Wydarzenie Roku 2020: 10. Edycja Głosowania | Wyniki wyborów

Dziesiąta edycja dorocznej zabawy na wybór wydarzenia minionego roku dobiegła końca. Rzadko się dzieje, by zwycięzca był tak oczywisty, jednak tradycji musiało się stać zadość tym bardziej, że to jubileuszowe wybory czynione po raz dziesiąty. Po zakończeniu zabawy ostateczne wyniki Waszego głosowania przychodzi teraz podsumować.

Praktycznie po pierwszym dniu głosowania jakie się rozpoczęło w ostatnią sobotę 2020 roku widoczne było coś, co dla wielu pasjonatów astronomii było oczywiste już w szczycie wakacyjnego sezonu - tę piękną C/2020 F3 (NEOWISE) naprawdę trudno będzie czymś przebić. Dla mnie emocje i obrazy, jakie dostarczyła mi ta kometa w najprzyjemniejszym momencie roku, były już swoistym gwarantem, że cokolwiek by się nie działo przez resztę roku jaka została, ile chmur by nie było, ile zjawisk by nie umknęło przez niepogodę - sama już tylko kometa NEOWISE sprawia, że rok 2020 zapisuję w pamięci jako naprawdę owocny i pomyślny.

I tak też się stało w Waszym głosowaniu. Choć głosy były jak zwykle podzielone - co jednak cieszy, pokazuje bowiem, że nasze hobby jest niezwykle urozmaicone - to jednak przewaga, z jaką C/2020 F3 (NEOWISE) zdobywa tytuł Wydarzenia Roku 2020 według czytelników Polskiego AstroBlogera jest największa, z jaką kiedykolwiek w poprzednich edycjach wygrywały najpopularniejsze wydarzenia. Najefektowniejsza od kilkunastu lat kometa nad północną półkulą zdobyła 72,5% głosów.

Wice-zwycięzcą z jednak już tylko 17,6% głosów została Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna z 21 grudnia. Kiedy dwie największe planety naszego Układu Słonecznego zbliżyły się do siebie na odległość zaledwie 6 minut łuku mieliśmy do czynienia z ich największym zbliżeniem od 1623 roku. Widoczne były wówczas razem w polu widzenia teleskopów nawet z wykorzystaniem bardzo dużych powiększeń, jednak dominująca nad Polską pochmurna aura sprawiła, że znaczna większość pasjonatów musiała pogodzić się z niepowodzeniem obserwacji. Brązowy medal i najniższy stopień podium tej jubileuszowej edycji głosowania przypadł dla pierwszych załogowych lotów kosmicznych realizowanych dzięki zbudowanemu przez SpaceX statkowi kosmicznemu Dragon 2 (Crew Dragon) - loty te stanowiły zarazem pierwsze od blisko dekady loty astronautów z amerykańskiej ziemi, po wycofaniu na emeryturę promów kosmicznych.

Tuż za podium uplasowała się opozycja Marsa z października, kiedy mieliśmy do czynienia z najkorzystniejszą widocznością Czerwonej Planety do 2035 roku (2,9% głosów), piąte miejsce z wynikiem 1% głosów przypadło dla dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc z 19 czerwca.

Nominacji było jak przeważnie to bywa sześć, ale głosy zdobyło tylko pięciu kandydatów. Powtórzyła się zatem sytuacja sprzed roku, kiedy jedno spośród nominowanych wydarzeń nie uzyskało ani jednego głosu stając się w pewnym sensie największym przegranym - rok temu było tak z pierwszą misją budowanego przez Boeinga statku kosmicznego Starliner, w tym roku z okrągłym zerem jubileuszowe wybory zamyka potwierdzenie rozpoczęcia nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. Trzymajmy więc kciuki by w połowie tej dekady gdy nadejdą czasy Słonecznego Maksimum nasza Dzienna Gwiazda pokazała co sądzi o takim wyniku z jubileuszowych wyborów, gdy wreszcie zaczęła przejawiać oznaki życia! Jednocześnie gdyby nie uśpienie Dziennej Gwiazdy, kometa C/2020 F3 (NEOWISE) mogłaby nie ukazać nam takiego piękna jakie ujrzeliśmy, gdyż groziłyby nam sytuacje gdy częste wyrzuty koronalne trafiające w komety potrafią niekiedy "zdmuchnąć" cały warkocz i komety z atrakcyjnych stają się o niebo mniej widowiskowe.

Wydaje mi się, że nie będzie przesadą jak stwierdzę, że na jubileuszową edycję tych wyborów niebo sprezentowało nam godne tego jubileuszu wydarzenie. Pojawienie się komety C/2020 F3 (NEOWISE) prawdopodobnie byłoby wydarzeniem nie do przebicia także w każdym innym roku, o ile konkurentem jednocześnie widocznym nie byłaby taka Hale'a-Boppa z 1996-97 roku, ale fakt, że z tak atrakcyjną kometą mieliśmy do czynienia właśnie w minionym roku, dodaje smakowitej symboliki dla dziesiątej edycji naszej dorocznej zabawy. Dziękuję zatem Wam wszystkim za dołączenie do zabawy i już dziś wyrażam nadzieję, że po roku 2021 znów nie zabraknie nam astronomiczno-astronautycznych emocji, do jakich z radością będziemy uciekać we wspomnieniach.


Wydarzenie Roku 2020 według Czytelników Polskiego AstroBlogera
Najjaśniejsza od lat kometa C/2020 F3 (NEOWISE) widoczna gołym okiem z miasta (lipiec 2020)

Drugie miejsce
Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna (21 XII 2020)

Trzecie miejsce
Załogowe loty statku Dragon 2: Misja DM-2 i Crew-1


Dalsze lokaty:
4. Opozycja Marsa 2020: najlepsza widoczność Czerwonej Planety do 2035 roku (13 X 2020)
5. Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc (19 VI 2020)
6. Ogłoszenie rozpoczęcia nowego 25. cyklu aktywności słonecznej; więcej plam i pierwsze rozbłyski słoneczne


Powiązane:  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

Komentarze