Wydarzenie Roku 2014 - Podsumowanie głosowania czytelników

Po czterech tygodniach zakończyła się czwarta edycja głosowania czytelników na najważniejsze wydarzenie minionego roku z astronomicznego punktu widzenia. Jak ułożyła się tegoroczna ankieta? Pora na podsumowanie kolejnych astro-wyborów!

Już od początku głosowania na prowadzenie wysunął się faworyt z nominowanych wydarzeń, a więc lądowanie sondy na komecie. 13 listopada 2014 roku wypuszczony z Rosetty lądownik Philae osiadł na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko stając się pierwszą w historii sondą lądującą na obiekcie innym niż planeta. Wyższą od konkurentów ilość głosów od początku charakteryzowała się także pierwsza w historii misja statku kosmicznego Orion, oraz aktywność słoneczna okresami wzmożona na tyle, by można mówić o drugim maksimum trwającego cyklu, który w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie zacznie powoli wygasać. Walkę o podium kontynuowały obłoki srebrzyste, ale "brązowy medal" nie był im jednak pisany.


Faworyt nie oddał prowadzenia mimo konkurencji, na którą również oddaliście sporo głosów. Bezprecedensowe wydarzenie, jakim było lądowanie sondy Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko uzyskało najwięcej, 48% głosów stając się czwartym zwycięzcą w ramach dorocznych na tym blogu astro-wyborów. Srebro, z ilością 20% głosów przypadło dla EFT-1 pierwszej w historii misji statku Orion będącego planowanym następcą promów kosmicznych w ramach programu SLS, którego inauguracja po sukcesie lotu EFT-1 ma nastąpić w 2018 roku. Trzecie miejsce z ilością 15% głosów uzyskał drugi szczyt 24. cyklu aktywności słonecznej, na który złożyły się m.in. największe od ponad 20 lat plamy słoneczne i zorze polarne, kilkukrotnie występujące również nad Polską.

Tuż za podium uplasował się najefektowniejszy od wielu lat sezon obłoków srebrzystych. "Alternatywne zorze polarne" widoczne z Polski w okresie "białych nocy" zachwyciły w 2014 roku obserwatorów na umiarkowanych szerokościach geograficznych szybciej niż zwykle i często wzbogacały widok jasnego północnego nieba w letnie noce - w głosowaniu uzyskały 7% głosów. Dalej w rankingu znalazły się takie wydarzenia jak wybuch supernowej SN2014J w nieodległej jak na skalę Wszechświata galaktyce M82 oraz bliski przelot komety C/2013 A1 (Siding Spring) nad Marsem. Dwa wydarzenia - katastrofa rakiety Antares-130 z utratą satelitów i ładunku dla ISS oraz maksimum obfitego roju Geminidów nie uzyskały Waszych głosów.

Faworyt wygrał utrzymując zdobyte od razu prowadzenie, dwa kolejne wydarzenia nie zamieniły się miejscami i także utrzymały swoje pozycje. Za nami czwarta edycja dorocznych wyborów astronomicznych na tym blogu. Dziękuję wszystkim, którzy dołączyli do zabawy!

Powiązany wpis: Astronomiczne podsumowanie roku 2014

Wyniki głosowania.

Wydarzenie Roku 2014 według Czytelników Polskiego AstroBlogera
Lądowanie sondy Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Drugie miejsce
EFT-1 Orion. Pierwsza w historii misja następcy promów kosmicznych
Opis / relacja na żywo / wideo z wejścia w atmosferę

Trzecie miejsce
Drugi szczyt 24. cyklu aktywności słonecznej, największe grupy plam od 20 lat, zorze polarne nad Polską

Za podium:
4. Najefektowniejszy od lat sezon obłoków srebrzystych
5. Wybuch supernowej SN2014J w galaktyce M82
6. Bliski przelot komety C/2013 A1 (Siding Spring) nad Marsem
7. Katastrofa rakiety Antares-130, utrata satelitów i ładunku dla Stacji ISS
8. Maksimum roju Geminidów z ZHR=163


Bądź na bieżąco ze zjawiskami astronomicznymi i zapleczem amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku lub GooglePlus.

Komentarze

  1. I prawidłowo! :D
    Oby 2015 przysporzył nam jeszcze więcej atrakcji. ^^

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"