LIVE Solar Update (grudzień 2022)

Uwaga, czytelniku. Poniższe informacje są archiwalne (grudzień 2022) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.

20.12.22
USPOKOJENIE - niestety dla miłośników tematu, wzrost aktywności rozbłyskowej obserwowany tuż przed połową miesiąca nie zaowocował istotnymi zjawiskami z perspektywy aktywności geomagnetycznej. Doszło wprawdzie jeszcze do serii umiarkowanie silnych rozbłysków klasy M, jednak żadnemu z nich nie towarzyszyły koronalne wyrzuty masy, tym bardziej takie, które byłyby kierowane w stronę Ziemi. Aktualnie najbardziej interesującymi grupami plam na tarczy są regiony 3163, 3169 i 3171, z czego ten pierwszy niebawem zajdzie na niewidoczną stronę Dziennej Gwiazdy, dwa kolejne dopiero zaczęły przemierzanie tarczy od północno-wschodniej krawędzi.

14.12.22
WZROST AKTYWNOŚCI - grupa plam 3165 znajdująca się nieopodal południowo-zachodniej krawędzi tarczy słonecznej od dzisiejszego poranka przejawia niespodziewanie podwyższoną aktywność mimo, że jeszcze do wczoraj nie posiadała w swojej budowie plam mogących czynić ją kandydatką do emisji istotnych rozbłysków. Tylko w dniu dzisiejszym wygenerowała ona ich już 8, w kolejności energii plasujących się następująco: rozbłysk klasy M6.3, M4.1, M3.2, M2.4, M2.2, M1.3, M1.1 i M1.1. O ile trend ten będzie podtrzymany, niewykluczone, że w najbliższych kilku-kilkunastu godzinach zarejestrowany zostanie rozbłysk klasy X. Niestety dla osób spragnionych zórz polarnych w silnych burzach magnetycznych, pozycja tego regionu aktywnego jest już niezbyt korzystna wobec Ziemi i zjawiska takie będą już miały nikłe szanse na bezpośrednie kierowanie w naszą stronę o ile do nich by doszło. Obszar 3165 znajduje się mniej niż 5 dni od zejścia na niewidoczną z perspektywy Ziemi półkulę słoneczną.

12.12.22
DUŻO PLAM, AKCJI MAŁO - choć od kilku dni tarcza słoneczna jest ozdobiona licznymi grupami plam, nie przekłada się to niestety na wzrost aktywności rozbłyskowej i emisji koronalnych wyrzutów masy w jej następstwie. Z widocznych obszarów aktywnych teoretycznie żaden z nich nie posiada pola magnetycznego skomplikowanego na tyle, by mogły w nich zachodzić zjawiska istotne z perspektywy aktywności geomagnetycznej i w najbliższym czasie nie widać szans na rychłe zmiany.

05.12.22
SZANSA NA ROZBŁYSKI - grupa plam 3153 posiada zdolność emisji silnych rozbłysków klasy M lub X - najbliższe dni będzie ona przemierzać bliskie centrum rejony tarczy słonecznej, co dobrze ją ukierunkowuje na Ziemię. Ewentualne tego typu zjawiska wespół z koronalnymi wyrzutami masy mogą być geoefektywne, o ile dojdzie do nich w przeciągu kilku następnych dni.

01.12.22
NOWA PLAMA - początek ostatniego miesiąca roku przynosi nam wschód nowego obszaru aktywnego przynoszonego ruchem obrotowym Słońca zza południowo-wschodniej krawędzi tarczy. Pierwsze obrazy sondy SDO wskazują, że jest to nieco lepiej rozbudowany region z kilku plam i być może przyniesie on jakiś wzrost aktywności słonecznej w kolejnych dniach jeśli rozbudowa w tym obszarze będzie kontynuowana. Prócz tego mamy na tarczy dwie grupy plam - AR3152 w północno-zachodniej ćwiartce oraz nowo formujący się region w samym centrum na południowej półkuli. Najbliższe godziny powinny także przynieść początek napływu strumienia wiatru słonecznego wysokiej prędkości z dziury koronalnej, jaka kilka dni temu przemierzała centralne rejony tarczy Słońca - wówczas możliwy wzrost aktywności geomagnetycznej, zależnie od cech wiatru w napływającym strumieniu.


Archiwum: LIVE Solar Update (listopad 2022)


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze