LIVE Solar Update (lipiec 2022)

Czytelniku, poniższe informacje są archiwalne (lipiec 2022) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


30.07.22
ROZWÓJ AR3068 - w południowo-wschodniej części tarczy formuje się dość szybko nowy region aktywny 3068. Na razie nie posiada on budowy czyniącej go niestabilnym magnetycznie kompleksem zdolnym emitować silniejsze zjawiska, jednak w przypadku dalszej rozbudowy może taką zdolność osiągnąć w przeciągu kilkudziesięciu następnych godzin. Nad południową półkulą utworzyła się rozległa południkowo dziura koronalna emitująca strumień wiatru szybkiej prędkości (CHHSS) - jego dotarcie do Ziemi z ewentualnym wzburzeniem aktywności geomagnetycznej powinno nastąpić około 2-3 sierpnia.

23.07.22
UDERZENIE CME - po godz. 05:15 CEST koronalny wyrzut masy uderzył w Ziemię przynosząc słabą burzę magnetyczną kategorii G1. Zmiana warunków jest wyraźna, ale daleka od optymistycznej wyliczanej przez model WSA-Enlil - przynajmniej jak na razie. Pełna aktualizacja w ostatnim opracowaniu na blogu.

22.07.22
CME FULL-HALO - w czwartek rano grupa plam 3060 wytworzyła słaby lecz długotrwały rozbłysk klasy C5. Towarzyszył mu koronalny wyrzut masy typu full-halo mogący dotrzeć do Ziemi w najbliższych kilkunastu godzinach. SWPC sugeruje możliwość burzy magnetycznej kategorii G1-G2 - pełne opracowanie na blogu.

16.07.22
POSTĘP 25. CYKLU: STAN PO II KWARTALE - za nami półmetek 2022 roku, zatem jednocześnie oznacza to domknięcie drugiego z tegorocznych kwartałów, a to musi się wiązać z kolejnym przyjrzeniem się zmianom w postępie bieżącego 25. cyklu aktywności słonecznej z uwzględnieniem trzech minionych miesięcy. Kontynuacja obiecującego trendu po I kwartale czy niepokojące zmiany? Rosnące szanse na solidne maksimum, czy wręcz przeciwnie? Odpowiedzi w najnowszym kwartalnym opracowaniu na blogu.

10.07.22
DŁUGI ROZBŁYSK M2.5 Z CME - w piątek 8 lipca doszło do długotrwałego rozbłysku klasy M2.5 w grupie plam 3053 w północno-wschodniej części tarczy. Zjawisku towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME) typu partial-halo, który może zawadzić o Ziemię 11 lipca w godzinach wieczornych. Zmiana warunków wiatru słonecznego powinna być jednak marginalna lub niemożliwa do zauważenia, gdyż znaczna większość - o ile nie wręcz całość -  wyrzutu została uwolniona daleko na wschód od linii Słońce-Ziemia, a do korzystnego skierowania w naszą stronę grupa 3053 musiałaby się znajdować o około 3 doby bliżej centralnej pozycji na tarczy, niż podczas emisji zjawiska. Jednocześnie nie można wykluczyć kolejnych rozbłysków klasy M, które są obecnie w zasięgu możliwości grupy 3053 i 3055 zmierzających ku centrum tarczy zarówno na północnej jak i południowej półkuli Słońca.

01.07.22
SPOKOJNE OTWARCIE III KWARTAŁU - na półmetku 2022 roku wchodzimy w III kwartał ze Słońcem dość spokojnym, zwłaszcza od ziemskiej strony, gdzie produkcja plam jest chwilowo niższa niż standardowo w tym roku, ale po drugiej stronie Dziennej Gwiazdy koronalne wyrzuty masy obserwowane są przez sondy SOHO i STEREO jeden po drugim. Być może powodowane są one aktywnością którejś z grup plam, jakie za kilka dni wzejdą na dostrzegalną z naszej perspektywy stronę Słońca - do tego czasu wskazana cierpliwość.


Archiwum: LIVE Solar Update (czerwiec 2022)


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze