LIVE Solar Update (sierpień 2022)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (sierpień 2022) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


30.08.22
WIĘCEJ ROZBŁYSKÓW; PRAWIE "X" - aktywność słoneczna za ostatnią dobę pozostaje podwyższona, obszar aktywny 3088 schodzący z tarczy i będący już nieco za zachodnią krawędzią wyemitował wczoraj silny rozbłysk klasy M8.6, który prawdopodobnie mógł należeć do klasy X, ale ponieważ obszar był już częściowo ukryty za krawędzią, sonda GOES mogła odnotować nieco zaniżoną emisję rentgenowską znajdując się od ziemskiej strony. To najsilniejszy zarejestrowany rozbłysk od kilku tygodni, niestety bez znaczenia dla aktywności geomagnetycznej. Tę jednak może zawsze wzburzyć obszar 3089 aktualnie przechodzący przez centrum tarczy słonecznej - posiada on najbardziej skomplikowany już typ pola magnetycznego beta-gamma-delta i zdolność produkowania silnych rozbłysków klasy X. Na razie z tego potencjału nie korzysta, ale może to zrobić w dowolnym momencie. Jego dobre skierowanie na Ziemię potrwa jeszcze około 2 doby. CHHSS i CME spodziewane wczoraj, dotarły nie przynosząc istotnych zmian w warunkach pogody kosmicznej.

27.08.22
WZROST AKTYWNOŚCI, OCZEKIWANIE NA CME i CHHSS - od ponad doby aktywność słoneczna rośnie wyraźnie za sprawą grup plam 3088 i 3089 emitujących umiarkowanie silne rozbłyski klasy M, w tym silny M7.2 z grupy 3089 dopiero zmierzającej ku centrum tarczy. W poniedziałek 29 sierpnia powinien dotrzeć do nas strumień wiatru słonecznego wysokiej prędkości (CHHSS) z południowej dziury koronalnej, połączony z możliwym dotarciem bocznej części słabego fragmentu koronalnego wyrzutu masy (CME) o asymetrycznej strukturze full-halo uwolnionym w wyniku erupcji protuberancji 25 sierpnia. Nałożenie się obu elementów może poskutkować stanem burzy magnetycznej na początku tygodnia, dodatkowo możemy oczekiwać silniejszych zjawisk w grupie 3089 zmierzającej ku korzystnej dla wywoływania zjawisk geoefektywnych pozycji na tarczy słonecznej. Szczegóły w najnowszym opracowaniu  na blogu.

22.08.22
STAN Z 22.08 - po 10-dniowej przerwie powracamy do regularnego spoglądania na Dzienną Gwiazdę z komentarzem do jej wyczynów, których w okresie ostatnich kilku dni nie brakowało. Za nami m.in. seria rozbłysków klasy M, z najsilniejszym klasy M5.1 z 16 sierpnia oraz erupcji protuberancji połączonych z uwalnianiem koronalnych wyrzutów masy, niektórych o szczęśliwym dla wzburzania pogody kosmicznej skierowaniu i właściwościach, o czym świadczyć może umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2 z 17 sierpnia i seria słabszych zaburzeń (G1/Kp=5 do Kp=4) 18-19 sierpnia. Aktualnie na tarczy słonecznej dostrzec możemy 4 grupy plam, z których 3081 niebawem zajdzie za zachodnią krawędź, a najlepszą rozbudową poszczycić się może region 3085, który rozpoczyna właśnie przejście przez korzystne centralne obszary tarczy słonecznej będąc skierowanym ku Ziemi. Jego ewentualna aktywność w najbliższym czasie może przynieść nam zjawiska geoefektywne, ale na razie poprzestaje on na nieistotnych pod względem energii rozbłyskach dolnych i średnich poziomów klasy C bez towarzyszących im koronalnych wyrzutów masy.

08.08.22
NIESPODZIEWANA BURZA G2 - w nocy z niedzieli na poniedziałek rozwinęła się umiarkowana burza magnetyczna kategorii G2, powiązana najprawdopodobniej z napływem strumienia wiatru słonecznego wysokiej prędkości (CHHSS) z dziury koronalnej, jaka niedawno przemierzała centralne rejony Słońca. Po okresie burzy kategorii G2 trwającym niespełna 3 godziny aktywność geomagnetyczna podtrzymywana była jeszcze na poziomie kategorii G1 przez 9 godzin, łącznie po 12 godzinach od rozpoczęcia burza wygasła. W najbliższym czasie powinno nastąpić warunków.

06.08.22
PLAMY TAK, ROZBŁYSKI... NIE - mimo, że tarcza słoneczna ozdobiona jest obecnie kilkoma dość przyzwoitych rozmiarów grupami plam, żadna z nich nie emituje jak dotąd istotnych pod względem energii rozbłysków. Aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie i bez wiedzy o obecności tych regionów można by odnieść wrażenie, że tarcza słoneczna jest niemal czysta lub całkowicie pozbawiona plam. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji takiego stanu rzeczy, chyba, że któreś z widocznych grup zaczną się komplikować w swojej budowie magnetycznej i w konsekwencji emitować silniejsze rozbłyski - dziś jednak nic tego nie zapowiada.

01.08.22
AKCJA NA HORYZONCIE - w noc z 31 lipca na 1 sierpnia tuż za północno-wschodnią krawędzią tarczy słonecznej doszło do długotrwałego rozbłysku klasy C9,3, którego źródłem jest najpewniej wykazujący się podwyższoną aktywnością obszar aktywny zmierzający ku widocznej z Ziemi półkuli słonecznej. O ile utrzyma on swoją aktywność być może w przeciągu tygodnia zanotujemy istotne pod względem energii zjawiska mogące mieć wpływ na aktywność geomagnetyczną. Za około 2-3 doby powinniśmy odczuć też napływ strumienia wiatru słonecznego z dziury koronalnej - zależnie od cech wiatru niewykluczone okresy burzowej pogody kosmicznej.


Archiwum: LIVE Solar Update (lipiec 2022)Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (lipiec 2022) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze