne

04.06.21
CME SPUDŁOWAŁO - po kolejnych dniach mijających bez oznak dotarcia CME do Ziemi jest już pewnym, że wyrzut uwolniony pod koniec maja w rozbłysku klasy C9 minął w całości naszą planetę. W najbliższym czasie oczekiwać można kontynuacji spokojnych warunków pogody kosmicznej. Na tarczy słonecznej z kolei mamy obecnie widoczne dwie grupy plam 2827 i 2829, które nie wykazują się istotną aktywnością rozbłyskową. Ten drugi obszar znajduje się dopiero w południowo-wschodniej części tarczy i zacznie okres bezpośredniego skierowania ku Ziemi pod koniec weekendu. Gdyby doszło do jego rozbudowy skutkującej rozbłyskami i koronalnymi wyrzutami masy, przez kilka następnych dni zjawiska tego typu mogą być geoefektywne, ale żeby w ogóle zaistniały najpierw potrzebujemy rozbudowy tej grupy plam.

01.06.21
CME CHYBI LUB SIĘ SPÓŹNI - koronalny wyrzut masy uwolniony przed trzema dniami z grupy plam 2824 przy krawędzi północno-zachodniej opóźnia się z dotarciem bądź okaże się skierowanym w całości na zachód od linii Słońce-Ziemia. Nie byłoby zresztą dziwne biorąc pod uwagę fakt, jak blisko krawędzi tarczy słonecznej przebywał wspomniany obszar aktywny w trakcie emisji rozbłysku z CME. Prognoza zakładająca dotarcie skrajnie bocznej najsłabszej części CME może okazać się i tak zbyt optymistyczna - o ile w najbliższych 24 godzinach nie nastąpią zauważalne zmiany w warunkach wiatru słonecznego zasadnym będzie twierdzenie, że ten wyrzut w całości ominął Ziemię. Ewentualne spóźnione dotarcie CME także może się wiązać ze znacznie mniejszym wpływem wyrzutu na aktywność geomagnetyczną.
Archiwum: LIVE Solar Update (maj 2021)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze